Ana Sayfa ADS 17 Ocak 2017 1370 Görüntüleme

Şeker Hastalığı Ve Şeker Hastalığı Ameliyatı

Günümüzde giderek yaygınlaşan hastalıklardan birisi de şeker hastalığıdır. Kısaca şeker hastalığından bahsetmek gerekirse; insülin hormonunun salgılanamaması ya da etkisiz kalması sonucunda hücrenin enerjisini sağlamak için gerekli olan şeker hücreye giremez ve kanda birikir. Kanda gereğinden fazla bulunan şeker de tüm hücrelere zarar vermektedir. Her şeyin fazla miktarda olması vücuda zarar vereceğinden; şekerin fazla miktarda depolanması da vücudun tüm organlarına zehir gibi zarar göstermektedir. Şeker hastalığı büyük oranda aileden gelen kalıtsal bir hastalıktır fakat çevresel faktörlere göre de bulguya rastlanmaktadır. Şeker hastalıklarında ilerleme görüldüğünde şeker hastalığı ameliyatı gerçekleştirilmektedir. Fakat öncelikli tedavi yöntemi bu değildir.

Şeker hastalığına sahip olunduğunu anlama yöntemlerinden en bilineni; fazla su içme isteği ve sıklıkla idrara çıkma durumudur. Bunun dışında;

  • Halsizlik ve çabuk yorulma
  • İştah artması
  • Yaraların geç iyileşmesi
  • Ciltte kuruluk
  • Zaman zaman bulanık görmek gibi başlıca belirtilere rastlamak mümkündür.

Şeker Hastalarında Rastlanan Rahatsızlıklar Nelerdir?

Şeker hastalarında kanda ve damarda fazla şeker dolanması nedeni ile damarlar hasar görmektedir. Bunun sonucunda da beyin, kalp ve böbrek hastalıklarına yakalanma vakaları oldukça sık görülmektedir. Genel anlamda 2 tip şeker hastalığı mevcuttur; tip1’de kısa zamanda vücut bu hastalığa yakalanır ve pankreasta yer alan hücrelerin hasar görmesi ya da insülin yapımını engelleyecek hastalıklar sonucunda rastlanır. Genellikle 20 yaş ve altında rastlanan hastalık türüdür.

Tip2 şeker hastalığı ise genellikle 40 yaş ve üzerinde rastlanan, insülin eksikliğinden ziyade insüline cevap verilmemesi durumunda ortaya çıkan, insülin bağlanma yerinde hasar olan ya da insülin bağlanma yeri sayısının az olması nedeni ile ortaya çıkan rahatsızlıktır. Tip1 de hastalar zayıflarken, tip2 de genelde şişmanlardır.

Şeker Hastalığı Tedavi Yöntemi

Şeker hastalarında tedavi seçeneklerinin en önemlisi sağlıklı beslenmedir. Karbonhidrat içeren besinler vücutta kan seviyesini yükseltir. Kan şekeri kontrolünün sağlanması diyabetli hastaya özgü beslenme reçetesinin verilmesi oldukça önem arz etmektedir. Gün içerisinde yapılacak küçük kaçamaklar bile, sağlık dengemizi hemen bozup rahatsızlık yaşamamıza neden olacaktır. Bunun dışında egzersiz yapılması kan şekeri kontrolünü sağlar ve tip2 seviyesindeki şişman hastaların kilo vermesine yardımcı olur. Bu da hem psikolojik olarak iyi hissetmemize hem de sağlığımız açısından olumlu gelişmelere neden olur. Tip1 seviyesindeki hastalara enjeksiyon ile tedavi sağlanırken, tip2 seviyesindeki hastalara ağızdan alınan ilaç veya insülinlere ihtiyaç duyulabilir.

Bunun yanı sıra sadece tip2 seviyesindeki hastalara şeker hastalığı ameliyatı gerçekleştirilebilmektedir. Bu da büyün tip2 seviyesindeki hastalara yapılacağı anlamına gelmemektedir çünkü pankreas kapasitesinin korunmuş olması gerekmektedir. Eğer kişi şeker hastalığı ameliyatına uygun ise; insülin değerleri ayrıntılı olarak değerlendirilmesi sonunda; ne derecede fayda sağlanacağı, ameliyatın vücuda sonuç vermesi gibi durumlar hakkında bilgi edinilir. Şeker hastalığı 3-5 saat süren bir genel anestezi işlemidir. Bu ameliyatta yapılan işlem; midenin küçültülmesi ve ince bağırsakların yer değiştirmesidir. Şeker hastalığı ameliyatı başarılı geçer ise, 1. Gün su içilebilmekte, 2 ve 3. Gün sulu gıdalar alınmakta; her şeyin normal gitmesi halinde de 5-7 gün sonunda taburcu edilmekte, 1 ay sonunda da normal hayata tamamıyla dönülmektedir. Şeker hastalığı ameliyatı ve sonrasında her şey sorunsuz devam ederse; şeker hastalığından kurtulma oran %90 seviyesindedir. Bu ameliyat sonrasında takip edilen hastalarda 5 yıl sonrasına kadar da hastalığın tekrar etmediği, tamamen ortadan kalktığı görülmektedir. Riskleri de mevcut olan şeker hastalığı ameliyatı, başarılı geçmesi durumunda sürekli iğne ve ilaç ile yaşama durumuna, insan ömrünü kısaltan şeker hastalığına çözüm getirmektedir.

Detaylı bilgi için http://www.drerolvural.com/seker-hastaligi-ameliyati/

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.