Ana Sayfa ADS 27 Mayıs 2016 1258 Görüntüleme

İndirimli Elektrik Tarifelerini Karşılaştırın!

2001 yılından bu yana sürekli olarak konuşulan ucuz elektrik kavramı çok uzun yıllardan bu yana bazı abonelerin yararlandıkları bir uygulamadır. Ancak eskiden bu uygulamadan sadece büyük çaplı fabrikalar yararlanıyordu. Bu durumun sebebi ise o an geçerli olan tüketim alt sınır uygulamasını sadece büyük fabrikaların yakalamasıydı. Yani sadece büyük işletmeler ya da fabrikalar yıl içinde belirlenen miktar elektrik tüketimi yapıyordu ve işyerine elektrik imkânlarından yararlanabiliyordu. Ancak Enerji Piyasası Düzenleme Kurulutarafından yapılan düzenlemelerden sonra birçok abone serbest tüketici konumuna gelerek indirimli elektrik avantajlarından yararlanmaya başlamıştır. Yapılan son düzenlemelerle yıllık elektrik tüketim miktarı yıllık olarak 5000 kWh olan aboneler cazip elektrik kullanabilir duruma gelmiştir. Tüketim oranının düşürülmesiyle birlikte sadece büyük fabrikalar değil, orta ölçekli işletmelerde indirimli elektrik avantajlarından yararlanmaya başlamıştır. Hatta bireysel abonelerde indirimli elektrik tarifesi olanaklarıyla daha uygun fiyatlara elektrik kullanmaya başlamıştır.

 

Aylık olarak 150 TL ve üzerinde elektrik tüketimi yapan bireysel elektrik aboneleri de yapılan son değişikliklerden sonra serbest tüketici kapsamına girerek uygun elektrik fiyatları sayesinde daha ekonomik fiyatlarla elektrik kullanmaya başlamıştır. Geçtiğimiz Ocak ayında Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu bir değişiklik daha yaptı ve indirimli enerji avantajlarından yararlanmak için gerekli olan elektrik tüketimi miktarını 4000 kWh e düşürdü. Bu oranın düşmesinden sonra elektrik faturası düşen abone sayısında da giderek büyük bir artış yaşandı. Böylece aylık elektrik tüketim miktarı 130 TL ve üzerinde olan elektrik aboneleri serbest tüketiciler grubunda yer alarak daha ekonomik fiyatlarla elektrik kullanmaya başlamıştır.

 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun Elektrik Birim Fiyatlarına Etkisi

 

Yıllardır konuşulan ucuz elektrik kavramı abonelerin bu konuda daha fazla bilinçlenmelerine ve elektrik satan firmalar arasında da önemli bir rekabet ortamına yol açmıştır. Yukarıda belirttiğimiz şartları sağlayan elektrik aboneleri elektrik firmaları arasında istediklerini seçerek kendileri için en uygun hizmeti ve fiyatı veren firmaları tercih edebiliyorlar. Üstelik bu işlemleri gerçekleştirmek de oldukça kolaydır. Tercih edilecek olan firmaya karar verdikten sonra başvuru yapılarak ve birkaç gün bekleyerek ucuz elektrik tarifeleri sunun elektrik dağıtım şirketlerine geçiş yapılabiliyor.

 

Bu konuda hakkında elektrik abonelerinin akıllarına takılan sorulardan bir tanesi de elektrik alınan firma değiştirildikten sonra elektrik fiyatlarının nasıl olacağı konusudur. Yani elektrik birim fiyatlarının ve zam oranlarının kim tarafından belirlendiğidir. Bu konuda ülkemizde yetkili olan tek merci Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’dur. Ülkenin hangi bölgesinde olursa olsun ya da hangi elektrik dağıtım şirketinden elektrik alınırsa alınsın elektrik birim fiyatları Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu tarafından belirlenir. Ayrıca belirli oranlarda yapılan zamlar ve zam oranlarının hangi düzeyde olacağı da aynı kurul tarafından belirlenir. Piyasada bulunan çok sayıda elektrik dağıtım şirketi yaptıkları kampanyalar ve uyguladıkları tariflerden yararlanarak elektrik abonelerine farklı ücretler sunabiliyorlar. Bunun dışında dağıtım şirketlerinin elektrik birim fiyatlarını değiştirme ya da elektrik birim fiyatlarına zam yapabilme gibi bir yetkileri yoktur. Türkiye sınırları içerisinde bu yetkiler yukarıda da dediğimiz gibi sadece Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’na aittir.

Ucuz Elektrik tarife araştırması ve tarife değişikliği tek başınıza yapabileceğiniz bir işlem değildir, ucuz elektrik tarifelerini sıralama ve başvuru hizmetlerini ücretsiz  sunan platformlardan ve ucuz elektrik şirketlerden faydalanabilirsiniz.

 

Siz de elektrik tarifenizi değiştirmek ve Ucuz Elektrik tarifelerinden yararlanmak istiyorsanız www.ucuz-elektrik.co adresinden işlemlerinizi güvenle ve hızlı bir şekilde yapabilirsiniz!

!

 

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.