Ana Sayfa Arama Yazarlar
Kategoriler
WhatsApp
Sosyal Medya
yıldırım belediyesi
osmangazi belediyesi

Avrupa’nın İlk Şarj Edilebilir Hibrit Otomobili Sakarya’da Üretildi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye’nin Sakarya şehrinde Toyota’nın üretim hattında incelemelerde bulundu. Fabrikanın yıllık 280 bin araç üretim kapasitesinin büyük bir kısmının hibrit araçlara yönelik olduğunu belirtti. Kacır, Türkiye’ye yatırım yapmaya çağrıda bulunarak, ülkenin otomotiv sanayisinin gelecekte de kazanmaya devam edeceğini vurguladı. Toyota’nın yeni nesil yüksek teknoloji araçların üretimini Türkiye’de gerçekleştirdiğini söyledi.

Avrupa’nın İlk Şarj Edilebilir Hibrit Otomobili Sakarya’da Üretildi

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye’nin Sakarya’daki tesisinde, Türkiye’de üretilen ilk Şarj Edilebilir Hibrit (PHEV) otomobil olan yeni nesil Toyota C-HR’in üretimi başladı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, fabrikanın üretim hattını ziyaret ederek, “Fabrikanın yıllık 280 bin araç üretim kapasitesi var, ve bu büyük bir kısmı hibrit araçlara ayrılmış durumda.” dedi.

Bakan Kacır, Toyota‘nın Sakarya’daki fabrikasında gerçekleştirilen yeni C-HR PHEV’in (Şarj Edilebilir Hibrit) Hattan Çıkış Töreni’ne katıldı. Kacır, Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye Genel Müdürü ve Üst Yöneticisi (CEO) Erdoğan Şahin’den fabrikanın faaliyetleri hakkında bilgi aldı.

Toyota’nın, Avrupa’da ilk kez şarj edilebilir hibrit araçlarını Türkiye’deki fabrikasında üretme kararı aldığını belirten Bakan Kacır, “Sayın Cumhurbaşkanımızın takdirleriyle, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak bu yatırımı teşvik ettik, destekledik ve nihayetinde ülkemize yeni nesil yüksek teknoloji araçların üretim alt yapısını Toyota ile birlikte kazandırmış olduk.” ifadelerini kullandı.

avrupanın ilk şarj edilebilir otomobil fabrikası Türkiye'de
avrupanın ilk şarj edilebilir otomobil fabrikası Türkiye’de

Kacır, fabrikanın yıllık 280 bin araç üretim kapasitesine dikkat çekerek, “Bu kapasitenin büyük bir bölümü hibrit araçlar için ayrıldı ve halihazırda değerlendiriliyor. Bu, özellikle çevre dostu teknolojilere Türk otomotiv sanayisinin geçişinde Toyota’nın öncülük yapmasını sağlıyor. Bundan dolayı gurur duyuyoruz.” dedi.

Ayrıca, Bakan Kacır otomotiv sektöründe elektrikli ve hibrit araçlara yönelik dönüşümün öncelikli hedefleri arasında olduğunu belirterek, “Bu sayede hem karbon nötr hedeflerimize ulaşabilecek hem de Türkiye’nin sanayi dönüşümünün lider ülkelerinden biri olmasına katkı sağlayacak; böylece otomotiv sanayimizin yıllık 31 milyar doların üzerindeki ihracat potansiyelini daha da artırmamıza olanak tanıyacak.” şeklinde konuştu.

Kacır, yatırımcılara çağrıda bulunarak, “Türkiye’ye yatırım yapmaya devam etmeleri için hem Toyota’ya hem de diğer otomotiv üreticilerine seslendi. Türkiye’ye güvenen ve yatırım yapanlar bugüne kadar hep kazandılar, gelecekte de kazanmaya devam edecekler.” dedi.

toyota chr e
toyota chr e

Bakan Kacır, Türkiye’nin nitelikli iş gücü, uluslararası pazarlara erişim imkanı, güçlü sanayi altyapısı ve tedarik zinciri ile küresel otomotiv üretim üssü olma yolunda büyük başarılar elde ettiğini ifade ederek, “Gelecekte de Türkiye, yeni nesil araç üretimi ve batarya üretiminde lider bir ülke olma hedefi doğrultusunda büyük başarılara imza atacak.” şeklinde konuştu.mobil casino siteleri malatya araç kiralama istanbul erotik shop restbetgiris.co betpastakip.com restbet.com betpas.com restbettakip.com