Ana Sayfa Genel Başbakan’dan cinsel istismar düzenlemesiyle ilgili açıklama: Tecavüze af değil

Başbakan’dan cinsel istismar düzenlemesiyle ilgili açıklama: Tecavüze af değil

2014
0
Paylaş

Tecavüz suçu ile ilgili bir bakanın yaptığı açıklamadan sonra tüm ülke birbirine girerken hemen ardından Başbakan bu konuya bir açıklık getirdi ve açıklamasında  ” Tecavüze af değil  ” diyerek bu sözlerin CHP tarafından çarpıtıldığını ifade etti. Bu sözlerin çıkmasına neden olan  küçük yaşta evlenenler konusunda   ise ”Yasak olduğunu bilmeden evlenip çocuk yapıyorlar sonra büyük olan şahıs hapse atılıyor o genç kız ve çocuğu bir başına mağdur olarak kalıyor. Bu şekilde  3 bin tane aile var. ” bu olayla ilgili bir çalışma yaptıklarını ifade etti.

 

 ‘CUMHURBAŞKANININ YEMİN METNİ DEĞİŞTİ’ İDDİALARINA YANIT: KOCAMAN BİR YALAN

BAŞBAKAN Binali Yıldırım, tartışmalara neden olan cinsel istismar düzenlemesiyle ilgili “Bu bir tecavüze af değildir. Bir seferliğine bu mağduriyetin giderilmesine yönelik bir çalışmadır. Bunun dışındakiler; CHP’nin çarpıtma, saptırmaya yönelik faaliyetlerinden ibaret” ifadelerini kullandı.

Başbakan Yıldırım, Ankara’da cuma namazı sonrası gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. AK Parti’nin MHP’ye sunduğu anayasa paketinde, cumhurbaşkanının yemin metninin değiştirildiği yönündeki iddialar sorulan Yıldırım, “Bu doğru değil. Yemin metniyle ilgili herhangi bir sorun yok. Sadece okunuşuyla ilgili biraz zorluklar var. Okurken milletvekilleri zorlanıyorlar. O düzeltiliyor. Onun dışında anlamı değiştirecek hiçbir şey yok. Kocaman bir yalan” diye yanıt verdi.

CİNSEL İSTİSMAR DÜZENLEMESİYLE İLGİLİ AÇIKLAMA: TECAVÜZLE İLGİLİ BİR KONU DEĞİL

Cinsel istismar suçunda, mağdur ile failin evlenmesi halinde fail hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılması veya cezanın ertelenmesine imkan veren düzenlemeye ilişkin tartışmalar hakkında görüşleri sorulan Yıldırım, şöyle konuştu: “Olay şudur. Yaşı tutmayan, erken yaşta evlenenler var. Bilmiyorlar yasaları, dolayısıyla çocukları oluyor. Baba hapse giriyor. Çocuklar anasıyla yalnız başına kalıyor. Bu şekilde 3 bin aile olduğu tespit edildi. Bir seferliğine bu mağduriyetin giderilmesine yönelik bir çalışmadır. Seçim kampanyalarında herkes bu sorunu çözmek için söz vermişti. Her şey ortada. Bu bir tecavüze af değildir. Tecavüze en ağır cezayı AK Parti getirdi. Tecavüzle ilgili bir konu değil”

“CHP’NİN ÇARPITMA, SAPTIRMAYA YÖNELİK FAALİYETLERİNDEN İBARET”

‘Tecavüzcüler bundan istifade edecek’ yönündeki açıklamaların tamamen gerçek dışı ve iftira olduğunu vurgulayan Başbakan Yıldırım, “Bundan böyle bu şekilde evlenmeler olursa hiçbir şekilde müsamaha edilmeyecek. Geçmişte bu cezaların varlığından haberdar olmayan, yaşı tutmayanların evlenmesi sonucu, aile dağılmış, çocuklar anayla birlikte perişan, baba hapiste; bunlara bir seferliğine mahsus olmak üzere 3 bin ailenin mağduriyeti gideriliyor. Olay bundan ibaret. Bunun dışındakiler maalesef bildik, CHP’nin çarpıtma, saptırmaya yönelik faaliyetlerinden ibaret” ifadelerini kullandı.