Ana Sayfa ADS 3 Mayıs 2016 1332 Görüntüleme

İMAR PLANI VE ŞEHİR PLANLAMA

Büyük ölçekte başlatılıp küçük ölçeklere bölünen kadastro çalışmaları, ada parsel ve müteahhit firmaların üzerinde durduğu gereksinimleri ortaya koyan tüm ayrıntılar, şehir planlama için gerekli bir unsur olarak kendini gösteriyor. Bir bütünün tamamlandığında adeta mükemmel sonuçlar ortaya koyan planlama çalışması, bölgesel olarak takip edilen inşaat çalışmaları ile şehrin tamamına yayıldığı zaman önemli bir bütünün parçasını temsil ediyor. Alanın değerlendirilmesi, üzerine kurulacak inşaat ve yapılaşma tekniğinin daha önceden fizibilite çalışmaları ile ayarlanmış olması, şehir planlama konusunda gerçekten çok çarpıcı ve etkili çözümler ortaya koyuyor.

Düzenli İmar Planı ve Şehre Olan Katkısı:

Tamamen işinin uzmanı olan mühendis ve mimarlar tarafından oluşturulmuş imar planı, inşaat alanındaki çok hareketli bir sektörün de adeta yönünü çiziyor. Yatırım yapmak veya elindeki imkânları değerlendirmek için bu sektöre adım atmış olan çok sayıda girişimcinin, uymak zorunda olduğu kurallar bakanlıkça destekleniyor ve bir süzgeçten geçiriliyor. Büyük inşaat şirketlerinin de aktif görev aldığı bu hususta, planlamanın ileriye yönelik olumlu sonuçlarını şimdiden tahmin etmek mümkün. Kadastro ve haritalama konusundaki çalışmalar, yerleşim birimlerinin ileriye yönelik çalışmalarını da kontrol altında tutuyor. Olağanüstü bir hızla artan nüfus, büyükşehir dediğimiz metropollere olan ilginin de en üst seviyeye çıkmasına neden oluyor.

Çarpık ve bozuk şehirleşmenin önüne geçecek planlar imar planı ile şekillendiği gibi, düzenli kullanım ve uyum sonrasında, ilerleyen dönemlerde daha düzenli bir yerleşim birimi oluşturmak planlarlar birlikte mümkün görünüyor. Yol ve enerji kaynaklarının ulaşımı noktasında alt yapı oluşturma çalışmaları, önümüzdeki dönemde bu mekânlarda yaşayan insanlara sıkıntı yerine kolaylık olarak hizmet şeklinde yorumlanıyor. Plana bağlı kalmak bir zorunluluk arz ettiği gibi, bunun ilerleyen dönemlerde kaliteli bir yaşam fırsatı ortaya koyduğunu da görmek mümkün. Belediyeler başta olmak üzere tüm yapı teknik ve projelerini kontrol altında tutan bir sistem, şehir planlama konusunda bu bölgeyi yaşam alanı olarak seçen insanlara önemli bir ayrıcalık sağlamaya devam etmekte. Plana bağlı kalıp projeyi destekleyen müteahhit firmalar ve çalışmaları, hiçbir sorunla karşılaşmadan projelerini hayata geçirebiliyorlar. Böylelikle tüm insanların faydalandığı bu sistem, kaliteli modern ve düzenli bir şehir oluşturulmasında çözüme yardımcı oluyor.

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.