Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Bursa İnegöl’de deprem! İnegöl 7,2 şiddetinde sallandı! Gerçeği aratmadı!

Bursa İnegöl’de deprem olası durumunda yapılacaklar simüle edildi. Belediye ve İNDAK iş birliğiyle gerçekçi bir deprem tatbikatı düzenlendi. Senaryoda merkez üssü İnegöl olan 7.2 büyüklüğünde deprem simüle edildi. 140 kişilik ekip, cansız mankenleri başarılı bir şekilde kurtardı. Tatbikat, afet hazırlığına önemli bir katkı sağladı.

Bursa İnegöl’de deprem! İnegöl 7,2 şiddetinde sallandı! Gerçeği aratmadı!

İnegöl Belediyesi ile İnegöl Doğal Afetler Arama Kurtarma Ekibi (İNDAK), 17 Ağustos depreminin yıldönümüne 3 gün kala, deprem gerçeğini vurgulamak ve farkındalık oluşturmak amacıyla dikkat çekici bir deprem tatbikatı düzenledi.

İNDAK ekipleri, afetlere hazırlıklı olma amacıyla tasarlanan bu tatbikatta, gerçekçi senaryo üzerinden adım adım hareket etti. Tatbikat kapsamında, hafta içinde başlayan yıkım çalışmaları, Yazıcılar Sitesi’nin kentsel dönüşüm alanında gerçekleştirildi. Bu alanda bulunan binalara yerleştirilen mankenler, ekipler tarafından enkaz altından kurtarıldı.

Senaryo gereği, 12 Ağustos Cumartesi günü saat 05.35’te, merkez üssü Bursa’nın İnegöl ilçesi olan 7.2 büyüklüğündeki bir deprem meydana geldi. Bu özenle hazırlanan senaryo, deprem tehlikesine karşı bilinçlenmenin ve hazırlıklı olmanın önemini vurgulamak adına hayata geçirildi.

 

inegöl de feci deprem tatbikatı
inegöl de feci deprem tatbikatı

İçindekiler

İnegöl’de deprem tatbikatı

Depremin yıkıcı etkileri sonrasında AFAD‘ın acil destek talebi üzerine, 140 kişilik İnegöl Doğal Afetler Arama Kurtarma Ekibi (İNDAK), saat 06.00’da dernek merkezinde toplanarak olay bölgesine müdahale için hareket etti. Arama kurtarma faaliyetleri gerçekleştirilen bölgede, İNDAK ekiplerinin yanı sıra sağlık ve belediye ekipleri de dahil olmak üzere 11 araçla destek sağlandı. Ekipler enkaz bölgesine girerek çalışmalara başladı ve tatbikat süresince 5 kişiyi canlı olarak kurtarmayı başardı. Maalesef, 7 kişinin cansız bedeni enkaz altından çıkarıldı.

Bu tatbikat, gerçek hayatta karşılaşılabilecek acil durumları simüle etmek ve ekiplerin koordinasyonunu, hızlı hareket etme yeteneklerini ve etkili iletişimlerini test etmek adına oldukça etkili bir deneyim sağladı. İNDAK ve diğer katılımcı ekipler, bu tatbikat sayesinde acil durumlara daha etkili şekilde müdahale etme kapasitelerini artırdı ve olası gerçek olaylara daha iyi hazırlıklı olma amacına ulaştı.

İnegöl'de deprem tatbikatı
İnegöl’de deprem tatbikatı

Kahramanmaraş depremi gerçeği

İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, İNDAK Başkanı Ömer Gürkan ile birlikte enkazdan kurtarma çalışmalarını alanında takip etti. Bu sırada gerçekleşen tatbikat hakkında açıklama yapan Başkan Alper Taban, “İNDAK ekibimizle birlikte Yazıcılar Sitesi’nde canlı deprem tatbikatı düzenliyoruz. Hatırlarsınız, yakın zamanda bir Kahramanmaraş depremi yaşadık. Bu vesileyle, bu tatbikatı gerçekleştirerek hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum” ifadelerini kullandı.