Pentagon’dan YPG açıklaması

Pentagon’dan YPG açıklaması

Pentagon tarafından uzun bir süredir  YPG ile ilgili net bir açıklama yapması bekleniyorken  en sonunda beklenen açıklama geldi.  Pentagon tarafından gelen açıklamada YPG’nin de yer aldığı SDG ile işbirliğini sürdüreceğiz, açıklaması geldi.

SDG’ye verilen silahlar daha az

Açıklama içerisine ek olarak SDG’ye verilen silahlar sınırlı denilerek bu şekilde bir açıklama yapıldı. Gelen açıklama konusunda henüz ülkemiz tarafından bir cevap gelmedi.

ABD başkanı farklı açıkladı 

Daha önce ABD başkanı tarafından ise YPG ile tüm bağlantı kesileceği söylenirken Pentagon’dan bu konuda farklı bir açıklama geldi. Bir ülkeden 2 bambaşka karar geldi. Bu açıklamalara ne türlü cevap verilecek henüz bilinmiyor.

Her mezuna iş bulunamaz

Her mezuna iş bulunamaz

Başbakan Binali Yıldırım tarafından gelen açıklamada “Devlet olarak ne onlara ne de diğer üniversite mezunlarının hepsine iş bulmamız mümkün değildir. Dünyanın hiçbir yerinde de her üniversite mezununa devlet tarafından iş bulunmuyor.”  Öğretmen başına 20’den daha az öğrenci düşmekte olup  büyük kentlerde tam gün eğitim veren 24 kişilik sınıflarda sorun oluşmadığı açıklandı.

Üniversitesiz kent kalmadı

Üniversitesiz kent kalmadığı belirtildi.  Fakülteler ise her geçen gün daha çok artmakta olup  fakültelerden mezun olan kişiler düşünülmemiş.  Her yıl 100.000 öğretmen mezun olmakta.

Hepsine iş mümkün değil 

Devletin hepsine iş bulmasının mümkün olmadığı açıklandı. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir durumun söz konusu olmadığı açıklandı.  İşsiz kalmamaları için de çalışmalar yapılıyor.

Cam filminden ceza alanlara ne olacak

Cam filminden ceza alanlara ne olacak

Geçtiğimiz gün cam filminden dolayı artık ceza yazılmayacağına dair bir bilgi gelmişti.  Bu bilgi gelmeden önce de cam filminden dolayı ceza alanlar vardı bu konuda tepkiler geldi ve bir açıklama geldi.

Yeni bir çalışma başladı 

Cam filmi ile ilgili yeni bir cam filmi başlatıldı. Yaklaşık 5 milyon araç sahibi bu durumla alakalı. Cam filmi cezası alanlar bu cezalara itiraz etme hakkına sahip olabilecekleri konusunda  Bilim Sanati ve Teknoloji Bakanı  açıklama yaptı. Bu konuda esneklik yapılacağına dair bir açıklama geldi.  Cam filminde emniyetten görüntü alınabileceğine dair bir limit olacak ve cam filmleri bu seviyede olacak.

10 gündür ceza kesilmiyor 

Kriteri aşanlar ceza alır aşmayanlar serbest olur.  Teknik bir çalışma devam ediyor.  Cam filmine dair 8  ve 10 gündür ceza kesilmiyor. Cam filmi bugün tamamen bugün yasaklandığını ancak o yasağın kalktığı açıklandı. Bu yasak standart gelene kadar işlevde olmayacak. Para cezasının kaldırılmasını vatandaş talep edebilir.

Merkel’den Türkiye kararı

Almanya Başbakanı olan  Merkel tarafından Türkiye’nin Gümrük Birliği güncellemesini veto edecekleri konusunda açıklama yapıldı. Almanya Başbakanı olan Merkel Türkiye AB arasında   Gümrük Birliği’nin genişlemesi konusunda veto kararını verdi.

Karar verilecekti 

Genişletilmesi konusunda bir durum söz konusuydu ve bu konuda bir karar verilecekken Almanya şimdiden açıkladı. Almanya ile gerilen hatlar her geçen gün daha da artış gösteriyor. Merkel tarafından çarşamba günü başkent olan Berlin’de AB komisyonu başkanı olan Juncker’ı  Almanya’nın vetosu hakkında bilgi verdi.

