Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

İkinci yarı için yeni asgari ücret belli oldu

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücrete ara zam açıklandı. Yeni asgari ücret tutarıyla ilgili toplantı bugün yapıldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, asgari ücretin 2023 Temmuz ayı itibarıyla net 11 bin 402 lira olarak belirlendiğini duyurdu.

İkinci yarı için yeni asgari ücret belli oldu

Asgari Ücret Tespit Komisyonu‘nun üçüncü toplantısı sonrası Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan yeni asgari ücreti 11 bin 402 lira olarak açıkladı. Milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücrete ara zam açıklandı. Yeni asgari ücret tutarıyla ilgili toplantı bugün yapıldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, asgari ücretin 2023 Temmuz ayı itibarıyla net 11 bin 402 lira olarak belirlendiğini duyurdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, sosyal medya hesabından “Asgari ücretin belirlenmesinde emeği geçen işçi ve işveren tarafları başta olmak üzere, uzlaşı kültürüne katkı sağlayan tüm paydaşlara milletim adına teşekkür ediyorum” mesajını paylaştı. Bu yeni asgari ücret kararı, çalışanların maddi durumunu etkileyen önemli bir gelişme olarak öne çıkıyor.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu zammı belirlemek için üçüncü kez bir araya geldi. 13 Haziran’da ilk toplantısını yapan komisyon dün ikinci kez toplanmıştı. Toplantıya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Türk-İş Başkanı Ergün Atalay ve TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol da katıldı. Toplantının ardından Bakan Işıkhan yaptığı açıkalmada, Türk-İş ve TİSK başkanlarına görüşmelerdeki uzlaşmacı yaklaşımları için teşekkür etti.

“Emekçilerimiz başta olmak üzere tüm sektörleri ilgilendirecek netice Sayın Cumhurbaşkanımızın vatandaşları enflasyona ezdirmeme kararlılığı açısından önem arz etmektedir” diyen Bakan Işıkhan, “Yeni asgari ücretin bayram öncesinde hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Komisyon çalışmaları işçi ve işveren taraflarının uzlaşmasıyla sonuçlandı. 2023’ün ikinci yarısında brüt 13 bin 14 net asgari ücret 11 bin 402 lira olarak belirlendi. Yüzde 34 artış yapıldı. 400 TL olarak ygulanan asgari ücret desteği 500 TL olarak uygulanmaya devam edecek” diye konuştu.