Ana Sayfa Arama Yazarlar
Kategoriler
WhatsApp
Sosyal Medya
osmangazi belediyesi

Fed faiz kararının açıkladı! Tarihi zirve

Fed Faiz Kararının Amerika ekonomisine ve dünya piyasalarına etkisi ne oldu. Bitcoin, brend petrol ve küresel fiyatlamalara etkisi olması bekleniyor. İşte tüm detaylar…

Fed faiz kararının açıkladı! Tarihi zirve

Amerika Merkez Bankası POWELL yaptığı açıklamada oy birliğiyle alınan kararda faizleri 25 baz puan arttırıldığını söyledi. Faizlerin 25 baz puan arttırılması ile ABD deki faiz oranları 5,25 – 5,5 bandına çıkmış oldu. Bu faiz artırımı sonucu ABD de ki faiz oranları 22 yılın en yüksek seviyesine çıkarak tarihi rekor kırdı.

ABD Merkez bankası geçen yıldan bu yana tam 11 kez faiz artırımında bulunmuş oldu.

ABD karşılıksız olarak basmış olduğu dolarların acısını dünyanın bütün ülkelerine yaşattığı gibi kendisine de yaşatmaya devam ediyor. Karşılıksız olarak bastığı dolarlar ile piyasadaki emisyon hacmini yükselterek hem kendi içinde hem de diğer ülkelerde enflasyonu körükledi. Şimdi de parasal sıkılaştırmaya gitmek için yani harcamaları kısarak enflasyonu düşürmeye ve istihdam oluşturmaya yönelik olarak faizleri arttırmaya devam ediyor. Umarım bu son olur.

Doların Dünyada rezerv para olması nedeniyle her faiz artırım kararı, gelişmekte olan ülkeler başta olmak üzere Dünya ekonomisini sürekli olarak çıkmaza sokmakta dolar kurunun artmasına ve bizim gibi ülkelerde enflasyonun artmasında birinci sebep olmaktadır. Onun için Doların dünyada rezerv para olması yerine ülkelerin kendi milli paraları ile ticaret yapmaları şarttır.

Faiz artırımının beklenildiği gibi Bitcoin‘e etkisi çok olmadı. Çünkü 25 baz puanlık faiz artırımının daha önceden piyasa tarafından satın alınmış olduğu ve piyasa beklentilerinin dışında olmaması Bitcoin tarafından olumsuz etki yapmadı. Bitcoin faiz kararının açıklanması sonrasında 29000$ –   29200$ bandında ki seviyelerini 29200$ – 29600$ dolar aralığına taşıdı.

bitcoin son durum 2772023
bitcoin son durum 2772023


mobil casino siteleri malatya araç kiralama istanbul erotik shop restbetgiris.co betpastakip.com restbet.com betpas.com restbettakip.com