Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
osmangazi belediyesi

Bursa ve tüm Türkiye’de gıyabi cenaze namazı kılındı. Gıyabi Cenaze namazı nedir? Nasıl kılınır?

Filistin’de hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklandığı gibi öğle namazında kılındı. İşgalci İsrail tarafından Gazze ve Filistin’e uygulanan utanç verici olaylara bir yenisini daha ekledi ve Gazze’de yer alan bir hastaneyi vurdu. Olay sonrasında en az 500 şehit olduğu tahmin ediliyor.

Bursa ve tüm Türkiye’de gıyabi cenaze namazı kılındı. Gıyabi Cenaze namazı nedir? Nasıl kılınır?

Diyanet İşleri tarafından açıklanan haber doğrultusunda ülke genelinde ki 90 bin Cami de öğle namazına müteakip cenaze namazı kılındı. Namaza aşırı yoğun ilgi hakimdi. Bursa ve ülkenin her yerinde yer alan Cami’lerdi milyonlarca Müslüman yaşanan felaket için gıyabi cenaze namazı kılarak buğz etti.

bursa gıyabi cenaze namazı
bursa gıyabi cenaze namazı

İçindekiler

ALİ ERBAŞ AÇIKLAMA YAPTI

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Ankara‘da bulunan Ahmet Hamdi Akseki Cami’nde gıyabi cenaze namazı öncesi açıklamalarda bulundu.

filistin için gıyabi cenaze namazı
filistin için gıyabi cenaze namazı

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş gıyabi cenaze namazında şunları söyledi:

Peygamberler diyarı Kudüs’ün, peygamber efendimizin İsra ve Miraç hadiselerini gerçekleştirdiği mescidi aksanın da içinde bulunduğu Filistin topraklarında 70 yıldır büyük bir zulüm işlenmektedir. İnsanlık tarihinin görmediği derecede bebekler katledilmekte, kadın çocuk demeden, mazlum insanlar demeden zalim işgalci İsrail tarafından katledilmektedir. Dünya buna seyirci kalmaktadır. İnsanlık adına utanç verici olaylar yıllardan beri yaşanmaktadır. Vicdanı olanlar nasıl uyuyorlar. Müslüman ülkeler yetkililer nasıl rahat uyuyorlar anlamak mümkün değil. Hele son günlerde, son bir haftadır İsrail’in Filistin üzerinde yapmış olduğu katliam soykırım dünyanın gözü önünde yapılıyor ve ne yazık ki insan olduğunu söyleyen bazı kimseler bazı ülkelerde bunu destekliyor. Filistinlilerin yanında olduğumuzu her zaman söylüyoruz. Peygamberler şehri Kudüs Müslümanların kalbi gibidir. Mescidi aksa miraç peygamberi Hz. Muhammed’in tüm Müslümanlara emanetidir. Bu emanete sahip çıkmak tüm Müslümanların görevidir.

Dün gece zalimlerin bombardımanı altında tahrip olan yıkılan Gazze’de ki bir hastane de 1000 üzerinde masum insan can vermiştir, şehit olmuştur. Utanalım insanlığımızdan Dünya’da yaşayan inancı ne olursa olsun, hangi dine mensup olursa olsun bu zulümden üzüntü duymayan, bu zulmü yapan kendilerini insan olarak tanıttığı için insan olduğundan üzülmedi ne yazık ki var.

90 bin camimizde vatan müdafaamızda, sınırımızın içinde sınırımız dışında şehit olan Müslümanlar için hepsi için gıyabi cenaze namazı kılacağız.

GIYABİ CENAZE NAMAZI NASIL KILINIR?

Gıyabi cenaze namazı, kayıp veya uzak bir yerde bulunan bir kişi için kılınan cenaze namazıdır. İşte gıyabi cenaze namazını nasıl kılacağınıza dair adımlar:

  1. Niyyet (Niyet etme): Gıyabi cenaze namazına başlamadan önce niyet etmelisiniz. Kalbinizden veya sessizce şu şekilde niyet edebilirsiniz: “Allah rızası için [cenaze sahibinin adını] cenaze namazını kılmaya niyet ediyorum.”
  2. Namaz pozisyonu alın: Gıyabi cenaze namazını kılmak için ayakta durun.
  3. Takbir alın: İlk tekbiri alın ve ellerinizi kulaklarınıza kaldırarak “Allahu Ekber” deyin. Ardından ellerinizi bağlayarak namaz pozisyonunu alın.
  4. Fatiha okuma: “El-Fatiha” adlı ilk sureyi okuyun.
  5. İkinci tekbir: İkinci tekbiri alın ve ellerinizi kulaklarınıza kaldırarak “Allahu Ekber” deyin.
  6. Salat ve selam okuma: Peygamber Muhammed’e salat ve selam okuyun. Örnek bir dua: “Allah’ım! Peygamberimiz Muhammed’e, onun ailesine ve ashâbına salât ve selam eyle.”
  7. Üçüncü tekbir: Üçüncü tekbiri alın ve ellerinizi kulaklarınıza kaldırarak “Allahu Ekber” deyin.
  8. Cenaze sahibine dua etme: Cenaze sahibi için dua edin. Ölen kişinin günahlarının affedilmesini, cennete kabul edilmesini ve ailesine sabır verilmesini dilemek gibi dualar yapabilirsiniz.
  9. Dördüncü tekbir: Dördüncü tekbiri alın ve ellerinizi kulaklarınıza kaldırarak “Allahu Ekber” deyin.
  10. Son selam: Sağdan başlayarak omuzlarınıza doğru selam verin. Namazınızı bitirin.

Gıyabi cenaze namazı, vefat edenin fiziksel olarak cenaze namazına katılamadığı durumlarda yapılır ve dualarla rahmet dilemek için bir fırsattır. Bu namazı kılarken samimi olmaya ve dualarınızı içtenlikle yapmaya özen gösterin.mobil casino siteleri malatya araç kiralama istanbul erotik shop restbetgiris.co betpastakip.com restbet.com betpas.com restbettakip.com