Ana Sayfa Dünya, Eğitim, Genel 4 Ekim 2019 1644 Görüntüleme

Yaradılışta Tüm İnsanlar Aynı Dili Mi Konuşuyordu ?

Yaradılışta Tüm İnsanlar Aynı Dili Mi Konuşuyordu ?

Öncelikle bu konuda İncil’de geçen hikayenin asıl amacı insanın kusurluluğu ve tanrının kusursuzluğunu kıyaslarken bir yandan da dünyada şu anda birbirinden farklı yüzlerce dilin kökeninin nereden geldiğini göstermek amacıyla anlatılır.

 

Bu hikaye benzer şekilde Yahudiler tarafından da bilinir ve Tevrat üzerinde İncil’de olan gibi bir hikaye anlatılır.

Eğer Tevrat ve İncil’e göre cevaplayacak olursak cevap evet olacaktır çünkü İncil Uzmanı Rev Lionel Fanthorpe tarafından İncil’de yazan hikaye anlatıldığı zaman ilk defa insanların bu dünyadaki en mükemmel yapı için bir bütün gibi hareket ettiklerini ve tüm insanların yaradılışında aynı dili kullandığı ve böyle bir kule yapmaya başladıklarını, amaçlarınınsa cennete ulaşmak olduğu söylenir. Ancak daha sonrasında tanrının cennetten gelerek insanların ne yaptığına bakmak istediği zaman bunu kabul etmez ve insanoğlunun güvenilmez olduğuna inanır ve onların dillerini bir anda değiştirerek birbirleriyle iletişim kuramamalarına neden olur. İletişim kuramamaları sonrasında kule inşaatı yarım bırakılır ve dünyanın dört bir yanında dağılırlar. Son olarak da bu hikaye Babil’in Laneti olarak bilinir.

“Bir kule yapmanın o dönemler için gayet normal olduğu düşünülüyor ancak tüm insanların tek bir dili konuşmasıysa günümüze bakılacak olursa gayet hayranlık uyandırıcı bir durum.” İncil Uzmanı Rev Lionel Fanthorpe

Babil Kulesi Nedir ?
Babil Kulesi için kısaca yerel efsanelerde bahsi geçen tanrıya ulaşmak için inşa edilen kule diyebiliriz.
Babil Kulesi için Yahudi ve Hristiyanlara göre cennete uzanan köprü, Kur-an içinse insanların kötülük ile iyilik arasında sınandığı imtihan edildiği yer olarak bilinmektedir. Babil Kulesi için Kur-an, Tevrat ve İncil anlatımına göre çok farklı tanımlar içeriyor ancak buluştukları tek noktaysa isimdir. Onun haricinde amacından konumuna kadar farklı bilgiler vermektedir.

David Rohl Kimdir ?
David Rohl daha henüz 12 yaşındayken Antik Mısır’da bulunan semboller üzerinde resimler çizmiş olup o yaşlarda bu konulara merak salmış bir kişidir. Babil Kulesi üzerinde de yaptığı araştırma sonrasında kimin yönettiğinden asıl konumuna ve amacına kadar net bir bilgi veren kişi olmuştur.
Bunun sıradan bir geleneksel efsane olmadığını oldukça eski bir efsane olması nedeniyle en başta çok zor olarak görse de bu zorluk onu heyecanlandırdı. Sonrasında ise yaptığı araştırma sonucunda insanlığın daha önceden tek konuştuğu dilin bulunmasına büyük katkı sağlayabilir.

Babil Kulesi Yapılma Sebebi Nedir ?

Dini kaynaklar incelendiği zaman çok doğaüstü olaylar gözükmesi nedeniyle Rohl bu konuda ortaya sadece 1 neden getirebiliyor ki o neden doğal afetler oluyor. Bir sel felaketi olduğu iddia ediliyor çünkü Eski Ahit’te Babil demek Babel anlamına geliyor ve bu kelimenin anlamı da “kargaşa ve karışıklık” anlamına gelmektedir. Yüzyıllardır insanoğlunun göç ettiğini gittikleri yerde de dillerinde olan değişimleri ve değişikliklerin tarihi etkileyecek kadar yüksek olduğunu belirtiyor. Bu durumu görmek için çok geriye gitmeye gerek kalmıyor. Günümüze yakın zamanlarda Özgürlük Heykeli bu duruma örnek gösterilebilir.

