Ana Sayfa Arama Yazarlar
Kategoriler
WhatsApp
Sosyal Medya
yıldırım belediyesi
osmangazi belediyesi

Bursa’da halkın ekmeği ile mi oynanıyor?

Bursa’da ekmek fiyatları neden bu kadar farklı, piyasada ki ekmek satış fiyatlarına bakınca bakkal, market ve fırın satışları 200 gr – 210 gr ekmek için 3 TL ile 7,5 TL arasında değişiyor. Taban ve tavan ekmek satış fiyatı arasında yüzde 150 fiyat farkı var . Ya birileri çok kar ediyor veya birileri halkın sağlığı ile oynuyor… Bir bakalım bunların hangisi çıkacak?

Bursa’da halkın ekmeği ile mi oynanıyor?

Bursa’da ekmek fiyatları incelendiğinde aynı gramajlar söz konusu olduğu halde,  çok farklı fiyatlar karşımıza çıkıyor. Yapmış olduğumuz araştırmalar da bakkal, market ve fırınlarda satılan ekmeğin gramaj farkı olmadığı halde 3 TL  ile 7,5 TL arasında satılmak ‘da olduğu tespit edilmiştir.

Bursa’daki marketlerde ki ekmek fiyatları

bursa ekmek fiyatları 5 ağustos 2023
bursa ekmek fiyatları 5 ağustos 2023

Görmüş olduğunuz gibi bir markette ekmek fiyatları 6,5 TL il 7,5 TL arasında.

bursa marketlerde ki ekmek fiyatları
bursa marketlerde ki ekmek fiyatları

Peki bunun sebebi ne? birileri halkın en büyük beslenme kaynağı olan ekmekten çok mu para kazanıyor? veya birileri halkın sağlığı ile mi oynuyor. İşte, tüm detayları ile araştırma sonuçlarımız…

Türk gıda kodeksine göre ekmeğin rutubeti yüzde 38 ile 42 arasında olmalı diyor, bunun anlamı “200 gr ekmeğin 76 gr ile 84 gr arasında rutubetinin olduğu yani 200 gr bir ekmeğin kuru maddesinin 120 gr dan ibaret olması gerektiği” kanunlarımızda ortaya konmuştur. Kısacası 200 gr olarak aldığımız ekmeğin 80 gramının rutubet (yani su) olduğu görülüyor.

 

Türk Gıda Kodeksine Göre Ekmek rutubet oranları
Türk Gıda Kodeksine Göre Ekmek rutubet oranları

Peki, ekmeklik un fiyatları ne kadar?

Un fabrikalarında aldığımız bilgilerde Ekmekli unun TİP 2 adıyla sınıflandırıldığı ve 50 kg’lık çuval fiyatının 545 TL ye satıldığı ve daha üst kalite TİP 1 elli kg un çuvalı ise 582 TL olduğu görülmüştür. Nakliye dahil unun kilogram fiyatı maksimum 12  TL’dir. Biz Kayseri’de bir un fabrikasından fiyat aldık, tabi nakliye mesafeye göre değişebilir..

Ekmeklik un fiyatları 05082023
Ekmeklik un fiyatları 05082023

Bu verilere göre Bursa’da ekmek maliyeti ne kadar bir de buna bakalım:

Unun rutubet miktarı  yaklaşık yüzde 14 civarında.  Ekmek hamuru 50 kg un 30 litre su  yüzde 1,5 tuz ve yüzde 1,5 mayadan oluşmaktadır. 200 gr bir ekmek için yaklaşık 250 gr hamur gerekmektedir. Yani 1 çuval undan 320 ile 330 adet ekmek çıkıyor. 200 gram ekmek maliyeti:

  • 12 TL/kg*50 kg = 600 TL 1 çuval un fiyatı 600 TL
  • 1 çuval un /320 adet ekmek hamuru = 1,875  TL/ADET

Buna yüzde 20 genel işletme giderleri eklenirse 2,25 TL bir ekmeğin maliyeti olarak ortaya çıkıyor.

Ekmekteki kar marjı ne kadar fiyat istikrarı için ne yapılmalı

Demek ki bazı üreticiler yüzde 200’den fazla kazanç elde etmekte durum bu şekilde ise şükürsüzlük ve doyumsuzluk had safhada demektir. Sonuç olarak 200 gr ekmeğin çok rahatlıkla 4 TL ile 5 TL‘ye satılabileceği bütün sıkıntının denetimsizlik olduğu 3 TL’ye ekmek satan bakkal ve marketlerin de para kazandığı halkın sağlığı ile oynanmadığı gibi 3 TL’lik ekmek satışından gayet hakkaniyetli bir kar elde edildiği buna rağmen 7,5 TL’ye ekmek satanlarında çok iyi paralar kazandığı kendi ceplerini doldururken milletin cebin boşalttığı görülmektedir. Ekmek satışlarının genellikle faturasız oluşu, tabi ki bunun en büyük nedeni bunların yeterince denetlenmemesi. Her şeyin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘dan beklenmesi 24 saat çalışan bir Cumhurbaşkanımız olmasına rağmen, 1 saatin dahi hakkını veremeyen aldığı maaşı hak etmeyen yetkililerin olması,  denetlemekle görevli olan birimlerin denetim görevlerini yapmaması devletimize ve milletimize zarar vermektedir.  Enflasyonun gerçek nedeni denetimsizliklerin sonucu ortaya çıkan kayıt dışı ekonomidir.

Not: Eğer bizim yanlış hesap ettiğimi bir durum var ise 200 gram ekmeğin bir bakkal da 3 lira iken diğer bakkalda 7,5 lira olmasının sebebini açıklanması gerekiyor. Bize 7 /24 ulaşabilirsiniz.mobil casino siteleri malatya araç kiralama istanbul erotik shop restbetgiris.co betpastakip.com restbet.com betpas.com restbettakip.com