Ana Sayfa ADS 31 Temmuz 2017 1636 Görüntüleme

Ucuz Kedi Maması ve İçeriği Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnsanla beraber hayat süren evcil hayvanlar bizim sahiplendiğimiz ve bir ömür beraber yaşamak için seçtiğimiz dostlarımızdır. Bu dostlarımızın bakımında ve ihtiyaçlarını giderme konusunda aynı kendi bakımımız ve ihtiyaçlarımız için dikkat ettiğimiz gibi dikkat etmeliyiz. Onların da birer can taşıdıklarını ve duygularının bulundurduğunu göz önüne aldığımızda kedi ve köpeklerimizin ve diğer sahiplendiğimiz ve bakımını üstlendiğimiz evcil hayvanlarımız için yapmamız gerekenleri iyi bilmeliyiz.
Bu makalemizde de kedi mamaları hakkında bilgi vereceğiz. Hayvan bakımı oldukça meşakkatli ve çoğu zaman da masraflı bir durumdur. Bu nedenle birey bakamayacağı hayvanı öncelikle satın almamalı ya da sahiplenmemelidir. Fakat bakacağına inandığı zamanda fırsatları kollamalıdır. Ucuz kedi maması her kedi sahibin için büyük bir fırsattır. Fakat burada da kedi mamasının ucuz olmasının cazipliğine takılıp mamanın içeriğini okumadan sevgili dostumuzun sağlığını kötü etkilememeliyiz.
Bir kedi mamasının içeriğinde bulunması gerekenlere baktığımızda ise şunların olması gerektiğini söyleyebiliriz: Sağlıklı bir kedi mamasının içerisinde bulunması gereken etlerin kaynağının belli olmalı gerekir öncelikle. Temel besin maddesi dışında ayrıca mamanın içerisinde kalsiyum ve fosfor gibi minerallerin ve vitaminlerinde bulunmasına dikkat etmeliyiz. Ayrıca kedilerin karbonhidrat tüketmeleri gerekmediğinden ve aşırı tükettiklerinde obezite olmasına yol açtığında kedi mamaları içerisinde karbonhidrat ürünlerinin olmamasına dikkat edilmesi gerekir. Sağlık bir kedi olması için bu tavsiyelere uyulup mama seçimi gerçekleştirilmelidir.
Kedi Tasmaları Nedir?
Kediler köpeklere göre özgürlüklerine daha düşkün hayvanlardır. Bu da kedinin bakıldığı evden ya da bahçeden yani yaşadığı yerden birçok kez ayrılması anlamına gelebilmektedir. Daha doğrusu bir kediniz varsa kedinin bazen özgür olduğunu unutmaması için sokağa gitmesi de gerekir. Ve bu ihtiyacı karşılanmayan kedi genelde evden kaçabilmektedir. Fakat şunu da izah etmek gerekir ki her kedi evden gitmeli, gezmeli diye bir kural yoktur. Kedinin karakteri bu konuda önemlidir.
Tasmalar hayvanın ismini ve kime ait olduğunu belli eden ve çoğu kez de aksesuar amaçlı kullanan boyuna takılan çember şeklinde eşyalardır. Tasmalar daha çok köpekler üzerinde kullanılsa da kedi tasmaları da mevcut olup son zamanlarda oldukça revaçtadır.
Kedi tasması alırken bireyin tasmanın rahatlığına dikkat etmesi ve kedisinin boynunu tahriş etmemesine dikkat etmelidir. Bazı tasmalar gerek kediler de gerekse köpeklerde doğru bir tercih gerçekleştirilmediğinden hayvana zarar vermektedir.
Kedi tasmalarında da kedinin ismi yazılmaktadır. Günümüzde birçok farklı modele sahip olan bu tasmalar kedinin daha şirin ve sevimli gözükmesini sağlarken ayrıca her ihtimale karşı kaybolduğunda daha rahat bulunmasını sağlar. Ayrıca kedinin sahibinin ismi ve soy ismi gibi bilgiler içeren tasmalar sayesinde kedi diğer ihtimallere karşı daha da hızlı bulunmaktadır. Gelişen teknoloji tasmalar üzerinde de etki göstermekte ve çipli tasmalar da üretilmiştir.
Royal Canin Kedi Mamaları Hakkında
Piyasa üzeride yapılan araştırmalara baktığımızda Royal Canin Kedi Mamaları birçok kedi sahibi tarafından kullanılmaktadır. Kedi mamaları üzerinde en çok tartışılan konu kedinin ölümüne yol açıp açmadığıdır. Burada kedi sahibinin dikkat etmesi gereken hususlar vardır. Böylelikle kedi sahibi kedisi için en doğru ve en gerçek, en iyi mamayı seçerek kedisinin daha uzun yaşamasını sağlayabilir. Dikkat etmesi gereken hususlarsa şunlardır:

  • Royal Canin Kedi Mamaları gibi birçok kedi maması içerisinde birden fazla ürün bulunmaktadır. Bu ürünlerin bazılarının neler olduğunu birey anlayabilirken bazılarını anlamamaktadır. Bu nedenle kedi sahibinin yapması gereken ilk şey içeriktekilerin ne anlama geldiğini öğrenmeli ve ona göre kedi maması tercih etmelidir.
  • Ayrıca insanın yaşam süresini etkileyen beslenme diğer canlılar için de geçerli bir durumdur. Bu nedenle birey kedisinin yaşına göre beslenme programı hazırlamalıdır. Yavru bir kedinin beslenme tarzıyla 8, 9 yaşlarında bir kedinin beslenme tarzı elbette ki farklı olacaktır.
  • Dikkat edilmesi gereken diğer husus iyi bir araştırma yapılmalıdır. Ve özellikle veterinerlerin bu konuda görüşlerine dikkat edilmelidir. Kedinin yaşamı için en gerekli besin şeklini bilecek uzmanlar onlardır.
  • Diğer ürünlerdeki gibi kedi maması satın alırken kalite ve son kullanma tarihi oldukça önemlidir.
  • Ayrıca kedinize bir miktar yedirerek kedinin mamayı sevip sevmediğini de rahatlıkla anlayabilir ve ona göre bir tercih yapabilirsiniz.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

Cildinizi Besleyin, Koruyun

Cildinizi Besleyin, Koruyun