Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Demirtaş’ın Trafik Çilesi Bitmiyor

Ülkenin en eski geçmişe sahip illerinden biri olan Bursa oldukça yüksek nüfusa sahip olmaya başladı. Son zamanlarda da bu nedenle trafik sıkıntısı oldukça artıyor. Demirtaş da ki trafik sıkıntısını bugün dile getirmek istedik. Hayatın bir çok noktasına değineceğimiz ama bugün size trafik ile ilgili haberler vermek istiyorum. Kimseyi suçlayarak değil, doğruları konuşarak..

Demirtaş’ın Trafik Çilesi Bitmiyor

3 milyon 194 bin 720 kişinin yaşadığı bir şehir Bursa, burada yaşayan nüfusun ortalama 120 bin kişisi Demirtaş da hayatını sürüyor. Demirtaş’ın nüfusu son 10 yıl da 12 kat artış gösterdi. Bunun en büyük sebebi de Demirtaş Organize Sanayi olması. İşe rahat gelip giderim düşüncesi ve zamanın da fiyatlarında uygun olması insanları bu bölgeye hızlı bir şekilde taşıdığını söyleyebiliriz.

Demirtaş Eski Hali
Demirtaş Eski Hali

Demirtaş eski zamanlarda belediye idi, fakat nüfusun az olması gibi etmenler sebebi ile belediye olmaktan çıktı. Demirtaş’ın eski hali hakkında bilgisi olmayan ziyaretçilerimiz için eski halini paylaşmak istedik. Kasaba ile köy arası bir durumda idi ve her yer şeftali bahçesiydi. Oldukça güzeldi, şuanda ki Kültür Merkezi’nin olduğu yerde bu park vardı.

Bursa Demirtaş Kültür Merkezi
Bursa Demirtaş Kültür Merkezi

Şuanda ki Demirtaş Meydanın yeni hali bu şekilde, eski hali oldukça sıcak ve köy havasını hatırlatıyordu. Ama şuanda çocuk parkı, Demirtaş Kültür Merkezi, otopark, çay bahçeleri yapıldı. Demirtaş’ın ilgi odağı kısacası bu merkezde olduğunu söyleyebiliriz. ATM’lerin de bu bölge de olması insan akınını buraya çekiyor. Belediyenin birkaç birimi de bu Kültür Merkezi içerisinde, unutmadan çocuklar için ders çalışma salonu ve kütüphane de mevcut. Şimdi asıl konumuza gelelim, Bursa Demirtaş’ın çekilmez trafik çilesi.

Bursa Demirtaş Merkez Trafik Çilesi
Bursa Demirtaş Merkez Trafik Çilesi

Trafiğin en yoğun olduğu bu belde de iki bölge var, halk arasında bi yirmilik cadde dedikleri ama aslen Çevreyolu caddesi, diğeri de üstte yer alan Osmangazi caddesi. Akşam saatlerin de hele ki hiç sormayın, bu bölgenin trafiği ile İstanbul trafiği yarışabilir. Oluşan trafiğin birkaç belli başlı etmenleri bulunuyor. Kaldırımlar çok düzensiz, yolun bir bölümünde 1 metre ile 1,5 metre arası diğer tarafta ise 2,5 metreye kadar ulaşan kaldırımlar, bir oran orantı yok kısacası. Bursa haberleri sunan bir site olarak bunu size anlatalım, sonuçta bu şehrin nabzını tutuyoruz.

Bursa Demirtaş Kaldırımları
Bursa Demirtaş Kaldırımları

Kaldırım boyutları değişiklik gösterdiğini de söylemekte fayda var. Elimize metre alıp tek tek ölçmedik büyüklükler bazı bölgelerde daha büyük olabilirken yukarı da görmüş olduğunuz görsel de daha da küçük.

Yola Park Edilen Arabalar
Yola Park Edilen Arabalar

Osmangazi caddesi oldukça eski bir cadde, hatta Demirtaş’ın en eski caddesi olduğunu da söyleyebiliriz. Bu nedenle şuanda ki yoğunluğu hali ile kaldırmıyor. Yapılması gereken birçok şey var tabi, halk arasında söylenen bu caddenin tek yön olması gibi… Ama gördüğünüz gibi birçok araba yol kenarına park ediyor. Bu park edilen arabalar da çok büyük yol geçişlerinde sıkıntı oluşturuyor. Bir araba kenarda park halinde iken iki tane büyük vasıta geçiş yapamıyor örnek vermek gerekirse.

Bursa Demirtaş Kültür Merkezi Otoparkı
Bursa Demirtaş Kültür Merkezi Otoparkı

Şaşırtıcı bir görüntü değil mi! Bir otopark! Yukarı da ki görsellerde görmüş olduğunuz resimler ile bu resim arasında mesafe olarak 20 metre var sadece ve sadece. Birçok insan burada otopark olduğunu halen bilmiyor veya bilse dahi otopark ücretli diye ve hiçbir polis ceza yazmaz düşüncesi ile yol kenarına park ediyorlar arabalarını. Şimdi soracağınız soru ya otopark dolu ise ondan park ediyordur bu kişiler, hem baksana otoparkın dışı dahi araba dolu diyebilirsiniz. O zaman size aşağıda ki görseli göstermek istiyorum. Resimleri çeke çeke gittim, arasında bir dakika dahi yok. Şimdi otoparkın içine bakalım.

Bursa Demirtaş Kültür Merkezi Otoparkı İçi
Bursa Demirtaş Kültür Merkezi Otoparkı İçi

Otoparkın içinde iki elin parmağını geçmeyecek düzeyde araba bulunuyor. Birçoğu nedeni bilinmez bir şekilde ya yol kenarlarına ya da otoparkın dışına park ediyorlar araçlarını. Burada AK Parti Belediyesine ait olan Osmangazi belediyesini de suçlamak istemiyorum. Yoksa yol kenarında duran arabalara ceza yazmayan polisleri de suçlamak istemiyorum, otopark bol olduğu halde otoparkın içine araba koymayı düşünemeyen veya düşünüp de ne gerekçe ile park etmeyen insanları da suçlamak istemiyorum. Ben kısaca size olayı anlattım, siz artık düşünün ve yorumlayın!