Ana Sayfa ADS 19 Nisan 2017 1250 Görüntüleme

İlk Camilerden Günümüze Cami Malzemeleri

Arapça ‘cem’ kökünden türeyen, “toplayan, bir araya getiren” manasına gelen câmi kelimesi, ilk zamanlarda yalnızca cuma namazı kılınan, büyük mescitler için kullanılan el-mescidü’l-câmi (cemaati toplayan mescit) tamlamasının kısaltılmış şeklidir. Elbette ilk örnekleri bugünkü gibi çeşitli cami malzemeleri ile bezeli değildir. Oldukça sade ve gösterişsiz bir yapı olan ibadet evi, yalnızca dört duvardan ibaret idi.

Mescit ve Cami Arasındaki Ayrım

Hz. Muhammed, Medine’ye geldiğinde, küçük bir ev büyüklüğünde, basit bir mescit yaptırır (Mescid-i Nebi) kendisi de bu mescidin yapımında çalışır. Bu süssüz, sade mescitte, Müslümanlar ibadetlerini yaparlardı. Mescit, aynı zamanda İslam Dininin ilk eğitim kurumuydu. Hz. Muhammed, bu mescidin yanına kendisi için bir ev, kimsesiz ve yoksul Müslümanların barınmaları için de “Suffe” adı verilen odalar yaptırdı. Kısa zamanda bir kültür ve sosyal paylaşım merkezi haline gelen peygamber mescidi; ilk toplumsallaşma, birlik, beraberlik, hukuk, hak ve İslam öğretisi adına çok özel ve önemlidir.

Daha sonraki zamanlarında, cuma namazı kılınan ve hatibin hutbe okuması için içerisinde minberi bulunan yapılar; cami, minberi bulunmayan (yani cuma namazı kılınmayan) küçük ibadethaneler ise sadece ‘mescid’ olarak anılır. Hz. Peygamber’in bildirdiğine göre kulun Allah’a en yakın olduğu an secde anıdır. Hz. Peygamber, bir hadisinde “Yeryüzü bana teyemmüm için temiz ve mescit kılındı” diyerek ibadet edilen her yerin, ‘mescide’ olduğunu söyler.

Günümüzdeki Camiler

Peygamberimizin alçakgönüllülüğü, dünyevi heveslerden uzak kalma ve olanı paylaşma, gösteriş ve israftan uzak durma gibi izole düşüncelerine rağmen, tarih boyunca camiler bir ibadethaneden çok, duvarlarda altın varakların, mücevherlerin vb. gösterişli objelerin oldukça abartılı cami malzemeleri ile amacından uzaklaştırıldı. Günümüzde ise nispeten bu anlayıştan uzak bir çizgide camiler bezeniyor.

Mescitler ve sonrasında camiler Müslümanların toplumsal yaşamı için bir toplanma merkezi olması açısından önemli bir yere sahipti. Günümüz ile kıyaslandığında insanların iletişimde bulunmak için bir araya gelmelerine gerek olmadığı ya da sorunları daha kısa sürede halledebilme gibi tekniklere sahip olmaları ile sadece ibadet için toplanılan bir ibadet evi olarak görülüyor.

Elbette günümüz şartlarında yararlanılması gereken rahatlık ve problem çözme mekanizmaları camilerin ihtiyaçları haline geliyor. Gerek duyduğunuz; Kur’an-ı Kerim, Yasin-i Şerif kitapları, imam için sarık ve cübbe, cenaze malzemeleri, minber ve tabut örtüsü, rahle, vakitmatik, cami levha takımları vb her şey için http://www.bilenler.com.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz. Dini vecibelerinizi yerine getirmek için aradığınız her şeyi bulabilirsiniz.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.