Ana Sayfa ADS 27 Ocak 2017 1287 Görüntüleme

Leonardo Da Vinci kimdir?

Leonardo Da Vinci, 15 Nisan 1452 tarihinde genç bir noter olan Messer/Ser Piero da Vinci ve yüksek ihtimalle bir çiftçi kızı olan Caterina’nın evlilik dışı çocuğu olarak Vinci kasabası yakınlarındaki Anchiano’da dünyaya gelmiştir. Leonardo Da Vinci, Avrupa’daki modern isimlendirme kurallarının yerleşmesinden önceki tam ismi, “Vincili Üstad Piero’nun oğlu Leonardo” anlamına gelen Leonardo di ser Piero da Vinci’dir. Eserlerini “Leonardo” ya da “Io, Leonardo (Ben, Leonardo)” olarak imzalamaktaydı.

Leonardo Da Vinci , döneminin önemli bir filozofu, astronomu, mimarı, mühendisi, mucidi, matematikçisi, anatomisti, müzisyeni, heykeltıraşı, botanisti, jeoloğu, kartografı, yazarı ve ressamı idi. En çok tanınmış olan eserleri, Mona Lisa ve Son Akşam Yemeği’dir. Vinci , Rönesans sanatını doruğuna ulaştırmış, yalnız sanat yapısına değil, çeşitli alanlardaki araştırmaları ve buluşlarıyla da tanınan, dünyanın gelmiş geçmiş en büyük sanatçılarından ve dehalarından biridir. 2. milenyumun adamı seçilmiştir.

Kesin olmamakla birlikte Vinci’nin annesi Caterina’nın, babası Piero’ya ait Ortadoğulu bir köle olduğu konusunda tahminler bulunmaktadır. Vinci’nin doğduğu yıl babası, Albiera isimli ilk eşi ile evlendi. Vinci’ye bebekliğinde annesi bakmıştır. Ancak, annesi başka biri ile evlendirilip komşu kasabaya gönderilince babasının çok sık uğramadığı büyükbabasının evinde yaşamaya başladı. Nadiren, Floransa’ya babasının evine gidiyordu. Vinci, babasının ilk eşinden çocuğu olmadığı için aileye kabul edildi ancak, amcası Francesco haricindeki aileden kimseden sevgi göremedi.

Leonardo Da Vinci, 14 yaşına kadar Vinci’de yaşamış, büyükanne ve büyükbabasının art arda ölmesiyle birlikte 1466 yılında babası ile birlikte Floransa’ya gitmiştir. Vinci, evlilik dışı çocukların üniversiteye gitmesi yasak olduğundan dolayı üniversite öğrenimi görme şansına sahip olamadı. Leonardo’nun babası, küçük yaşlardan itibaren çok güzel çizimler yapan Leonardo’nun resimlerini dönemin ünlü ressam ve heykeltıraşı Andrea del Verrocchio’ya gösterdi. Bunun üzerine Verrochio onu çırak olarak yanına aldı. Leonardo, Verrocchio’nun yanında Lorenzo di Credi ve Pietro Perugino gibi ünlü sanatçılarla çalışma imkanına sahip oldu. Atölyede sadece resim yapmayı değil, çok iyi derecede lir çalmayı da öğrenmişti.

1482 yılında Floransa’yı terk eden Leonardo Da Vinci, Milano Dükü Sforza’nın hizmetine girmişti. Vinci’nin, Dükün hizmetine girebilmek için köprüler, silahlar, gemiler, bronz, mermer ve kilden heykeller yapabileceğini anlattığı fakat göndermediği mektubu bütün zamanların en olağanüstü iş başvurusu olarak kabul edildi. Leonardo, 17 yıl boyunca Milano Dükü için çalışmıştır. Ta ki, 1499 yılında şehir Fransızlar tarafından alınıncaya kadar.

