Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Bursa, Mutfak Kültürünü Coşkuyla Kutladı: 2. Bursa Gastronomi Festivali Başladı!

Bursa’nın zengin gastronomi mirası, Merinos Park’ta gerçekleştirilen 2. Bursa Gastronomi Festivali ile bir kez daha ön plana çıktı. Cumhuriyet Caddesi’nde renkli bir kortejle başlayan festival, coşkuyla açılış töreni ile başladı.

Bursa, Mutfak Kültürünü Coşkuyla Kutladı: 2. Bursa Gastronomi Festivali Başladı!

Bursa’nın zengin gastronomi mirası, Merinos Park’ta gerçekleştirilen 2. Bursa Gastronomi Festivali ile bir kez daha ön plana çıktı. Cumhuriyet Caddesi’nde renkli bir kortejle başlayan festival, coşkuyla açılış töreni ile başladı. Açılış törenine Bursa Valisi Mahmut Demirtaş, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa Milletvekilleri Mustafa Varank, Emine Yavuz Gözgeç, Emel Gözükara Durmaz, Ahmet Kılıç ve Mustafa Yavuz, ilçe belediye başkanları, AK Parti İl Başkanı Davut Gürkan, gastronomi profesyonelleri, şefler, gastronomi öğrencileri ve vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.

gastronomi fuarı 16 9 2023
gastronomi fuarı 16 9 2023

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, festivalin bu yıl ikincisini gerçekleştirmenin heyecanını yaşadıklarını ifade ederek, geçen yıl elde ettikleri başarının ardından daha da büyümeyi hedeflediklerini belirtti. Aktaş, Bursa’nın sahip olduğu 30 coğrafi işaretli ürünüyle bir gastronomi destinasyonu olduğunu vurgulayarak, “Yeşil Bursa Yeşil Gastronomi” sloganıyla bu lezzetleri daha geniş kitlelere tanıtmayı amaçladıklarını söyledi.

Bursa Milletvekili Mustafa Varank ise Bursa’nın kadim bir mutfağa sahip olduğunu ve bu zenginliği herkese tanıtmak için çaba harcadıklarını dile getirdi. Geçen yıl 400 bin kişinin katıldığı festivalin bu yıl daha da büyük bir ilgi görmesini beklediklerini ifade etti.

bursada gastronomi fuarı düzenlendi
bursada gastronomi fuarı düzenlendi

Birçok lezzet yer aldı

Bursa Valisi Mahmut Demirtaş, Bursa’nın yemek kültürünün önemli bir gastronomi merkezi olduğunu vurgulayarak, şehrin farklı kültürlerin ve lezzetlerin buluşma noktası olduğunu söyledi. Bursa’nın geleneksel mutfağını geleceğe taşıma konusundaki kararlılıklarını ifade etti.

Açılış töreninin ardından protokol üyeleri aşçı önlükleri giyip, mutfaktaki yeteneklerini sergiledi. Başkan Aktaş “kuzu kapama”, Vali Demirtaş “kirde kebabı”, Milletvekili Mustafa Varank “kestaneli pilav”, Emel Gözükara Durmaz ve Milletvekili Emine Yavuz Gözgeç “maydonoz köftesi”, Milletvekili Ahmet Kılıç ise “üzüm dede çorbası” yaparak katılımcılara bu lezzetleri tattırdılar.