Ana Sayfa ADS YÖK Denklik Verdiği Üniversiteler Listesi

YÖK Denklik Verdiği Üniversiteler Listesi

99
0
Paylaş

YÖK Denklik Verdiği Üniversiteler Listesi
YÖK denklik verdiği üniversiteler listesi içerisindeki seçeneklerden tercih ederek yurtdışı eğitimlerinizden mezun olduktan sonrasını garanti altına alabilirsiniz. YÖK denkliği dünya sıralaması listelerinde ilk bin içerisindeki üniversitelere doğrudan veriliyor. Bunun yanı sıra seçmiş olduğunuz üniversitenin YÖK üniversite tanınırlığı içerisinde olup olmadığını öğrenebilmek için YÖK’e bir dilekçe yazıp başvuru yapabilirsiniz. Başka bir yol ile başvuru yapmak istediğiniz okul ile iletişime geçerek denklik konusunda daha net bilgiler elde edebilirsiniz. Yurtdışındaki birçok okul ve yüksek öğrenim kurumları genelde lisedeki not ortalamalarına göre öğrencilerini okullarına seçerler. Bu durumda Türkiye’den bir çok öğrencinin her sene yurtdışı üniversitelerini tercih etmelerine imkan sağlar.

YÖK’ün Tanıdığı Yabancı Üniversiteler
YÖK denklik verdiği üniversiteler listesi içindeki bütün üniversiteler YÖK tanınırlığı özelliklerine uygundur. Bu durumda YÖK bu üniversitelerden mezun olacak öğrencilerin almaya hak kazandıkları diplomalarına denklik vermektedir. Türkiye’de hem resmi hem özel kurumlarda iş bulma imkanları daha çok artmaktadır. Genel olarak YÖK üniversite denkliği için listede yer almayan üniversitelerden mezun olan öğrenciler denklik sınavına girmektedir. Yeterli puanı kazandıkları durumda öğrenciler almış oldukları diplomalarına denklik kazandırabilir. Bazı bölümlerde hukuk fakültesi gibi farklı dersler olabilmektedir. Bu gibi durumlarda da YÖK atama yaptığı üniversitelerde fark dersi olan öğrenciler için yönlendirme yapmaktadır. Bu şekilde YÖK denkliği almak isteyen öğrenciler fark olan derslerini vermektedir. Sınava girerek yeterli puanı aldıkları takdirde diplomaları için denklik hakkı kazanırlar. Tercih yapacak öğrencilerin yurt dışından öğrenim görmek istedikleri üniversitelerin denklik alabilecekleri okullar arasından tercih etmeleri önemlidir.

YÖK Denkliği Olan Üniversiteler
YÖK denkliği verdiği üniversiteler listesi olarak YÖK ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından resmi olarak burslu öğrenciler için açıklanan üniversiteler bulunur. Bu durum öğrencilerin seçimler yaparken göz önünde bulundurup esas alabilecekleri bir listedir. Önerilen üniversitelerin bulunduğu listelerin en başında ABD üniversiteleri yer almaktadır. Almanya, Avustralya, Belçika, Çin, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İngiltere, İspanya, İsviçre, İsveç ‘inde içerisinde bulunduğu çok sayıda ülkenin yer aldığı YÖK denkliği üniversiteler listesi tercih öncesinde öğrencilere yardımcı edecektir. Yurt dışında bulunan üniversiteler öğrencileri için kariyer hedefleri konusunda oldukça yüksek katkılar sağlamaktadır. Öncelik olarak dil eğitimleri bakımından dili yaşayarak öğrenme fırsatı sunarlar. Bu da yurtdışı üniversite eğitimleri için en önemli tercihler arasındadır.

Firma Bilgileri: Eurostar Yurtdışı Eğitim Katip Mustafa Çelebi Mahallesi İstiklal Caddesi No: 49/5 (Mavi Han) Taksim-Beyoğlu /İstanbul
Tel: 0 (212) 244 66 00

 

 

Paylaş