Gerginlik devam ediyor

Almanya tarafından bu tür agresif davranışların devam etmesi ile Türkiye’de kılıcı çekti diyebiliriz. Olay her geçen gün daha da artış gösteriyor.

Rusya anlaşmaya uymadı

Ukrayna’ya bir ziyaret gerçekleştiren ABD Savunma Bakanı Jim Mattis burada bir açıklamada bulundu ve açıklamasında Rusya’nın doğu Ukrayna’da bulunan bir çatışmayı sonlandırmak amacıyla Minsk ateşkes anlaşmasının maddelerine uymadığını açıkladı.

Rusya’dan açıklama bekleniyor

Bu konuda gelen açıklama sonrasında henüz Rusya tarafından bir açıklama gelmedi. Bugün gerçekleştirilen ziyarette bir basın açıklaması yapmak isteyen ABD Savunma Bakanı Jim Mattis açıklamasında şunlardan  : “Washington tarafından eğer Rusya saldırgan davranışlar sergilemeye devam ederse Rusya’ya baskı yapılmaya devam edilecek. Ayrılıkçı şiddeti engelleyecek olan bu anlaşmanın maddelerine uyum sağlamayan Rusya uluslararası sınırları zorla yeniden çizerek Avrupa’nın egemen ve özgür uluslarına zarar vermeye çalıştığı konusunda yapacaklarını biliyoruz.” bahsetti.

Açıklama özeti

Burada bahsedilen durum Rusya’nın Avrupa ülkelerinde bir takım sorunlar yaratmaya çalıştığını ve bu saldırgan davranışların devamında da Rusya’ya yaptırım uygulanacağı bildirildi kısa bir şekilde açıklanacak olursa.

CHP ile HDP ittifak kurma şartı

Bu şart HDP tarafından geliyor ve CHP için sunulan şart ise HDP Milletvekili Ertuğrul Kürkçü tarafından sunuldu. CHP ile bir ittifak kurulması için ” Yenikapıyla hesaplaşmayı” şart koşarak iki parti arasında ittifak olacaksa Kılıçdaroğlu’nun Yenikapı’ya çıkıp burada Erdoğan rejiminin kutsamalarının hata olduğunu itiraf etmesini istedi. Bunu itiraf ederse ittifak kurabileceğini açıkladılar.

HDP Milletvekili Ertuğrul Kürkçü destekliyor

Kürkçü tarafından açıklama yapıldı ve ” Adalet Yürüyüşü” adındaki yürüyüşe destek olduğunu açıklarken bir yandan da dokunulmazlıkların kaldırılmasına verilen Evet oylarını unutmadıklarını bu nedenle de bir ittifak kurulacaksa da Kılıçdaroğlu’nun itiraf etmesi gerekiyor gibi bir açıklama yaptı.

Adalet mitinginde eksik vardı

Kürkçü tarafından orada 10 madde açıklandığı ve 10 madde arasında Kürt halkına dair herhangi bir açıklama veya madde olmaması nedeniyle ortak mücadele kapısı henüz açılmadı diyerek eleştirdi.

Meral Akşener’in partisine katılacaklar

Bildiğiniz gibi MHP’den kopan diyebiliriz bir grup kişi şu anda aktif olan MHP’nin hareketlerini beğenmeyince bu konuda Meral Akşener harekete geçti. Bir parti hazırlıkları başlayınca bu parti hakkında bilgi alınmaya çalışılıyor. Bu partiye katılacaklar arasında Ak Parti üyeleri de var. İlk önce TBMM içerisinde bir grup kuracak.

TBMM içerisinde bir parti kurabilecek güçteler

Sonrasında ise partideki adaylar net bir şekilde belli olunca parti tamamen açıklanacak gibi duruyor. Şu anda TBMM içerisinde bir parti kuracak kadar yeterli olan yeterince güce sahip olduklarını iddia eden bağımsız Milletvekili Nuri Okutan bu konuda net bir bilgi verdi.

