Savcı , HDP Sözcüsünün İfadesini Alacak

Savcı dokunulmazlıkların kalktığının farkında olarak haklarında birçok dosya gönderilen HDP milletvekillerini işledikleri suçlardan dolayı yargılanmak için savcının yanına gelerek ifade vermek zorundaydılar .

HDP Muş milletvekilleri Ahmet Yıldırım ile Burcu Çelik Özkan , bu günün sabahında savcılık ifade vermesi için bu iki milletvekillerini çağırdı .Dokunulmazlık kalkınca sorgusuz sualsiz gelmek zorunda kalan HDP muş milletvekilleri Ahmet Yıldırım ile Burcu Çelik Özkan  gelip ifade verdi .

Dokunulmazlıklar kalkınca 139 tane milletvekili hakkında 682 tane dosya savcılığa gönderilerek incelenmesi istendi . Ertesi günün öğlen saatlerinde yine savcılık tarafından ifade verilmesi istenen HDP Sözcüsü ve Kars milletvekili Ayhan Bilgen  hakkında verilen 3 dosya ile ilgili ifade vermesi istendi .

Savcılık tarafından telefon aracılığı ile aranan HDP Sözcüsü ve Kars milletvekili Ayhan Bilgen çağrının sözlü olarak yapıldığı dokunulmazlık kalkınca rahat bir şekilde ifadesi alındı .

Durumun farkına varan HDP  ne derse desin bu saatten sonra itiraz etme gibi bir şansı yok ancak yaptığı açıklama ile sitem etti .

Yargılanmaya çağrılan kişiler için HDP bir ortak metin hazırlayarak yargıya göndermek istedi .

Ortak metinde ise özet geçersek :” Sorulacak sorulara cevap vermeyeceklerini  , yargılanma aşamasının adil olmayacağını , hukuk dışı bir durum olduğunu , yargının siyasetçiler ile alakası olmaması gerektiğini vurguladılar  . ” ama bu açıklama nafile .