Ana Sayfa ADS 7 Nisan 2017 1288 Görüntüleme

Oyun Terapisi Nedir ?  

Oyun çocuğun belli bir yaş evresinde en çok ihtiyaç duyduğu, kendisini gerçekleştirme, hayatı ve çevresini anlamlandırmada, psiko-motor becerilerinin gelişmesini sağlayan bir aktivitedir. Oyun bir yetişkin için eğlence ya da kafa dağıtma aracı anlamı taşırken, çocuk için mutlaka geçirmesi gereken ve dünyayı anlamlandırmasını sağlayan hayati öneme sahip bir süreçtir.

 

Çocuk için gün içerisinde muhakkak bu oyun faaliyeti için gereken zamanın ayrılması gerekir. Çocuk bu oyunlar aracılığıyla taklit ya da deneme yoluyla çevresinde anlamlandıramadığı şeyleri anlamlandırmayı ve bunların üstesinden nasıl geleceğini öğrenir. Oyun terapisi de çocuğun yaşamı içerisinde anlamlandıramadığı ve üstesinden gelemediği sorunların çözümü için uzman kişilerin denetimi ve yönlendirmesi ile oyunlar aracılığıyla atlatmasına yardımcı olmayı içerir.

 

Oyun Terapisi Nedir?

 

Çocuklar gelişim evreleri itibariyle bir takım sorunların üstesinden gelmekte ya da kendilerini ifade etmede bir takım zorluklar yaşarlar. Yaşadıkları problemleri ifade edemeyen ve kendi kendilerine çözüme kavuşturamayan çocukların sorunlarını çözmeleri için onlara kendilerini rahatça ifade edebilecekleri özgür bir ortam ve ifade etmelerine aracı olacak bir takım temel, basit oyuncakların kullanımı ile sorunların çözülmesi sağlanır. Oyun terapisi çocuğun üstesinden gelemediği sorunlarının çözüme kavuşturulabilmesi için özgür bir ortamı ve araçları sunar ve bu süreci yönlendirir.

 

Oyun Terapisi Kim Tarafından Yapılır?

 

Oyun terapisi çocuk eğitimi ve gelişimi alanında yani pedagoji alanında eğitim almış uzman psikolog, pedagog ve sosyal çalışmacı tarafından gerçekleştirilir.

 

Oyun Terapisi Hangi Çocuklara Uygulanır?

 

Oyun terapisi henüz oyun çağında bulunan 3-11 yaş aralığındaki olan ve bir takım sorunları olan çocuklara uygulanır. Bu çocuklar genelde, uyku bozukluğu, kâbuslar görme, konuşma bozukluğu, sevilen bir yakını kaybetme, tacize veya istismara uğrama, özgüven problemi yaşama, kendini ifade edememe gibi sorunlar yaşayan çocuklardır. Problemin derecesine göre farklı oyun terapisi teknikleri de uygulanabilmektedir.

 

Oyun Terapisi Nasıl Gerçekleştirilir?

 

Oyun terapisi çocuğun probleminin derecesine ya da çocuğu karakterine bağlı olarak üç farklı şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Bunlar yönlendirmeli yönlendirmesiz ve anne babanın da katıldığı farklı yöntemlerle gerçekleştirilebilmektedir. Oyun terapisinin alanında uzman oyun terapisti kadrosu ile hizmet veren Psikolium danışmanlık firmasından oyun terapist fiyatları konusunda ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz.

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.