Ana Sayfa ADS 12 Ocak 2017 1126 Görüntüleme

Televizyon Programları Ayrıntıları

Uzun zamandan beri televizyon yaşamımızın bir parçası halini almış durumdadır. Yayınlara televizyon programları içerikleri bakımından zenginleştirilip eklenince özellikle ev hanımlarının televizyon karşısında uzun vakitler harcamasına sebebiyet vermiştir. Eskiye nazaran belki bugünden 15 20 yıl öncesine bakıldığında televizyon programları içerikleri bakımından şimdikinden farklılık göstermekteydi. O zamanlar programlar daha çok insanları eğlendirme amaçlı yapılırken günümüzün televizyon programları insanları eğitmek amaçlı yapılmaktadır. Bu yönüyle bilgisizlik ya da yanlış bilinenler aza düşürülmeye çoktan başlamıştır bile… Daha öncede bahsi geçtiği üzere daha çok gündüzleri yayınlanan televizyon programlarına ev hanımları rağbet göstermektedirler.

Çalışanlar ise gündüz vakitlerinde iş ile meşgul olmalarından dolayı televizyon programlarını takip etmemektedirler. Bu kitle interneti yoğun bir şekilde kullanabilmektedir. Çünkü televizyon programları günün belli saatinde yayın yaparken internette ulaşılmak istenilen bilgiye günün her saatinde erişmek mümkündür. Bunun dışında televizyon programlarına dizilerde eklenebilir. Diziler içerdikleri konular bakımından farklılık gösterebilecekleri gibi insanlara verdikleri mesajlarla da değişikliğe gidebilmektedir.

Ülkemizin resmi kanalı TRT’yi baz alırsak TRT ekranlarında yayınlanan dizilerin verdikleri mesajlar ve çıkarılan sonuçlar insanın hayatında meydana gelebilecek olaylar karşısında nasıl davranmaları gerektiğine ışık tutup onları bir anda gelebilecek sorunlara bir nevi hazırlamaktadır. Ülkemizin gerçeklerine en yakın şekilde konular işlenmekte konular edinilmekte ve insanların kendilerine ” ben olsaydın ne yapardım ” şeklinde bir geri dönüş sağlatabilmektedir. Bu anlamda kimi kitle tarafından yadsınan diziler önem kazanmaktadır. Oyunculuğun da bu noktada önemli bir yeri bulunmaktadır.

 

Oyuncu olma şartları nelerdir?

Öncelikle kişinin utangaç olmaması çok önemlidir. Onca kişinin önünde rolünü oynamak hiçte kolay olmayacaktır. Fakat utangaçlık seziyorsa kendinde bunu bastırmanın ve karşısında kendisini seyredenlerin sezmesine izin vermemelidir. Bu davranışı büyük bir ustalıkla gerçekleştirmelidir. Üniversitelerin Güzel Sanatlar bölümünde tiyatro okuyabilir. Oyunculuk konusunda kendini daha hat safhaya ulaşmak üzere yetiştirmiş olacaktır. Ancak sosyal medyadan, internetten ve televizyonlardan edindiğimiz örneklere bakarsak günümüzde ünlenen her oyuncu tiyatro bölümü mezunu olmadığı bilinmektedir. En büyük önem insanın kendini yetiştirebilmesi ve gayretli oluşudur. Oyuncu olmak isteyen bir kişi fiziki görünümüne dikkat etmelidir. Mesela bakımlı olmalıdır. Kendisine hiç beklemediği bir anda mikrofon uzatıldığında ” ay durun henüz hazır değilim ” dememelidir. Bu yüzden giyimine kuşamına yüzüne saçına makyajına vs. her daim önem vermelidir. Bu sayede yapım şirketleri de kendisi ile bağlantı kurabilir.

 

Oyunculuk hayatına yeni başlayacaklar yapım şirketleri ile görüşmelidir. Muhakkak denem çekimleri olacaktır. Oyunculuk hayatına yeni giren bir kişinin elde edebileceği bir şans olup bu şansı çok değerlendirmenin yoluna bakmalıdır. Dizilerden son haberler oyunculuk deneyimine yeni başlayacaklar gerekirse bir rol edinip bu rolü çevresinde oynamalıdır mesajını vermektedir.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

Test Ölçüm Cihazları Al

Test Ölçüm Cihazları Al