Dük için sadece resim ve heykeller yapmak, festivaller organize etmekle uğraşmayan Vinci, bunun yanı sıra bina, makine ve silah tasarımları yapmıştır. Vinci, 1485 – 1490 yıllarında doğa, mekanik, geometri, uçan makineler ve bunların yanı sıra, kilise, kale ve kanal yapımı gibi mimari yapılar ile ilgilenmiş, anatomi çalışmaları yapmış, öğrenciler yetiştirmişti. İlgi alanı o kadar genişti ki, başladığı çoğu işi bitiremiyordu. Vinci, 1490 – 1495 yıllarında çalışmalarını ve çizimlerini deftere kaydetme alışkanlığı kazandı. Vinci’nin bu çizimler ve defter sayfaları, müzeler ve kişisel koleksiyonlarda toplandı. Koleksiyonculardan birisi de, Leonardo’nun hidrolik alanındaki çalışmalarının el yazmalarını toplayan Bill Gates.

Leonardo, 1499’da Milano’yu terk ederek yeni bir koruyucu aramaya başladı. 16 yıl boyunca İtalya’da seyahat eden Vinci, pek çok kişi için çalıştı ve çoğu eserini yarım bıraktı.

Leonardo Da Vinci’nin insanlık tarihinin en iyi resimlerinden birisi kabul edilen Mona Lisa için 1503’te çalışmaya başladığı söyleniyor. Bu eserini tamamladıktan sonra hiçbir zaman yanından ayırmamış ve tüm seyahatlerinde yanında taşımıştır.

1504 yılında, babasının ölüm haberini almış ve Floransa’ya dönmüştür. Vinci, miras hakkı için kardeşleri ile çok mücadele etmiş fakat başarılı olamamıştır. Fakat, çok sevdiği amcası tüm varlığını ona bırakmıştır.

Leonardo, 1506 yılında bir Lombardiya aristokratının 15 yaşındaki oğlu olan Kont Francesco Melzi’yle tanışmıştır. Bu tanışma sonrası Melzi, hayatının geri kalanında onun en iyi öğrencisi ve en yakını olmuştur. Vinci, 1490 yılında Salai adını verdiği 10 yaşındaki bir genci koruması altına almıştır. 30 yıl boyunca onunla birlikte yaşamıştır. Öğrencisi olarak bilinen bu genç, hiçbir sanatsal ürün üretmedi.

1513 – 1516 arasında Roma’da yaşayan Vinci, Papa için geliştirilen çeşitli projelerde yer almıştır. Bu sırada Anatomi ve fizyoloji alanında çalışmaya devam etti. Fakat, Papa kadavralar üzerinde çalışmasını yasakladı.

Leonardo Da Vinci, 1516 yılında koruyucusu Giuliano de’ Medici’nin ölümü üzerine Kral 1. Francis’ten Fransa’nın baş ressam, mühendis ve mimarı olmak üzere davet almıştır. Bunun üzerine Paris’in güneybatısında, Amboise yakınlarındaki Kraliyet Sarayı’nın hemen yanında kendisi için hazırlanan konağa yerleşmiştir. Kral, Leonardo’ya büyük hayranlıkla sık sık ziyaretine gelir ve sohbet ederdi.

Leonardo da Vinci, sağ koluna felç inmesinin ardından resimden çok bilimsel çalışmalara ağırlık vermek durumunda kaldı. Ona, dostu Melzi yardım ediyordu. Korumasına aldığı Salai ise, Fransa’ya geldikten sonra onu terk etti.

67 yaşındayken 2 Mayıs 1519 tarihinde Amboise’daki evinde hayatını kaybeden Leonardo da Vinci’nin Kralın kollarında can verdiği rivayet ediliyor. Fakat, Kralın 1 Mayıs günü başka şehirde olduğu ve bir gün içinde oraya gelemeyeceği biliniyor. Vinci, vasiyetinde mirasının esas bölümünü Melzi’ye bırakmıştır. Vinci, Amboise’daki Saint Florentin Kilisesi’nde toprağa verildi.

Siz de Leonardo Da Vinci tabloları kanvas tablo olarak evinizi süslemesini isterseniz Kanvas Tablo Market’i ziyaret edebilirsiniz.

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.