Ana Sayfa ADS 3 Mayıs 2016 1874 Görüntüleme

İMAR PLANI VE ŞEHİR PLANLAMA

 

Her gün düzenli bir şekilde nüfusun arttığı düşünülecek olursa, giderek büyüyen ve gelişen yaşam alanları belli bir program dâhilinde gelişmeli. Bunun için oluşturulmuş imar planı çoğunlukla yaşam alanlarının tertipli düzenli yapılardan oluşmasını sağlıyor. Ortak kullanım imkânlarının ulaşımı desteklendiği bir ortamda, yol, kaldırım, otopark gibi ulaşım konusundaki gereklilikler, bu planın bütünü içerisinde gerçekten çok önemli bir yer tutuyor. Şehir yapılaşmaların düzenini sağlayan bu girişimlerde, planlama ve plana uyma konusunu kesinlikle hafife almamak gerek.

Şehir Planlama Çalışmaları ve Büyükşehir Oluşturma:

Ülkemizin özellikle son dönemlerde başlatmış olduğu kentsel dönüşüm projeleri kapsamında, inşaat sektöründe olağanüstü bir hareketlilik göze çarpıyor. Uydu kentler, yeni siteler ve yaşam mekânlar oluşturma konusunda teknoloji kullanıldığı gibi, tüm insanların faydasına ortaya sonuç koyan ve yaşam mekânlarında daha pozitif bir hale getiren planlamaların da burada önemini kesinlikle unutmamak gerek. Belediye destekli çalışmalarla birlikte gerçekleşen şehir planlama, bu bölgede yaşayan insanların adeta bir geleceğini kurtarma operasyonu olarak da görülebilir. Çarpık şehirleşme ve gecekondu gibi kontrol altında tutulamayan sorunların bir düzene dâhil edilmesi, gecekondu ıslahı ve ileriye yönelik şehir projelerinin hayata geçirilmesi anlamına gelecek.

Her bir detayı ince şekilde araştırılan altyapı çalışmalarında, imar planı çok önemli bir rol üstlenmeye devam ediyor. Ülke genelindeki inşaat sektörü gelişimi özellikle kaliteli ve modern yapılarla birlikte kendini gösterdiği gibi, şehir planına dâhil olmak, inşaatları ve yapı tekniklerini buna göre ayarlamak, insanların daha da güven duyduğu bir yapılaşma tekniğini ortaya çıkarıyor. İleriye yönelik ufku geniş bir düşünce yapısıyla beraber plan çizen uzman mimar ve mühendislerin, oluşması muhtemel gereksinim ve ihtiyaçları da ilerleyen dönemlerde kazanmak adına planlarını savunduklarını söylemek mümkün. Şehir planlama hem bir gelişim tekniği hem de bakanlık onaylı bir çalışma programı olarak hareketli bir sektör olan inşaat çalışmalarının da yön bulmasına yardımcı oluyor büyük. Projelerin küçük birer parçası olsa bile, bütün yapılaşmalar zaman içerisinde bütünü tamamladıkları için, daha modern donanımlı ve kaliteli bir şehirde yaşamak, bu projeler ile birlikte ancak mümkün oluyor.

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.