Ana Sayfa Gündem Haberleri EB 5  Yatırımcı Vizesi Nedir?

EB 5  Yatırımcı Vizesi Nedir?

488
0
Paylaş

 

EB 5 yatırımcı vizesi; Amerika Birleşik Devleti’nde iş kurmak isteyen göçmen vatandaşların alması gereken vizeye verilen isimdir. Bu vizeyi almaya hak kazanmak için Amerika Birleşik Devleti’nde  1.000.000 dolarlık yatırım yapmak gerekir. Bu nedenle diğer vize türlerine oranla EB 5 vizesini almak oldukça zahmetlidir. Amerika Birleşik Devletleri sınırları içerisinde yer alan ancak ekonomik olarak zayıf bir bölgede bulunan diğer bölgeler içinse 500.000 dolar yatırım yapmak yeterlidir.

EB5 yatırımcı vizesi için yatırımın gerçekleştirilmesinin ardından, yatırım gerçekleştirilen işletmede yer alan çalışanlar için tam zamanlı 10 iş yaratılması gerekmektedir. EB 5 vizesi almak ve Amerika Birleşik Devletleri sınırlarında iş kurmak için yatırım yapılan işletmenin kâr amacı gütmesi de son derece önemlidir. Gayrimenkul başta olmak üzere kâr amacı gütmeyen işletmeler EB 5 yatırımcı vizesi almaya uygun değildir.

E2 Vizesi Nedir?

E2 vizesi, ticari anlaşmalar gerçekleştirmek için alınması gereken yatırımcı vizesidir. E2 vizesinin Türkiye ile ABD arasında gerçekleştirilen ticaret anlaşması olması sebebiyle yasal yollarla ticaret yapmak isteyen vatandaşlar bu vizeye başvurmalıdır. Peki, E2 vizesi nasıl alınır?

E2 Vizesi Nasıl Alınır?

E2 yatırımcı vizesi almak için ilk olarak vatandaşı olunan ülkenin Amerika ile ticaret anlaşması olup olmadığı araştırılmalıdır. Bu adım olumlu bir şekilde tamamlandıktan sonra gerekli koşullar sağlanarak vize talebinde bulunmak mümkündür.  E2 vizesi için;

  • Vize talebinde bulunan bireyin ABD ile yatırım anlaşması olan bir ülkenin vatandaşı olması gerekmektedir.
  • E2 yatırımcı vizesi Amerika Birleşik Devletleri’nden alınacaksa talep edilen başvuru belgeleri eksiksiz bir şekilde doldurulduktan sonra yollanır. E2 yatırımcı vizesinin verilip verilmeyeceği yüz yüze gelmeden karara bağlanır.
  • Türkiye sınırları içerisinde yapılan başvurularda ise mülakat şartı bulunmaktadır.
  • E2 yatırımcı vizesi almak için bir miktar paranın açıklanarak Amerika sınırlarına getirilmesi gerekir.
  • Ailesi ile yurt dışına taşınacak olan kişilerin geçimini sağlayabileceğini kanıtlaması şarttır.
  • Vergi ödenmelidir.
  • Yatırımın gerçekleştirilmesinin ardından belirlenen sürede hedeflenen kazancın elde edileceği ispatlanmalıdır.
  • İşletme içerisinde yabancı ülke vatandaşının çalışmasına izin verilmelidir.

Bu şartların sağlanması durumunda E2 yatırımcı vizesi alınabilir.

 

Paylaş