Ana Sayfa ADS 28 Eylül 2017 961 Görüntüleme

PROFESYONEL ELEKTRİKLİ SÜPÜRGELERİN TÜRKİYE’DE ÜRETİMİ

Önceki yazılarımızda profesyonel elektrikli süpürgelerin çeşitleri, profesyonel elektrikli süpürgelerin bakımı ve kullanımı sırasında dikkat edilmesi gereken hususlar ve profesyonel elektrikli süpürgelerin dünyada üretimi konularına değinmiştik. Bu çalışmaların profesyonel elektrikli süpürge almak isteyenlere yol göstereceğini ümit ediyoruz.

Şimdi ise bu yazımızda profesyonel elektrikli süpürgelerin ülkemizdeki üretimine değinelim.

Hatırlanırsa halı yıkama makinaları üretiminin Avrupa’da yoğunlaştığını ve daha sonra birçok farklı sebeple üretimin Çin’e kaydığını belirtmiştik. Uzunca bir müddet ülkemiz profesyonel elektrikli süpürge konusunda üretici değil Pazar durumundaydı. Ancak doksanların sonu iki binli yılların başından itibaren profesyonel elektrikli süpürgeler ülkemizde de üretilmeye başlandı. Bu aşamadaprofesyonel elektrikli süpürge henüz Çin tam anlamıyla devreye girmemişti. Henüz Çin emekleme aşamasındaydı ve Çin malı profesyonel elektrikli süpürgelerle ilgili şüpheler mevcuttu.

Bu yıllarda ülkemizde üretilen profesyonel elektrikli süpürgelerin maalesef kalite problemi ön plandaydı. Hem kalıp kalitesinde problemeler vardı hem de profesyonel elektrikli süpürgelerin içerisinde kullanılan motorların yine üreticilerin kendi imkânları ile üretme gayreti, motor ve emiş kalitesinde problemlerle karşılaşılmasına sebep oluyordu. Ancak diğer taraftan tüketiciler açısından maliyetlere bakıldığında oldukça ekonomik profesyonel elektrikli süpürgeler piyasaya sunulabildi.

Ancak ilerleyen yıllarda bu ürünlerin kar marjının yüksek olduğunu düşünen yeni üreticiler daha iyi kalıp ve modellerle piyasaya girdiler. Ancak bu üreticiler bekledikleri getiriyi bulamadı. Burada iki durumla karşılaştılar. İlki profesyonel elektrikli süpürge pazarının bekledikleri kadar büyük olmadığıydı. Bu üreticiler bekledikleri on binlerce adetlik zemin temizlik makinaları üretim ya da ihracatını hiçbir zaman yakalayamadı. Diğer konu ise Çin menşei profesyonel elektrikli süpürgelerin piyasaya girmeye başlamasıydı.

Çin menşeili profesyonel elektrikli süpürgeler, profesyonel elektrikli süpürgeler havaleli ve dolayısıyla yüksek nakliye maliyeti ile ithal edilmelerine rağmen, yerli üretim profesyonel elektrikli süpürgelerin pazarını çok ciddi ve doğrudan etkiledi. Bir anda birçok küçüklü büyüklü profesyonel elektrikli süpürge ithalatçısı piyasayı doldurdu. Bu durum yerli profesyonel elektrikli süpürge üreticilerinin kar marjlarının ve üretim adetlerinin düşmesi ile neticelendi.

Ancak zaman içerisinde Çin’in de etkisi ile düşen profesyonel elektrikli süpürge fiyatları başka olumlu bir netice ortaya çıkardı. Bu da tüketicilerin profesyonel elektrikli süpürgelere daha uygun maliyetlerle ulaşmaya başlaması ile ilk zamanlarda düşen satış adetleri zamanla artmaya başladı. Artık tüketiciler için profesyonel elektrik süpürgeleri bir defa alınıp yıllarca kullanılacak bir ürün değil bozulduğu zaman değiştirilecek bir ürün oldu. Bu da ürün devir hızın arttırdı. Bu artıştan hem yerli üreticiler hem profesyonel elektrikli süpürge ithalatçıları istifade etti. Ancak yine de Çin menşeli ürünler kalite ve fiyat açısından son derece cazipti.

Son birkaç yılda ise Pazar şartlarını değiştiren önemli bir husus ortaya çıkmıştır. O da Çin’den ithalatı dizginlemek ve yerli üretimi desteklemek için getirilen ilave maktu vergiler profesyonel elektrikli süpürgeleri de etkilemiştir. Bugün artık profesyonel elektrikli süpürge ithal etmek isteyen bir satıcı her bir ürün için 50 dolar civarında bir vergiyi peşin olarak ödemek zorundadır. Bu da beraberinde yerli profesyonel elektrikli süpürge üreticileri için ciddi bir avantaj sağlamaktadır. Bu destek ile beraber iç pazarda nispeten yerli üreticiler öne çıkmıştır. Aynı şekilde zaman içerisinde yeni yerli üreticiler de piyasaya girmiş, rekabet ve kalite artmıştır. Ancak hala Çin menşeili profesyonel elektrikli süpürgeler yerli üretimi ciddi şekilde tehdit etmektedir. Bütün engellemelere rağmen hala Çin ürünleri yerli üretimle baş edebilecek durumdadır.

 

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.