Ana Sayfa ADS HGS Ceza Ödemeleri Nasıl Yapılır

HGS Ceza Ödemeleri Nasıl Yapılır

1429
0
Paylaş

HGS cezalarını sorgulama ve HGS hesap bilgilerinizi interneti kullanarak çok rahat ve kısa bir sürede öğrenebilirsiniz. HGS ödeme işlemelerinin nasıl yapıldığını merak eden okuyucularımız için hazırladığımız makale sonunda HGS ceza ödemesiyle ilgili detaylı bilgilere sahip olmuş olacaksınız.

Her geçen gün şehir yaşantısında trafik sorunu biraz daha artıyor. Bu sorunların artmasıyla beraber yetkililer sürekli olarak bir arayış ve yeni teknolojik sistemler geliştirme eğilimi gösteriyorlar. Bu sistemler genellikle seri trafik hareketlerini önleyici etmenleri ortadan kaldırmaya yönelik çalışmalar ve uygulamalar oluyor. Bu çalışmaların en somut ve verimli sonuç veren uygulamalarından bir tanesi ise HGS yani Hızlı Geçiş Sistemidir.  Bu sistem ülkemizde 2012 yılından itibaren uygulanmaktadır. Sistemin amacı boğaz ve otoban girişlerinde trafiği azalmak ve trafiğin normal seyrinin bozulmadan devam etmesini sağlamaktır. Araçların ön camlarına yapıştırılan geçiş kartları sayesinde sıraya takılmadan ve dur kalk yapmadan geçiş yapabilirsiniz. Ücret temini, siz hareket halindeyken HGS girişlerinde bulunan cihaz ve araç camındaki kart sayesinde otomatik olarak elektronik ortamdan sağlanır. Bu sistematik işleyiş trafiğin seyrini aksatmadığı için oldukça faydalı olduğu söylenebilir.

HGS bakiyesi yükleme işlemi ise oldukça basit bir işlemdir. Bu işlemin bu kadar basit olması HGS kart kullanıcılarını oldukça memnun etmektedir. İstenilen PTT şubesinden, anlaşmalı akaryakıt istasyonlarından ( Opet, Shell), anlaşmalı bankalardan ve beklide en kolay yöntem olan online PTT internet şubesinden kartınıza bakiye yükleme işlemi yapabilirsiniz.

Yine aynı şekilde bakiye sorgulama işlemlerini PTT şubelerinden, anlaşmalı akaryakıt ve bankalardan ya da internet ortamından kolaylıkla yapmanız mümkün.

HGS müşteri hizmetleri sitesine üye olduktan sonra giriş yaparak internet ortamından araca ait bilgileri görüntüleyebilir, bakiyenizi öğrenebilir, araç üzerinde kayıtlı bulunan cezaları görüntüleyebilirsiniz.

HGS cezası sorgulama işlemini ayrıca e-devlet sistemi üzerinden de gerçekleştirebilmeniz mümkün. Fakat e- devlet üzerinden sorgulama işlemi yapmak isterseniz şifreye ihtiyacınız olacaktır. Eğer şifreniz yoksa e-devlet sistemini ne yazık ki kullanamazsınız. E-devlet şifreniz yoksa ve şifre almak isterseniz en yakın PTT şubesinden şifre alabilir ve sistemin sağladığı tüm hizmetlerden faydalanabilirsiniz. HGS borcu ödeme işlemini yine e-devlet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.  Sitenin trafik cezası sorgulama bölümüne giriş yaparak plaka üzerindeki cezaları görüntüleyebilir, anlaşmalı bankalar aracılığı ile online olarak üzerinizdeki ceza bedelini ödeyebilirsiniz.  Bazı anlaşmalı bankalar ise şöyle; Akbank, Denizbank, Ziraat Bankası, TEB, HSCB, Halk Bank, Yapı Kredi, İş Bankası başta olmak üzere bir çok banka anlaşmalı bankalar listesi içerisinde mevcut.

Paylaş