Ana Sayfa ADS 22 Mayıs 2017 1459 Görüntüleme

Girişimci destek kredisi nasıl alınır?

Son yıllarda binlerce projeye kaynak aktaran TKDK (Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu) sunduğu girişimci destek kredisi ile kırsal alanlardaki kalkınmayı arttırmak için destek olmakta ve ekonomik kalkınmayı arttırmak için girişimcilere büyük fırsatlar sunmaktadır. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu ekonominin en önemli alanlarından birisi olan tarım alanında girişimcilere çeşitli destekler sağlayarak ekonomik büyümeyi hedefleyen ve ülkemizin daha da gelişmesi için çalışan bir kurumdur. Avrupa Birliği üyeleri ve aday ülkelerden sağlanan fonlar sayesinde şuan 42 ilde destek kredisi sunmakta ve girişimcilerin tarım alanında daha da büyümesi sağlanmaktadır.

basliksiz-1

TKDK DESTEK KREDİSİ ALABİLME ŞARTLARI

Nüfusu 20.000’in altında olan yerleşim yerleri desteklenmektedir ve projeler kapsamında bahsi geçen 42 ilden birinde olmak ve kırsal alanda girişimcilik faaliyetlerini yürütmek gerekmektedir.
TKDK girişimci destek kredileri tarım ve hayvancılık ile uğraşan girişimcilere sağlanmaktadır ve TKDK’nın sağladığı destek kredilerinin yatırım alanları sadece tarım sektöründeki kişilere sunulmaktadır.
Girişimcilerin destek kredisi alabilmek için cirolarını yılda oranında arttırabilmesi gerekmektedir.
Girişimci kişilerin destek kredileri için TKDK’nın çağrılarını takip etmeleri ve duyurular yapıldığı zaman başvurularını süre aşımına uğramadan belirtilen kriterlere uygun bir şekilde projelerini hazırlayıp kuruma resmi olarak, bizzat şahıs veya resmi temsilciler aracılığı ile iletmeleri gerekmektedir.
Destek kredileri için projeler TKDK’nın belirlediği standartlara göre hazırlanmalı ve projede istenilenler eksiksiz olarak tamamlanarak teslim edilmelidir. Gerekli form ve prosedürlere resmi web sitesinden ulaşabilir ve ayrıntılı bir şekilde inceleyebilirsiniz.
TKDK tarafından desteklenen tarım kollarından birinde girişimcilerin faaliyet göstermesi gerekmektedir bu alanlar: Çiftçilik, hayvancılık ve balıkçılık faaliyetlerini kapsamakta, bu faaliyet alanlarında yürütülen alanlardaki tarım faaliyetlerine destek kredisi sağlanmaktadır.
TKDK tarafından sağlanan destek kredilerinin miktarı, girişimcilerin projelerine göre değişmektedir.

basliksiz-1

NEDEN TKDK?

TKDK, çalışmalarını uluslararası kriterlere uygun olarak yürütmekte ve uluslararası standartlara uygun projeleri destekleyerek tarım alanında kalkınmayı ve büyümeyi hedefleyen bir kurumdur. Kurumun sağladığı krediler Avrupa Birliği ülkelerinden veya aday ülkelerinden sağlanmakta ve girişimcilere birçok vergi avantajı ve diğer avantajlar ile destek kredisi sunulmaktadır.

Kırsal alandaki tarımın girişimci kişiler tarafından daha da geliştirilmesi ve verimliliğin arttırılması için TKDK tarafından sunulan bu büyük fırsatlar sayesinde, kırsal alanda daha teknolojik imkânlar ile daha verimli tarımcılık yapılabilir ve girişimciler mevcut potansiyellerinin üzerine çıkarak daha hızlı bir büyüme potansiyeli yakalayabilirler.

TKDK girişimci destek kredilerinin girişimciler açısından diğer bir avantajı ise vergi muafiyeti konusudur. TKDK destek kredilerinde girişimciler KDV istisnası ve Kurumlar/Gelir vergisi muafiyetinden yararlanarak daha iyi koşullarda destek kredisi alma imkânına sahiptirler.

6,7 MİLYAR YATIRIM YAPILDI

TKDK tarafından 2011 yılından bugüne kadar 6,7 milyar TL yatırım yapıldı. 2011 yılından günümüze 42 ilde 11 bin girişimciye destek-hibe verildi.
-Süt üretimiyle ilgili toplam yatırım tutarı 2,5 milyar TL,
-Et üretimiyle ilgili toplam yatırım tutarı 1,6 milyar TL,
-Et ve et ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanmasıyla ilgili toplam yatırım tutarı 421 milyon TL ,
-Süt ve süt ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması için yatırım tutarı 394 milyon TL,
-Meyve ve sebzelerin işlenmesi ve pazarlanmasındaki toplam yatırım tutarı 399 milyon TL,
-Su ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması için 58 milyon TL,
-Kültür balıkçılığı için 16 milyon TL,
-Kırsal turizm için 397 milyon TL,
-Yerel ürünler için 304 milyon TL,
-Çiftçilik faaliyetleri için 601 milyon TL,
-Teknik destek için 2,9 milyon TL
-Toplamda 6,7 milyar TL yatırım yapıldı.

“IPARD, TÜRKİYE’NİN AB’YE KATILIM SÜRECİNE ÖNEMLİ KATKILARDA BULUNACAK”

Geçtiğimiz günlerde toplantıda konuşma yapan Avrupa Komisyonu Tarım ve Kırsal Kalkınma Genel Müdürlüğü Uluslararası İkili İlişkiler Direktörü John Clarke, Türkiye’de TKDK’nın ve IPARD Programı’nın sürdürülebilir tarım ve gıda güvenliğine büyük katkısı olduğunu ifade ederek, “IPARD, Türkiye’nin AB’ye katılım sürecine önemli katkılarda bulunacak. Bizce IPARD finansal işbirliği konusundaki başarı hikâyesinin önemli bir örneği” diye konuştu.

Clarke, IPARD’ın Türkiye’de kırsalda yaşayan insanların hayatına önemli katkılar sağladığına dikkati çekerek kırsal alanda tahmini olarak 50 bin istihdam sağladığını vurguladı. Türkiye’nin AB’nin kilit bir ortağı olduğunu dile getiren Clarke, şöyle devam etti: “Çeşitli alanlarda işbirliğini devam ettirmek bizim için önemlidir. Dış politika, enerji, mülteci krizi, terörle mücadele gibi bütün konularda işbirliğini devam ettirmek bizim için çok önemli. Bu platformu kullanarak AB’nin çok net olduğunu söylemek istiyorum. AB 15 Temmuz darbe girişimini net bir şekilde kınıyor.
Türkiye’nin demokratik kurumlarını destekliyoruz ve bu terörist faaliyeti kınıyoruz. Türkiye’nin karşılaştığı güçlükleri yenmesini umuyoruz. AB ülkeleri, AB’ye katılım konusunda Türkiye’yi desteklemeye devam edecek.”

 

Kaynak: http://www.sozcu.com.tr/2017/genel/girisimci-destek-kredisi-nasil-alinir-1862051/

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

Erkek Ev Terliği 

Erkek Ev Terliği