Ana Sayfa ADS 25 Ekim 2017 1119 Görüntüleme

Aile Hekimi Malzemeleri Tedarik Yöntemleri

Ülkemizde tedavi amacıyla kurulan kuruluşlar sadece hastanelerden ibaret değildir. Büyük hastalıklar dışında daha ufak hastalıklar yaşayan vatandaşlar için ülke genelinde aile hekimlikleri hizmet vermektedir. Aile hekimlikleri, devlet tarafından kurulan birimlerdir ve vatandaşlar üzerinden para kazanmayı hedeflemez. Vatandaşlara tamamen ücretsiz bir hizmet sunarlar.

Aile hekimlikleri, 81 ilin her semtinin her mahallesinde bulunurlar. Her bir mahalledeki aile hekimliği, o mahalleden ikamet eden her bir vatandaşa hizmet vermeyi hedefler. Vatandaşlar ise kendi mahallelerine bağlı olan aile hekimliklerinden istedikleri gibi faydalanabilirler. Her aile hekimliğinde birden fazla doktor bulunur ve o aile hekimliğine bağlı olan her vatandaşın kendisiyle ilgilenmek üzere belirli bir aile hekimi vardır. Yani herhangi bir şikayet ile aile hekimliğine giden vatandaş, kendisi ile ilgilenmek üzere sisteme işlenmiş olan aile hekiminden randevusunu alır ve şikayetlerini ona iletir. Bu şekilde aile hekimlikleri varlığını sürdürür.

Hastanelerde Aile Hekimleri

Aile hekimlikleri, hastaneler kadar büyük binalardan ve detaylı malzemelerden oluşmaz. Ufak çaplı olan aile hekimliklerinde hasta bekleme alanı, aile hekimi odaları ve muayene odası bulunur. Bunlar dışında pek bir alan yer almaz. Hastaneler kadar büyük olmayan aile hekimliklerinin sahip oldukları malzeme donanımları da aynı orandadır. Sadece hastalık teşhisi ve muayeneler için gerekli olan malzemeler aile hekimliklerinde bulundurulmalıdır. Bir de acil durumlar için gerekli bazı aile hekimi malzemeleri bulundurulması gerekir.

Aile hekimleri, kendilerine belirli bir şikayet için gelen vatandaşlara fazlasıyla ilgi göstermeli ve şikayetlerinin tedavilerini bulmak adına gereken tetkileri uygulamalıdır. Bunları yapabilmesi için de birçok aile hekimi malzemelerine ihtiyaç duymaktadır. Hastaya gerekli tetkiklerin uygulanabilmesi adına stetoskop, otoskop, tansiyon aleti vb. aile hekimi malzemelerine sahip olunması gereklidir. Bu aile hekimi malzemelerinin bulunmaması durumunda aile hekimi hastanın şikayetinin sebebini tam olarak saptayamaz. Bundan dolayı da hasta kendisi için gerekli olan tedavi yönteminden mahrum kalır. Ya da aile hekimi yanlış bir teşhis de bulunarak hastanın gelecekte daha büyük sorunlarla karşılaşmasına yol açabilir.

Hekim Malzeme Tedarikleri
Bunlar gibi sorunların yaşanmaması adına aile hekimi malzemeleri yeterli bir seviyede olması ve aile hekimliklerinin gereken donanıma sahip olması zorunludur. Yeterli bir seviyede aile hekimi malzemelerine sahip olmayan aile hekimlikleri için gerekenlerin yapılması da şarttır. Bunlara şahit olan vatandaşlar gerekli uyarılarda bulunmalıdır. Aksi taktirde hastalıkların önüne geçilemez ve pek çok vatandaş mağduriyet yaşar. Hatta sağlık sorunu yaşayan vatandaşlar hayatlarının ilerleyen dönemlerinde hayati tehlikelere yol açacak sorunlar bile yaşayabilirler.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.