Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Exxen yine çöktü: “Üyeler Pişman” 405 Not Allowed Hatası Nedir?

Geçen maçta Exxen üyeleri yayına 5 dakika kadar geç izlemeye başlamıştı. Bu olay ile ilgili Acun Ilıcalı açıklama yaptı ve problemin düzeldiğini belirtmişti. Fakat yine aynı sorun yaşandı. Exxen izleyenleri bu Galatasaray Bayern Münih maçında da aynı problemleri yaşadı. Peki, 405 not allowed hatası nedir? Exxen neden çöktü? İşte detaylar…

Exxen yine çöktü: “Üyeler Pişman” 405 Not Allowed Hatası Nedir?

Galatasaray Bayern Münih maçı bugün oynandı ve dijital platformda yeniden bir çökme yaşandı. Maç başlamasının ardından yaşanan çökme olayı birçok izleyen tarafından olumlu dönüş alınmadı.

Galatasaray evinde UEFA Şampiyonlar Ligi A Gurubu üçüncü maçında Bayern Münih’i evinde konuk etti. Her iki takım için de oldukça önemli olan bu maçı izlemek isteyen futbolseverler çökme sonrasında sosyal medya da birçok gönderi paylaştı.

405 Not Allowed Hatası nedir
405 Not Allowed Hatası nedir

İçindekiler

405 Not Allowed Hatası nedir?

HTTP 405 Not Allowed hatası, bir web sunucusunun istemci tarafından gönderilen HTTP isteğini işlemek için uygun bir yöntem veya HTTP yöntemi kullanılamadığında meydana gelen bir HTTP durum kodudur. Bu hata, sunucunun isteği karşılamak için uygun bir işlem yapamayacağını belirtir.

Genellikle bu hata, bir web sayfasına erişmeye çalışırken kullanılan HTTP yöntemi (GET, POST, PUT, DELETE vb.) ile sunucunun izin vermediği bir işlem yapmaya çalıştığınızda ortaya çıkar. Örneğin, bir sayfayı düzenleme veya silme işlemi için GET isteği kullanmaya çalıştığınızda veya kaynak sunucu üzerinde bulunmayan bir yöntem talep ettiğinizde bu hata alınabilir.

Bu hatayı çözmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

  1. Doğru HTTP yöntemini kullanın: İlgili işlem için uygun olan HTTP yöntemini kullanmaya özen gösterin. Örneğin, veri göndermek için POST veya PUT yöntemlerini, kaynakları almak için GET yöntemini kullanın.
  2. Sunucunun desteklediği yöntemleri kontrol edin: Sunucunuzun hangi HTTP yöntemlerini desteklediğini ve izin verdiğini belirlemek için belgelerini veya sunucu yapılandırma ayarlarını kontrol edin.
  3. İzinleri doğru şekilde yapılandırın: Sunucu tarafındaki izinleri ve yetkilendirmeleri kontrol edin. İlgili işlemleri gerçekleştirmek için gerekli izinleri ve yetkilendirmeleri sağlamak önemlidir.
  4. İsteği doğru şekilde yapılandırın: HTTP isteğinizi uygun şekilde yapılandırın ve gerekli başlıkları (headers) ekleyin. Özellikle, hedef kaynak veya URL’nin doğru olduğundan emin olun.
  5. Gerektiğinde sunucu yönlendirmelerini kontrol edin: Sunucu, isteği farklı bir kaynağa yönlendirmiş olabilir. Bu durumda, yönlendirme hedefini kontrol edin ve uygun HTTP yöntemini kullanın.

Eğer bu adımları takip etmenize rağmen sorun devam ediyorsa, sunucunuzun veya web uygulamanızın belgelerine başvurarak daha fazla yardım alabilirsiniz.

Birçok kişi tepki gösterdi

Sosyal medya da bu olay ile ilgili birçok paylaşım yapıldı. Exxen aboneleri yaptığı paylaşımlar ile olayın durumu ile ilgili paylaşımlar da bulundu. İşte bu paylaşımlardan bazıları: