Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Bursa Karacabey Kurban Bayramı Namazı Saat kaçta kılınacak?

Kurban Bayramı gelmesi ile birlikte artık, Bayram Namazı vakti en çok merak edilen konular arasında yerini almış durumda. Bura Karacabey’de ikamet eden vatandaşlar “Karacabey kurban bayram namazı saat kaçta?” sorusunun cevabını araştırıyorlar. Bursa Karacabey bayram namazı saat 06:14’de kılınacak. 28 Haziran Çarşamba günü kılınacak olan bayram namazı saatleri Haber Eylül’de!

Bursa Karacabey Kurban Bayramı Namazı Saat kaçta kılınacak?

Bursa Karacabey bayram namazı 28 Haziran 2023 tarihinde güneşin doğuşu sırasından sabah namazından sonra kılınacak. Karacabey’de bulunan köyler dahil 79’dan fazla camide bayram namazı cemaatle kılınacak ve yılın son bayram namazı tamamlanmış olacak.

KARACABEY BAYRAM NAMAZI KAÇTA?

28 Haziran 2023 Çarşamba Kurban Bayramının 1.günüdür. Karacabey’de bayram namazı saat 06:10‘da kılınacak.

ABDESTSİZ KURBAN KESİLİR Mİ?

Kurban ibadeti, uygun şartlara sahip bir hayvanı kurban niyetiyle kesmek suretiyle yerine getirilir. Hayvanın kesilmesi, ibadetin bir parçası değildir. Bu nedenle kurban kesen kişinin, hadesten taharet şartını yerine getirmesi gerekmez. Aynı şekilde, kurban kesen bir kasabın ücret alması da kabul edilebilirdir. Eğer kurban kesimi bir ibadet olsaydı, kasabın ücret talep etmesi uygun olmazdı. Çünkü ibadet karşılığında ücret almak uygun değildir (Mevsılî, el-İhtiyâr, IV, 228-229). Öte yandan, mekruh olmasına rağmen, Ehl-i Kitap’tan olan bir kasabın kestiği kurban geçerlidir (Merğînânî, el-Hidâye, VII, 166). Kurban kesen kişinin abdestli olması zorunlu bir şart olmasa da, kurban Allah’a yaklaşma aracı olduğu için kesenin abdestli olması daha faziletlidir.

KARACABEY KURBAN KESİM YERLERİ

Karacabey de kurban kesim alanı belirlenmiştir. Bursa Karacabey halkı mutlaka kurban kesim için ayrılan yerlerde kurban ibadetini gerçekleştirmelidirler. Aksi taktirde cezası bulunmaktadır. Bu  yıl Kurban Satış Yeri olan Hamidiye Mahallesi Panayır Mevkii kurban kesim alanı olarak belirlenmiştir.

BAYRAM NAMAZI NASIL KILINIR?