Ana Sayfa ADS Bel Fıtığının Belirtileri Nelerdir?

Bel Fıtığının Belirtileri Nelerdir?

1232
0
Paylaş

Bel ağrıları sıklıkla yaşanan sorunlar arasında yer aldığından hastaların bu şikayetlerine kesin bir çözüm bulunması için ilk olarak teşhis konulması gerekir. Yapılacak olan kontrollerin ardından hastanın şikayetlerinin durumuna göre MR çekilerek belde oluşan soruna dair kesin bir tanı konulabilir. Bel kısmında bulunan 5 adet omur kemiğinin aralarında disk adı verilen kıkırdaklar yer almaktadır. Bu disklerin zarar görmesi ve dışarı doğru taşması halinde fıtıklaşma oluşur. Bu durum bel fıtığı olmasına neden olduğundan anatomik yapının bozulması kişilerin devam eden bel ağrıları ile şikayet etmelerine neden olur. Devam eden zorlama nedeni ile ilerleyen bu duruma müdahale edilmesi ve hastanın ağrılarının azaltılması gerekir.

Ağrı sebebi ile hastaneye giden hastalara MR çekilerek sorunun kaynağı belirlenir. Bel fıtığı tedavisi için alanında uzman doktorların tercih edilmesi doğru teşhis ve tedaviler ile başarılı sonuçlar alınmasını sağlayacaktır. Bu nedenle ilk olarak hangi aşamada olunduğunun anlaşılması gerekir. Özellikle başlangıç aşamasında ilaç tedavileri başarı sağlanmasına yardımcı olacaktır. Fizik tedavide bu aşamada etkili olduğundan hastaların ağrılarının azalması ve fıtığın büyümesinin önlenmesi amacı ile tercih edilir. İlerleyen aşamalarda dayanılmaz ağrıların çözümü için enjeksiyon yöntemi ile hastanın ağrılarına çözüm bulunarak daha rahat bir şekilde yaşantısına devam etmesine yardımcı olunacağından pek çok farklı yöntem kullanılarak hastalığın ilerlememesi sağlanabilir.

Fıtık aynı anda bel kısmında birden fazla sayıda olabileceği için büyümesine göre yapılacak olan işlemler konusunda değişiklik yaşanabilir. Bu alanda uzman olan doktorlara danışılması halinde yapılacak incelemeler ile hastanın acil bir durumunun söz konusu olmasında veya ağrılarına çözüm bulunamaması durumunda bel fıtığı ameliyatı yapılabilir. Hastane koşullarında yapılacak olan ameliyat sırasında hastaya genel anestezi uygulanır. Yaklaşık olarak 1 saate yakın süren operasyon sonrasında hasta bir gün hastanede tutulduktan sonra ertesi günü taburcu edilir. Doktor tarafından verilen önerilere uyulması hastanın yeniden fıtık sorunu yaşamasını önleyecektir.  Bu nedenle operasyon sonrasında ağır kaldırmak veya beli zorlayacak şekilde hareket edilmemesi bu sorunun yeniden yaşanmaması için gereken noktalar arasında yer almaktadır.

Paylaş