Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
osmangazi belediyesi

Faiz Kararı Açıklandı. Faizler %35’e Çıktı

Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir haftalık vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 30’dan yüzde 35’e yükseltme kararı almıştır. Merkez Bankası’ndan sıkılaştırma kararı! Politika faizi yüzde 30’dan yüzde 35’e çıktı. Enflasyonla mücadele için adımlar atılıyor. Para Politikası Kurulu kararlılıkla fiyat istikrarını hedefliyor.

Faiz Kararı Açıklandı. Faizler %35’e Çıktı

Merkez Bankası, Para Politikası Kurulu toplantısında politika faizi olan bir haftalık vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 30’dan yüzde 35’e yükselterek sıkılaştırma kararı almıştır. Bu karar, enflasyonun kontrol altına alınması, enflasyon beklentilerinin düzeltilmesi ve fiyat artışlarının sınırlandırılması amacıyla alınmıştır.

Enflasyon, yılın üçüncü çeyreğinde beklenenin üzerinde gerçekleşmiştir. Ücret ve döviz kurlarındaki artışların etkisiyle maliyet yönlü baskılar devam etmektedir. Güçlü iç talep, sıkı hizmet sektörü fiyatları ve bozulan enflasyon beklentileri enflasyonu yükseltmektedir.

Merkez Bankası, bu çerçevede enflasyonun yıl sonunda tahmin edilen aralığın üst sınırına yaklaşacağını belirtirken, aylık enflasyonun ana eğilimde azalacağını öngörmektedir. Ancak jeopolitik gelişmeler ve petrol fiyatları gibi riskler hala enflasyon görünümünü etkileyebilir.

Politika faizi, enflasyonu düşürmek ve orta vadede yüzde 5 hedefine ulaşmak için belirlenecektir. Parasal sıkılaştırma, enflasyon görünümünde belirgin bir düzelme sağlanana kadar devam edecektir.

faiz kararı açıklandı ekim 2023
faiz kararı açıklandı ekim 2023

Doğrudan yabancı yatırımlar, dış finansmanın dengeli seyri, rezerv artışı, talep dengelenmesi ve Türk lirası varlıklara olan talebin artması fiyat istikrarına katkıda bulunacaktır.

Merkez Bankası, faiz artışı yanı sıra, selektif kredi ve miktar bazlı sıkılaştırma önlemleri alarak parasal sıkılaştırmayı desteklemeyi sürdürecektir.

Kararlar, veri odaklı ve şeffaf bir çerçevede alınmaya devam edecektir. Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti, beş iş günü içinde yayımlanacaktır.