Ana Sayfa ADS Dabbe Filminin Konusu Nedir?

Dabbe Filminin Konusu Nedir?

143
0
Paylaş

Dabbe Filminin Konusu Nedir?

2005 yılında gösterime giren, Dabbe filminin yönetmen koltuğunda, birçok filme imza atmış, Hasan Karacadağ yer almaktadır. Uzak doğuda, gerilim ve korku türünün senarist ve yönetmenleri ile çalışma imkanı bulmuştur. Oyuncu kadrosunda yer alan isimler aşağıda sıralanmıştır.

Ebru Aykaç

Kaan Girgin

Fulya Candemir

Ümit Acar

Serdar Özer

Murat Seviş

Dabbe Filmi Nerede Çekildi?

Dabbe filmi, seri olarak çekilmiş bir film olup, serinin ilk filmi olarak, İzmir ili Selçuk ilçesinde gerçekleşmiştir.

Dabbe Filminin Konusu Nedir?

Bu film, Türk sinemasında korku türü olarak, oldukça ses getirmiştir. Dabbe filmi konusu itibariyle, Dabbe’tül Arz’dan söz edildiği düşünülmektedir. Amerika’da 2005 yılında beklenmeyen intiharlar gerçekleşmeye başlanmıştır. Daha sonra benzer intiharlar, Türkiye’de de gerçekleşir. İlk olay, İzmir ili Selçuk ilçesinde meydana gelir. İnternet’i çok yoğun kullanan Tarık, intihar eder ve herhangi bir neden bulunamaz. Yakın arkadaşlarından olan Hande, Cem ve Sema, Tarık’ın intihar olayı üzerine Süleyman komiser tarafında sorguya çekilirler. Fakat herhangi bir bilgi bulunamaz. Bu olaylar gerçekleştikten belirli bir zaman sonra, Cem’in mail adresine, Tarık’ın mail adresinden bir mesaj gelir. Bu duruma belirli bir açıklama getiremeyen Cem ve arkadaşları, etrafında farklı şekilde varlıklar görmeye başlarlar.
Yaşayan kişilerle, ölmüş olan bir insanın bağlantı kurabilmesi mümkün olabilir mi? Farklı boyutlardan geldiği düşünülen, adına ”cinler” denilen bu yaratıklar, insanlarla iletişim kurabilir mi? Mümkün olmayacak diye bakılan, kıyametin işareti Dabbe’tül Arz mıdır? Bir film site olan fulltimehdfilmizle.com ulaşabilirsiniz.

Türk Sinemasında Korku Ögeleri Ve Dabbe Filmi Yönetmeni

Hasan Karacadağ, Türk sinemasında, özellikle günümüzde dile getirilirken, korku duyulan, adına üç harfliler olarak söylenilen ”cin” kelimesi ve barındırdığı korku unsurlarını kullanmıştır. Yurt dışında hayalet ve ruhani diğer varlıklar gerilim ve korku unsurları arasında kullanılırken, yönetmenin özellikle bu topraklarda inanılan gelenekçi bir anlayışla sunduğu korku unsurunu, çarpıcı bir şekilde sunmuştur. Dabbe filmi, serinin ilk filmi olarak oldukça ses getirmiş olup, serinin devamı niteliğinde, en son 2015 senesinde, Dabbe 6 olarak gösterime sunmuştur.

Türkiye’de sinema, ilk başladığı dönemlerden bu yana, özellikle güldürü ve dram şeklinde ağırlık olarak sunulmuştur. Arada farklı türler de denenmiş, polisiye filmlerine kadar birçok alanda Yeşilçam deneme yapmıştır. İster doğaüstü olsun, ister ruhsal korku ögeleri, çok az kullanılmıştır. Oysa Türk toplumunun da diğer toplumlar gibi, içinde korku ögelerini barındıran, pagan dönemlerinden kalma, dinsel, birçok korku ögesini barındırdığı aşikardır. Fakat bu iç içe geçmiş kültürleri, birbirinden ayırt etmek oldukça zor olmuştur. Bu yüzden, diğer ülkelerin sinema kültürlerinden alınan korku unsurları da, Türk korku filmlerinde yoğun olarak kullanıldığı için, içerisinde taklit unsurlarını barındırmaktadır. Bu da izleyiciye geçmiş, korku türünde Türk sinemasından uzaklaşılmasına neden olmuştur. Bu bağlamda, Hasan Karacadağ, Türk korku sinemasına, dinsel motifleri kullanımı yönünden farklı bir bakış açısı getirmiştir. Hasan Karacadağ,1976 senesi Şanlıurfa doğumlu olup, birçok sinema filminde yönetmen olmuştur.

Paylaş