Ana Sayfa ADS Dış Cephe Mantolama Çeşitleri

Dış Cephe Mantolama Çeşitleri

141
0
Paylaş

Dış Cephe Mantolama Çeşitleri

Dış cephe mantolama çeşitleri ile ilgili tüm merak edilenleri sizlerle paylaşacağız.  Öncelikle dış cephe mantolama, binaların ısı geçişlerini önlemek için uygulanan bir işlemdir. Günümüzde çoğu bina da dış cephe kaplama bulunmaktadır. Fakat bina dış yüzeyi eskiyen veya eski yapılar da ısı Köprüsü oluşmaktadır. Dolayısı ile içerideki hava dışarıya, dışarının havası ise içeriye karışmaktadır. Bu durumu önlemek için en ideal yöntem dış cephe kaplamanın yenilenmesi olacaktır. Profesyonel bir firma tarafından alınan dış cephe kaplama hizmeti uzun yıllar boyunca dayanıklılık sağlar. Merak edilen asıl sorunun cevabını detaylı bir şekilde anlatacağız. Dış cephe mantolama çeşitleri nelerdir? dediğinizi duyar gibiyiz. Öncelikle dış cephe mantolama 4 farklı şekilde uygulanmaktadır. Bunlar;

 1. Eps İle Mantolama
 2. Karbonlu Eps İle Mantolama
 3. Xps İle Mantolama
 4. Taşyünü İle Mantolama
 5. Eps İle Dış Cephe Mantolama

Eps levhalar ile yapılan bir dış cephe mantolama işlemidir.  Aynı zamanda Eps, petrolden elde edilen bir malzemedir.  Kapalı gözenekli ve beyaz renkte bir ısı yalıtım levhası olarak tanımlanmaktadır.  Ancak karbon takviyeli olanlar gri renkte olmaktadır. Bilinen en kaliteli ve ekonomik olan dış cephe mantolama çeşidi Eps ile mantolamadır.  15-30 kg yoğunlukta üretilen bu levhalar oldukça hafiftir.  Bu sayede uygulanan cepheye yük bindirmez.  Performansı uzun yıllar sürer ve kalınlığı incelmez.

 1. Karbonlu Eps İle Dış Cephe Mantolama

Karbonlu Eps ile dış cephe kaplama özel levhalar aracılığı ile yapılan bir mantolamadır. İçerisinde bulunan grafit ısı rektörleri sayesinde ekstra yalıtım sağlar.  Eps’nin açılımı ise Expanded Polistren olarak bilinmektedir.  Karbonlu Eps’de gri renk görülmektedir.  Sıcak ve soğuk ısıyı yansıtarak Eps’ye göre çok daha iyi bir yalıtım çeşididir.

 1. XPS İle Dış Cephe Mantolama

XPS levhaları ile uygulanan dış cephe mantolama çeşididir. Homojen hücre yapısı sayesinde ısı yalıtımı sağlamak için üretilen bir köpükten malzemedir.  XPS’nin ham maddesi polistren, istenilen kalınlıkta uygulanmaktadır.  Homojen olduğu için balköpüğü rengine sahiptir.  Hava hücreleri hapseder ve hava geçişlerini önler.

 1. Taşyünü İle Dış Cephe Mantolama

Taşyünü dış cephe mantolama, uygun fiyat da uygulanabilen mantolama çeşididir.  Aynı zamanda taşyünü plakaları ile yapılmaktadır.  Dolomit, bazalt ve kireçtaşı gibi minerallerin lif haline getirilmesine “taşyünü” adı verilmiştir. Bu malzemenin %99’u hava boşluklarından meydana gelmiştir.  Ayrıca dış cephe mantolama türleri arasında en kolay ıslanan bir malzemedir.  Bu nedenle uzun ömür kullanım imkanı sunmaz.

Dış Cephe Mantolama Nasıl Yapılır?

Dış cephe mantolama yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunuyor. Bunlar;

 • İlk olarak dış cephe mantolama malzemesini tercih etmelisiniz. Eps, karbonlu eps, xps veya taşyünü malzemelerinden herhangi birini seçmelisiniz.
 • Dış cephe yüzeyi için gereken hazırlık yapılmalıdır. Yüzeyde oluşan çatlaklar kapatılmalıdır.  Ayrıca dökülen yerler için tamirat yapılmalıdır. Yüzeyde var olan toz ve kirler temizlenmelidir. Yalıtım plakası için bu gibi etkenler oldukça önemlidir.
 • Isı yalıtım levhalarının düzgün olması için su basman profili terazisine yerleştirilmesi gerekiyor.
 • Yapıştırma harçları ısı yalıtım plakasına sürülmeli ve duvara yapıştırılmalıdır.
 • Yapıştırılan ısı yalıtım plakaları plastik mantolama dübeli aracılığı ile sonraki gün duvara sabitlenmelidir.
 • Yapının köşeleri, kapı ve pencere kenarları fileli köşe profilleri ile dış cephe sıvası aracılığıyla yerleştirilmelidir.
 • Sıva filesi dış cephe sıvası ile iki kat sıvanmalıdır.
 • Dış cepheye yapılan sıva kuruduktan sonra dekoratif sıva ya da boyayı uygulanabilir. Astar ve iki kat şeklinde uygulanacak boya sonrası dış cephe mantolama işlemi son erer.
Paylaş