Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
yalova haber

Bursa Büyükşehir Belediyesi ve İştiraklerinde Çalışan Personelin Maaş ve Sosyal Haklarında Büyük İyileştirme

Memur maaşlarından sonra birçok Belediye çalışanları maaşlarında zam yapılmasını istiyordu. Bursa Büyükşehir Belediyesi maaşlara büyük zam yaptı. İşte detaylar…

Bursa Büyükşehir Belediyesi ve İştiraklerinde Çalışan Personelin Maaş ve Sosyal Haklarında Büyük İyileştirme

Yapılan memur maaşlarına zamdan sonra birçok çalışan maaşlarında iyileştirme yapılmasını istiyordu. Bursa Büyükşehir Belediyesi çalışanların ihtiyaçlarını duydu ve ilk maaşlarına zam yapan belediyelerinden biri olarak en düşük çalışan maaşını evli ve iki çocuklu aile için 19.900 TL seviyesine yükselterek Belediye ve iştiraklarında çalışan 10 bin 114 personel’in yüzünü güldürdü.

Bursa Büyükşehir Belediyesinden maaşlara büyük zam

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, merakla beklenen maaş iyileştirme oranlarını belediye personeline katılımın yoğun olduğu bir toplantıda kamuoyuyla paylaştı. Başkan Aktaş, toplantıda personele hitaben şunları söyledi:

“Ofislerde çay taşıyan işçiden, örnek projeleri hayata geçiren mühendislere kadar, yaklaşık altı yıldır hep birlikte Bursa’nın geleceğini inşa ediyoruz. Sadece Bursa’da değil, Bartın’da sel oldu, siz vardınız. Arhavi’de sel oldu, siz vardınız. Manavgat’ta yangın çıktı, siz vardınız. Muğla’da yangın çıktı, siz vardınız. Kahramanmaraş’ta deprem yaşandı, siz vardınız. Moldova’daki bir parkın düzenlenmesiyle ilgili yine siz oradaydınız. Tüm bu çalışmalarda hepinizin emeği var. Allah hepinizden razı olsun.”

Başkan Aktaş, Türkiye’nin son zamanlarda çok büyük olaylar yaşadığına dikkat çekerek, dünyayı etkileyen Covid salgını, ekonomik bunalım ve depremlerin ekonomiye olumsuz etkilerini hatırlattı. Çalışanları enflasyona ezdirmemek, alım güçlerini artırmak ve ekonomik açıdan refah seviyesine ulaşmak için büyük bir çaba gösterdiklerini vurguladı. Başkan Aktaş, “Sizlerin alın terini korumak boynumuzun borcu. Yaptığımız iyileştirme süreciyle ilgili farklı birimlerde çalışan personelimizle zaman zaman bir araya geldim. Sendika temsilcilerimizin taleplerini dinledik ve bütçeye ağır bir yük getirmesine rağmen büyük bir hassasiyetle hem maaşlarda hem de sosyal haklarda önemli iyileştirmeler yaptık” şeklinde sözlerine devam etti.

Aynı işe aynı ücret!

Başkan Aktaş, belediye çatısı altındaki tüm şirketler arasında eşitliği sağlamak için önemli adımlar attıklarını vurguladı. “Eşit işe eşit ücret” ilkesini gerçekleştirmek için önemli bir aşamaya geldiklerini belirten Aktaş, bazı şirketlerin toplu iş sözleşmelerinde yer almayan ek ödenekleri, bu dönemden itibaren tüm şirketlerde uygulamaya koyacaklarını açıkladı. Bu ek ödenekler arasında hizmet yılı primi (kıdem zammı), aile yardımı, çocuk yardımı, bayram yardımı, yakacak yardımı, iş riski primleri ve ek sorumluluk tazminatları bulunmaktadır.

Başkan Aktaş, hayata geçirilecek olan seyyanen ödemeler, risk primleri ve ek sorumluluk tazminatları sayesinde aynı risk gruplarında görev yapan çalışanlara eşit prim ödemelerinin yapılacağını ifade etti. Bu adımlar sayesinde tüm çalışanlar arasında denge sağlanacağını ve eşit işe eşit ücret ilkesinin yakalanacağını belirtti. Başkan Aktaş, bu önemli adımların belediye personelinin emeklerine verilen değeri gösterdiğini ve çalışanların daha motive olacağı bir çalışma ortamı oluşturacaklarını da sözlerine ekledi.