Ana Sayfa ADS ABD Seçimlerinin Fiyatlamaları Yönlendirmesi Altın Fiyatlarını Dalgalandırdı

ABD Seçimlerinin Fiyatlamaları Yönlendirmesi Altın Fiyatlarını Dalgalandırdı

1422
0
Paylaş

Altın fiyatları, ABD’deki seçimlere bir gün kala seçim kaynaklı olarak piyasalarda endişelerin artması ve oynaklık oluşması ardından düşüş kaydetmiştir. Sadece altındaki yukarı yönlü hareket değil, aynı zamanda Dolar tarafındaki zayıflamada oynaklığı destekleyen faktör olmuştur. Ayrıca Özellikle ADB ücret artışları ile birlikte enflasyon yukarı yönlü hareket ederken, diğer taraftan İsviçre’de son açıklanan rakamlar Avrupa’da da enflasyonda kıpırdanmalar olduğunu bizlere göstermiştir. Risk iştahı artarken, Altın fiyatları düşüşün kapısını aralamış, FBI tarafından genel sekreter Clinton’ı veya onun maillerini aklayan 11’inci saat açıklaması bunun ilk işareti olmuştur.

 

FBI Pazar günü yaptığı açıklamada Demokrat aday Hillary Clinton içi bir suçlama yapılmadığını, hükümet işlerinde kendi özel e-posta sunucusunu kullanması konusunda yeni bir delil olmadığını söylemiştir. Bu Temmuz ayında yaşananların bir kopyası olmuş, 10 gün önce açıklamada bulunan FBI direktörü Comey, kongreye bir mektup göndererek on binlerce yeni mailin ortaya çıkarıldığını belirtmişti. FBI kararını vermek için son 10 gündür zamana karşı oynamıştır. Ekim ayının ortasında 1250$ aşağısını görerek dp yapan Altın ise belirgin bir toparlanma ise son üç haftada 60$ civarında yükseliş kaydetmiştir.

 

ABD’de istihdam istikrarlı bir görünüm sunmaya devam etmekte, ücret artışları ise hız kazanmaktadır. Bu durum Altın fiyatları açısından destekleyici bir hava yaratabilir. ABD’de tarım dışı istihdam Ekim ayında 161 bin kişi olarak belirlenmiş fakat bir önceki rakamın revize edilmesi güçlü saatlik ücretlerin konusu olmuştur. Eylül ayında artış 191 bin kişiye revize edilirken, Ağustos ayı rakamı 176 bin kişiden 167 bin kişiye düşürülmüştür. İşsizlik oranı ise Eylül ayında tekrar %5’den %4,9 dip seviyesine gelmiştir. İşgücü oranı Eylül ayındaki 444 bin kişilik sıçramanın ardından 195 bine düşmüştür. Hane halkı istihdam bir önceki 354 bin seviyesinde 43 bine gerilemiştir. İşgücüne katılım oranı da %62,9’dan %62,8’e gerilemiştir.

 

Ortalama saatlik kazançlar %0,3’den %0,4’e yükselmiş, buda ücret bazlı enflasyona işaret etmiştir. Ayrıca bu oran yıllık bazda %2,8’lik artışa denk gelmektedir. Ortalama haftalık çalışma saatleri ise 34,4’de sabit kalmıştır. Ek olarak özel sektörde 142 bin kişi istihdam edilirken, üretim sektöründe bir değişim yaşanmamış, imalat sektöründe 9 bin kişilik düşüş olurken, yapı sektöründe 11 bin kişi iş bulmuştur. Hizmet sektörü içerisinde 142 bin istihdam sağlanmış, eğitim ce sağlık sektörleri 52 bin kişi ile öne çıkmıştır. Devlet işleri ise 19 bin kişilik istihdam sağlamıştır.

 

Enflasyon cephesinde, görünüşe göre İsviçre’de enflasyondaki artış beklentilerden zorlu gerçekleşmiştir. İsviçre’de Ekim ayı TÜFE beklentilerin altında kalmış, yıllık bazda %-0,2 olarak belirlenmiştir. 24 aylık deflasyon ardından Eylül ayında fiyatlarda bir değişim olmamıştır. Medyan tahmin %0 artışa işaret etmekteydi. İsviçre Merkez Bankası uzun süredir Frank tarafındaki aşırı değerlenme konusunda endişe ederken, sonucun nahoş olmasından korkulmaktadır. İsviçre Merkez Bankası tarafından açıklanan haftalık datalar bu arada Forex rezervlerinin 630,3 milyar CHF seviyesine geldiğini göstermektedir. Bu durum belirtilen dönem içerisinde Euro ve Dolar’ın göreceli olarak Frank tarafından amortisman edildiği anlamına gelmektedir.

 

Almanya’da imalat siparişleri Eylül ayı içerisinde aylık bazda %-0,6 düşmüş, %0,2 olan beklentilerin altında kalmıştır. Yine de yıllık oran %2 seviyesinden %2,6’ya yükselmiş ve birlikte Ekim ayı için güçlü bir güvenilir bir gösterge oluşturmuştur. Veri hala devam eden bir toparlanmaya işaret etmiştir. Alman imalat siparişlerindeki düşüş Euro’nun değerinden kaynaklanırken Dolara destek olmuş, bu da Altın yatırımı fiyatlarına zarar vermiştir.

Paylaş