Ana Sayfa ADS Çocuğunuz İçin En İyi Eğitici Oyuncaklar

Çocuğunuz İçin En İyi Eğitici Oyuncaklar

1172
0
Paylaş

Doğru çeşit oyuncaklar seçmek büyük bir görev ve zorlu bir iş mi? çocuğunuzun genel gelişimini destekleyecek, geliştirecek ve ilerletecek bir dizi oyuncak satın almayı mı düşünüyorsunuz? Bir ebeveyn olarak, kutu oyunların, eğitici oyuncakların çocuğunuzun hayatındaki kritik öneminin farkına varmalısınız.  Doğru çeşit oyuncaklar yalnızca eğlenceli saatler sunmayacak aynı zamanda da çocuğunuzun bir dizi faydalı gelişimsel özellikler ve davranışlar geliştirmesine yardımcı olacaktır. Doğrusunu söylemek gerekirse, oyuncaklar çocuğunuzun en iyi arkadaşıdır.

Dünyada oyuncakları sevmeyen çocuk yoktur. Küçük ve büyük çocukların oyuncakları binlerce yıldır hayatımızdadır. Çok sade bebeklerden fiyatı yüzlerce lirayı bulabilen bugünün mekanik ve otomatik whizz-kid tarzı oyuncaklarına kadar birçok çeşitlilik gösterirler. Doğru çeşit oyuncağı seçmek, kişiliğini geliştirmede çocuğunuza büyük bir destek sağlayacaktır.

Aşağıda çocuğunuza doğru çeşit oyuncağı seçmeniz için bazı ipuçları ve pratik öneriler verildi:

 • Oyuncaklar, basit, oynaması eğlenceli ve günlük kullanım için güvenli olsun. Marketlerdeki oyuncakların çoğu gerçekten eğlenceli fakat kullanım açısından pek de güvenli değil. Satın alabileceğiniz oyuncakların bazıları, uçucu maddeler gibi zehirli ve zararlı materyaller içerebilecekken, bazılarının da gevşek ve keskin hareketli parçaları olabilmekte. Pratik açıdan yaklaştığımızda, çocuğunuza alacağınız eğitici oyuncaklar çocuğunuzun büyümesi ve gelişmesini olumlu etkilemelidir.
 • Eğitici bir oyuncak seçmenin esas hedefi, eğlenceli ve rahatlatıcı saatler sunmaktır. Bu oyuncaklar, kolay ve doğrudan bir kullanım için yeteri kadar basit olmalıdır.
 • Eğitici oyuncaklar, bilişsel beceriler, motor beceriler, düşünme ve akıl yürütme becerileri ve zihin-kas koordinasyonu gibi bir dizi beceriyi geliştirebilir. Büyümekte olan bir bebeğin gelişimini eksiksiz tamamlaması için bu özellikler ve kazanımlar zorunlu ve hayatidir.
 • Eğitici oyuncaklar çocuğun yaşına bağlı olarak seçilebilir. Üç-dört yaşına kadar olan çocuklar, dikkatli birer öğrencidir ve hayatlarında ilk defa bazı becerileri öğreniyorlardır. Bu çocuklar koordinasyon, analitik düşünme ve yaratıcılık becerilerini geliştiriyor olabilirler.
 • Oyuncakları çocuğunuzun beğenilerine göre almak daha iyidir. Her çocuğun belirli bir çeşit oyuncağa karşı özel bir tercihi vardır. Kız çocukların belirli bir çeşit oyuncaklara ilgisi olabilecekken oğlan çocukları maceracı ve yaratıcı bir doğaya sahip oyuncaklarla oynamaktan hoşlanabilir.
 • Neredeyse tüm çocukların, geleneksel ve eski klasik çocuk şarkıları aletlerinden modern ve klasik müzik aletlerine kadar birçok müzik aletiyle oynamayı sevdiği ispatlanmış bir gerçektir.
 • Birçok çocuk ayrıca kendilerine bir şeyler çizdiren, boyatan ve bazı diyagramlar, şekiller ya da örüntüler yaptıran eğitici oyuncaklarla oynamayı severler. Bu oyuncaklar çocuğunuzun sanatsal yönünü ve hayal kurma becerilerini geliştirmesine yardımcı olabilir.
 • Çocuğunuz, okul öncesi ve anaokulu dönemlerine girdikçe, mevcut gelişim evresini, kronolojik ve zihinsel yaşını karşılayan oyuncaklar seçmenizde öğretmenleri size yardımcı olabilir.
 • Özetle, çocuğunuzun beceri düzeyinde ya da çok az üstünde oyuncaklara bakmak isteyebilirsiniz. Çocuğunuz için, başarılı bir şekilde oynayabileceği ve kendisini kaptıracağı oyuncaklarla oynamak da onu zorlayacak oyuncaklarla oynamak kadar önemlidir. Oyun oynarken karşılaşılan zorluklar öfkelendiren ya da haal kırıklığına uğratan nitelikte değil, tercihen eğlenceli, heyecan verici, ikna edici ve harekete geçirici olmalıdır.

Aşağıda çocuğunuza almayı düşünebileceğiniz bilinen eğitici oyuncaklardan bazıları verildi:

 1. 12-36 ay arasında ve daha küçük çocukların görsel ve zihinsel algıları oldukça sınırlıdır. Bu yüzden, parlak, canlı, çekici ve ayırt edici renklerde oyuncaklar aldığınızdan emin olun.
 2. Aktivite ve oyun merkezleri ve beşiğe takılan oyuncaklar yeni doğanların ve 12-36 ay arasındakilerin bütün dikkatini üstünde toplayabilir. Bu oyuncaklar çocuğunuzun görsel koordinasyon, ve göz-zihin koordinasyonunu harekete geçirebildiği gibi temel motor becerilerinin gelişmesine de fırsat tanır.
 3. 6 aya kadarki bebekler çok sınırlı motor ve bilişsel becerilere sahiptir ve her zaman yüksek perdeli müzikal sesleri severler. Ziller, hafif müzik aletleri, çıngıraklar, ses çıkaran diş çıkarma halkaları, renkli resimler ve desenler ve taşınabilir yumuşak küpler çocuğunuzun faydalı özellikler geliştirmesine yardımcı olabilir.
 4. 6-9 ay arası çocuklar için renkli yapı küpleri, multi-aktivite kutuları ve basit küpler, renkli ziller ve banyo oyuncakları almayı düşünebilirsiniz. Çeşitlilik sunmak için farklı dokularda ve yüzeylerde oyuncaklar verin.
 5. 9 ay ile bir yıl arasında, çocuğunuz, renkli kâseler, itilen ve çekilen oyuncaklar, yapı konileri, büyük pasteller, çizim tahtaları, müzik aletleri, kovalar, bahçe aletleri, oyun kartları ve yapı küpleri gibi farklı oyuncaklarla oynayacak, eğlenecek, onları anlayacak, kavrayacak ve oynarken öğrenecek kadar büyük ve beceriklidir.
 6. Çocuğunuz için oldukça değişik ve pahalı oyuncaklar almak isteyebilirsiniz. Sadece, kolay oynanabilen, gelişimsel adımları atarken çocuğa yardımcı, faydalı, anlamlı ve doğru bir şey aldığınızdan emin olun.

Çocuklarınız için geliştirilmiş eğitici oyuncakları http://www.ustunzekalilar.com adresinde bulabilir, ürün görsellerine tıklayarak oyuncakları incelerken, fiyatları hakkında da fikir sahibi olabilirsiniz.

 

Paylaş