Dini Kitaplarda Babil Kulesi Neden Yer Alır ?
Dini kitaplarda Babil Kulesi için ayrı bir bilgi verilmemiştir sadece kitaplarda yaradılış hakkında bilgiler verilirken adı geçen bir yer olarak belirtilmiştir. Yaradılış konusunda merak gidermek isteyenler olacağı için bu konuda bilgiler verilirken bu bilgiler 5 bin yıl öncesine kadar uzanıyor ve antik bir yer olarak bilinen Mezopotamya ‘ya kadar uzanıyor.

7.1 Kur-an
Musa, Firavun, Karun, Haman ve kerpiçten yapılan bir kule aynı hikayenin içinde buluşturulmaktadır. Burada “Firavun’un bu kuleyi veziri olan Haman’a yaptırdığını ve tanrıyı görmesi için yapmasını istediği” Kasas suresinin 38.ayetinde açıklanmıştır. Kur-an ayrıca Babil şehri için Bakara suresinin 102.ayetinde “Harut ve Marut isimli iki melek, insanları sihirle imtihan etmek için Allah tarafından Babil’e gönderilirler.” bu şekilde bahseder.

7.2 Tevrat
Tevrat içersinde anlatılan hikayeyi Tekvin yani yaradılış kısmında bulabilirsiniz. Burada Nuh’un oğulları Büyük Tufan sonrasında Sümer’e yerleşiyorlar ve burada bir şehir ve göklere doğru uzanan bir kule yapmak istiyorlar. Yine benzer şekilde tanrı kendisine uzanmaya çalışanlara sinirlenerek dilleri değiştiriyor. Kulenin yıkılışı konusunda Tevrat içersinde bilgi yoktur.

7.3 İncil

İncil için anlatılan hikayede “dünyadaki bütün insanları aynı dili konuştuğu ve aynı sözleri kullandığı” söyleniyor. Doğuya doğru göçerken Şinar bölgesinde bir ovaya yerleştiklerini ve burada kentleşmeye başladıklarını ve bir de kule yapımına başlayarak cennete ulaşmak istedikleri belirtilir. Tanrı ise bu durumu görmek için aşağıya indiği zaman insanların daha önce yaptıklarından dolayı güvenilmez olduğunu düşünür ve dillerini karıştırmaya karar verir. Daha sonrasında kulenin yapımı dilin karışmasından dolayı durur.

Tarihsel Bilgi Olarak Babil Kulesi

Tarihteyse bu kulenin Tanrı Marduk adına yapıldığı ve Sümerliler tarafından yapıldığı belirtilir. Yazıyı bulan uygarlık olan Sümerliler için dil efsanesi olayı doğrulayıcı gözükmektedir.
Zamanımızdan tam 5 bin yıl önce kadar inşa edilen bu kule için verilen temel bilgilerde “90 metre genişliğe ve 90 metre yüksekliğe sahip olan 7 katlı bir bina” olduğu söylenir.
Kuleninse nasıl o hale geldiği araştırılınca Babil’i işgal eden Tikulti-Ninurta, Sargon, Sanherip ve Asurbanipal tarafından yıkıldığı belirtilir.

9.yy İslam tarihçilerinden olan El – Tabari tarafından yazılan “Peygamberler ve Krallar Tarihi” adındaki eserde Kule’nin Nemrut tarafından inşa ettirildiğini ve Allah’ın bu kuleyi yıktığını ve o zamana kadar aynı dili konuşan insanların da dilini 72’ye ayırdığını açıklar.

Babil Kulesi Dil Efsanesi Doğru mudur ?

Adı tam olarak Babil Kulesi olarak bilinmese de Erıdu adındaki yani Ziggurat olarak da bilebileceğiniz kulenin kendisidir diyebiliriz. En sonunda İncil üzerinden tespit edilene göre bu kulenin yeri Güney Irak’ta Eridu olarak bilinen yerdir. Arkeologlar tarafından çalışmalar gerçekleştiriliyor.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

bağlama büyüsü