Ana Sayfa Arama Yazarlar
Kategoriler
WhatsApp
Sosyal Medya
yıldırım belediyesi
osmangazi belediyesi
Ferhat YILDIZ
e-posta: YAZARIN TÜM YAZILARI

Enflasyonla Mücadele !

Sayın Bakanım

Enflasyonla mücadele sürecek diyorsunuz çok güzel ama milletin ümüğünü sıkarak bu iş olmaz. Sizin öncelikle kayıt dışı ekonomiyi paradan para kazanan sülük tayfasını kontrol altına almanız gerekir. Bu olduğu taktirde enflasyon kendiliğinde düşecektir .

Nasıl mı Ticaret yapan bir işletmenin bankada ki dövizinden  dövizin bozdurulma tarihi itibariyle değer artış kazancı adında anında vergi alırken kur korumalı mevduat hesaplarından vergi neden almıyorsunuz. 6 tl den dolar alan sülük tayfası 32 tl den dolar satıp 5 katı parayı cebine indirirken bir kuruş vergi almıyorsunuz. Milyar dolarlık ticaretin döndüğü altın sektörü  bir kuruş vergi ödemiyor.  Devletine milletine zerre kadar menfaati olmayan  bu kesimden vergi alınmış olsa yani dövize gelir vergisi uygulansa döviz yatırım aracı olmaktan çıkartılsa piyasa develasyondan dolayı alt üst olmaz.

Gelelim diğer konuya devlet asgari ücreti açıkladıgı anda yani bir ay önceden piyasalar asgari ücret oranında zamı piyasaya çakıyor ardından asgari ücretli zamlı maaşını alınca bir daha çakıyor. Her şey alıp başını gidiyor. İşte burada yapılması gereken şey ticari işletmelerin ve esnafın denetlenmesi .  Ama iki üç firmaya haksız kazanç adı altında iki tane ceza kesiliyor tama  sorun çözüldü. Yok arkadaş sen maliyeyi ticaret bakanlığı personelin ve zabıtayı sahaya sür esnafın ve tüccarın ticarethanelerinde ki ve depolarında ki bütün malları en ince noktasına kadar inceleyip faturalarını sorgula ve göreceksiniz ki piyasanın genelinde (üç harfli market zincirleri ve bazı yerel marketler hariç) tamamına yakını faturasız ve fişsiz sattığı malı hiç bir mali kayda tabii tutmadan cebine indiriyor. Fatura ve mali herhangi bir kayıt olmadığı için yani satış fiyatından hiç vergi ödemediği için millete istediği fiyattan satıp parayı cebine atıyor. Maalesef ülkemize kayıt dışı ekonomi cenneti, kayıt dışı benim tahminlerime göre % 50 nin üzerinde. İşçisi memuru maaşını almadan vergisini öderken hemen hemen ülkemizde gerçekten para kazanan çok büyük bir kısım vergi ödemiyor. Bu verği kaçağını tolore etmek için devlet mecburen ya akaryakıtta  yada başka kalemlerde verği artışına gidiyor.  Kayıt dışı bu kazançlar piyasaya yansıdığı için arz talep dengesini ciddi manada enflasyon aleyhinde bozuluyor.  Ak partinin yerel seçimlerde kaybetmesinin en büyük sebebi piyasanın kontrol edilememesi sonucu ortaya çıkan hayat pahalılığıdır.

Sonuç olarak enflasyonla mücadele edilecek ise milletin boğazına sarılmaktansa kayıt dışı ekonominin kontrol altına alınması bunun için de piyasanın ciddi manada denetlenmesi gerekir. faturalı mal denetimi yapılıp bu konu kontrol altına alındığında mali kayıtsız satış ve işlemlerin önüne geçildiğine dövizin yatırım aracı olmaktan çıkartıldığında ve ısraf ekonomisi bitirildiğinde enflasyon kendiliğinde düşecektir.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YAZARLAR

TÜMÜ

SON HABERLER

mobil casino siteleri malatya araç kiralama istanbul erotik shop restbetgiris.co betpastakip.com restbet.com betpas.com restbettakip.com