Genelde bağımsız kişiler

Bağımsız milletvekillerinin çoğunlukta olacağını tahmin ettiğimiz partide genelde açıklamaları bağımsız Milletvekilleri yapmaya başladı. Şu anda net bir şekilde belli bir güce ulaştıklarını ileten bağımsız Milletvekili Nuri Okutan bu konuda net bir cevap verebildi. Entelektüel, zihinsel ve hazırlanmış bir altyapı ile güçlü bir kadro oluştu. Bu partiye oy verecekler ise şu anda tahmini olarak %26 gözüküyor.

Youtube’den ilginç davranış

Youtube son zamanların en çok kullanılan ve en popüler uygulaması veya sitesi haline gelen bir uygulama oldu. Milyonlarca kullanıcı tarafından kullanılırken yaptığı bu hamle ile gerçekten çok dikkat çekici oldu.

Ne yaptı ? 

Suriye’ye ait olan resmi bir haber ajansının Youtube üzerinde bulunan kanalını kapatarak bir daha video yayınlamasını engelledi. Resmi bir haber ajansı olan firma bu durumda karşılaşınca şok oldu. Suriye Arap Haber Ajansı olarak tanınan SANA  adındaki  ajan bir anda youtube üzerinde bir daha video yayınlayamaz hale geldi.

İlk defa değil

Youtube bunu daha önce de yapmıştı ki Suriye hükumetini destekleyen ne kadar youtube kanalı varsa sansürleyerek yayın yapmaları engellendi. Bu konudaki tavrı oldukça sert ve bir o kadar da tuhaf. Bu konuda hareketi değişmeyen youtube ciddi derecede kullanıcı kaybetmeye başladı.

Katar ABD ile anlaşmaya vardı

ABD ve Katar arasında bir görüşme yaşandı ve ” terörle mücadele, terörizmin finansmanıyla mücadele” konusunda anlaşmaya varılarak bir anlaşma imzalandı iki taraflı olarak. Bu bilgiyi veren ise ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson oldu. ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson tarafından son dakika haberleri olarak yabancı basın tarafından önemli bir şekilde paylaşıldı.

Yabancı kaynaklar açıkladı

Bazı diğer yabancı basın kaynakları ise açıklamayı ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson değil onun özel danışmanı olan R.C. Hammond tarafından yapıldığı bildirildi. Açıklama ise tamamen aynı olup 2 ülke arasında ” anlayış mutabakatı” imzalandı.

Anlaşma neyle ilgiliydi 

Yabancı kaynaklardan alınan bilgilere göre R.C. Hammond bu konuda  : ” Katar’ın terörle mücadele konusunda ve terörizmin finansmanını ele almak konusunda gelecekte yapacağı eylemleri arttırma” bu şekilde bir açıklama yapıldı. R.C. Hammond  tarafından yapılan yorum ise ileriye dönük umutlu bir hareket olduğu söylendi. Yani kısaca açıklayacak olursak Katar varını yoğunu terörle mücadeleye harcayacak. Anlaşma bu yönde sağlandı ki zaten Katar teröre karşı bir ülke olup baştan beri bunu açıklıyordu ancak görmezlikten geliniyordu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a suç duyurusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan için bildiğiniz gibi G-20 zirvesi oldukça şiddetli ve protesto dolu olarak geçmişti. Şahsına yapılan hakaretler, suikast çağrıları ile Hamburg şehrinde defalarca protestolar yaptı.

Terörist dediği için 

Sadece Cumhurbaşkanı Erdoğan için değil Putin için de bu şekilde  protestolar yapıldı. Terör yandaşları tarafından yapılan bu hareketler oldukça kötü görüntülerin yaşanmasına neden oldular. Onun dışında G-20 zirvesinde Selahattin Demirtaş için ” terörist” demesi nedeniyle yani aslında daha farklı bir şekilde söylese de terörist olduğunu vurgulaması nedeniyle HDP sözcüsü olan Osman Baydemir bu konudaki ithamı yüzünden dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında suç duyurusunda bulundu.

Manevi tazminat davası

Suç duyurusunda bulunduklarını da açıklayan Baydemir ayrıca manevi tazminat davası açacaklarını belirttiler. Bu konuda henüz Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından bir açıklama gelmedi. Durum hakkında açıklama yapacak mı henüz bilinmemektedir. Açıklama yapıldığı zaman eğer yapılırsa güncellenecektir.