Ana Sayfa ADS 14 Haziran 2017 1133 Görüntüleme

K Yetki Belgesinin Süresi Ne Kadardır

Karayolu taşıma yönetmeliğinde taşımacı, eşya taşımacılığı ve ticari kelimelerin yanılgılarına düşmemek için K1 ehliyetlerini incelemek gerekmektedir. K2 belgesi gerçek ya da tüzel vergi mükelleflerine sahip olan taşıtlar ve ruhsatta araçların cinsiyetlerinin belirtildiği kısımlarda kamyon ya da kamyonet ibaresi bulunuyorsa eğer bu tip araçlar kendi işlerinin gerektirdiği kurallarda ve idame ettirebilmek için mamul, yarı mamul ya da hammadde bir şekilde getir götür türünden taşımacılık yapmaktadır. Bunun yanı sıra 3. Şahıslar mallarını taşımıyor ve nakliye faturası düzenlemiyor ise K2 belgesi kapsamına girmektedir. K2 belgelerini almak için başvuranların kendi isimlerine kayıt ve tescil etmiş en az bir adet eşya taşımaya mahsus yük taşıma araçlarına sahip olmaları gerekmektedir.

K belgesi aracın ruhsatında kamyonet olarak belirlenmiş olan Kangoo, dobloo, camlı ya da camsız olarak belirlenen koltuksuz panelvan araçlar için geçerliliğini korumaktadır. Araçların ruhsatlarında yazılı kullanım amacı kısmına bakılmaksızın yük nakli hususi, yük nakli ticari, yolcu nakli hususi, yolcu nakli ticari gibi araçların cinsi kamyonet ise almak gerekmektedir. Fakat şirket adına kayıtlı limited şirket ya da anonim şirket veya şahıs firması sahibi adına kayıtlı araçlar için K belgesi almak zorunlu olmaktadır. Kendi ürünlerini taşıyan kişiler K2, nakliye yapanlar ise K1 belgelerini almaları gerekmektedir. Aynı zamanda araçlar 3,5 ton altında ise yıldızlı belge alınması gerekmektedir.

SRC belgesi alması gereken kişiler yük veya yolcu taşımacılığı yapan kişiler olmaktadır. Bu belgeyi almak isteyen sürücüler yük ve yolcu taşımacılığı konusunda mesleki yeterliliğe sahip olduğunu gösteren sınavlara tabi tutulmaktadır. SRC belgesini almaya zorunlu tutulan kişiler ise kamyonet, kamyon, minibüs, panelvan, otobüs ya da ticari araçlara sahip olan toplumumuz olmaktadır. Yani sürücü belgelerinin mesleki yeterlilik gerektiren belge türü sadece SRC belgesi olmaktadır. Normal durumlarda sürülen bu taşıtlarda herhangi bir yolcu veya yük taşımak için bu belgelere sahip olma şartları bulunmaktadır. Ülkemizde ve diğer ülkelerde geçerliliğini koruyan bu belgelerin yurtiçi veya yurt dışında taşımacılık yapılması için farklı sebepleri bulunmaktadır. Bu belgeye sahip olabilmek için bakanlık tarafından yapılan sınavlara girilme zorunluluğu da bulunmaktadır.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.