Ana Sayfa ADS Abd’nin En İyi Üniversiteleri Hangileridir?  

Abd’nin En İyi Üniversiteleri Hangileridir?  

1168
0
Paylaş

AMERİKA’DA ÜNİVERSİTE OKUMA ŞARTLARI

Amerika eğitimde dünyanın en gelişmiş ülkelerinin başında yer almaktadır. Dünyanın en iyi 100 üniversitesinin büyük bir çoğunluğu başta Harvard Üniversitesi olmak üzere Amerika’da yer almaktadır. Amerika’da üniversite eğitimi almak için birkaç yol bulunmaktadır. Bunlardan ilki üniversitelerin yapmış oldukları sınavlarda üstün başarı göstermek diğeri ise daha az başarı gösterip ücreti ödenerek okumak. Bu iki seçenekten biri kullanılarak Amerika’da üniversite eğitimi alınabilir. Amerika’yı tercih edenler genelde dünyanın dört bir yanından gelmekteler. En fazla İngiltere ve Hindistan’dan öğrenci Amerika’da üniversite eğitimi almaya gelmektedir. Türk öğrenciler ise son yıllarda ciddi bir başarı göstererek çoğu ünlü Amerika üniversitesinde burs kazanmaktadır.

 

 AMERİKA’NIN EN İYİ 10 ÜNİVERSİTESİ

 

Amerika kültür ve eğitim alanlarında bu denli gelişim göstermişken üniversitelerinin kalitesi de dillere destan hale gelmiştir. Dünyayı yöneten birçok dev şirketin yöneticileri Amerikan üniversitelerinden mezun olmaktadırlar. Ülkemizde de ceo olmak için en iyi yöntem Amerika’da üniversite eğitimi almaktır. Amerika’nın en iyi üniversitesi olarak bilinen Harvard her yıl yaklaşık 100 bin öğrenciye eğitim vermektedir. Bu sayı her yıl daha fazla artmaktadır.

 

Amerika’nın en iyi 10 üniversitesinin sıralaması şu şekildedir:

 

10- DUKE ÜNİVERSİTESİ

9- NORTHWESTERN ÜNİVERSİTESİ

8- CHİCAGO ÜNİVERSİTESİ

7- KALİFORNİYA TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ

6- PRİNCETON ÜNİVERSİTESİ

5- MASSACHUSETTS TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ

4- COLUMBİA ÜNİVERSİTESİ

3- STANFORD ÜNİVERSİTESİ

2- YALE ÜNİVERSİTESİ

1- HARVARD ÜNİVERSİTESİ

 

Yukarıda sayılan tüm üniversiteler bazı bölümler açısından dünyanın en kaliteli eğitimlerinin verildiği üniversiteler olarak bilinmektedir. Örneğin Amerika’nın en iyi üniversitesi olan Harvard üniversitesinde mühendislik alanında verilen eğitim dünyanın en iyi eğitimidir ve bu nedenle Harvard mezunlarının neredeyse tamamına yakını dünyanın dev şirketlerinin yönetici kadrolarında yer almaktadırlar. Ülkemizden de Harvard üniversitesine gidenlerin sayısı her yıl daha da artıyor. Bundaki temel etkenlerin başında üniversitenin zeki öğrencilere tanıdığı geniş burs imkânları yer almaktadır. Eğer kendinize ve eğitiminize güveniyorsanız Harvard üniversitesinden burs almanız mümkün. Harvard Üniversitesi giriş şartları da incelemeniz gereken bir diğer önemli konu. Aynı zamanda bilimsel birkaç keşif veya icat yaparak da bu üniversitelerin dikkatini çekebilirsiniz. Bunun için yaratıcı ve özgün bir çalışma disiplinine sahip olmanız gerekiyor.

Paylaş