Ana Sayfa Gündem Haberleri Green Card ile E2 Vizesi Arasındaki Farklar Nelerdir

Green Card ile E2 Vizesi Arasındaki Farklar Nelerdir

432
0
Paylaş

 

Her sene Amerika’da çalışmak ve ikamet etmek isteyenler Green Card üzerine ciddi araştırmalar yapar. Ara ara internette başvuruları olumlu sonuçlanan insanların sevinçlerine de tanık oluruz. Her ne kadar ülkemizde Amerika’da çalışmak dendiğinde öncelikle akla Green Card geliyor olsa da Amerika Vize konusunda daha farklı alternatiflerde sunmaktadır. Bunlardan bir tanesi şüphesiz E2 Vizesi olarak dikkat çeker.

E2 Vizesi Nedir

Amerika’da bir iş kurmak yada mevcut bir işi devralmak isteyen kişiler E2 Vizesine başvurabilir. E2 vizesi avantajları, başvuru ve kontenjanları bakımından Green Card’dan ayrılır. Green Card bilindiği üzere Amerika’da çalışmak ve ikamet etmek isteyen kişilerin başvurduğu bir yöntemdir. E2 Vizesi ise daha çok iş kurup yeni insanları istihdam etmek isteyen kişilere verilen bir vize türüdür. Bu sebeple E2 Vizesi bazı avantajlara sahip olmakla birlikte alınması da şartlara bağlıdır.

E2 Vizesi Şartları Nelerdir

Bir iş kurmanız ilk şarttır. Bu konuda Amerika istihdam oluşturacak kişilere yardımcı olmakla birlikte E2 Vizesi verdiği kişileri iyi incelemektedir. Başvuru hem Türkiye’den hem de Amerika’dan yapılabilir. Dilerseniz farklı bir vize ile Amerika’ya geçiş yapıp orada E2 Vizesine başvurabilirsiniz. Türkiye’den yapmış olduğunuz başvurudan tek farkı 2 senelik vize veriliyor olmasıdır. Eğer Türkiye’den E2 vizesine başvurursanız bu vize size 5 seneye kadar çıkabilir.

En büyük avantajı, ailenizi de yanınızda götürebiliyor olmanızdır. Bunun dışında normal bir işletme sahibinin Amerika’da sahip olduğu tüm ayrıcalıklara da E2 Vizesi ile sahip olabilirsiniz.

Bu vize başvuruş sonrasında belgeler hazırlandıktan sonra bir mülakata alınırsınız. Mülakatta size işiniz, işinizin geleceği, kazanç bilgileriniz ve sermayeniz hakkında sorular sorulur. Bu soruları tutarlı bir şekilde cevaplandırmanız durumunda E2 Vizesi almaya hak kazanırsınız.

Sürecin Sonunda Ne Oluyor

Bu vize süresi sona erdikten sonra, şartları sağlamanız durumunda vizeniz yeniden uzatılır. Herhangi bir sınırlama yada sayı bulunmamaktadır. Yani uzun lafın kısası, Amerika’da bulunan işletmeniz sağlıklı bir şekilde çalışmaya devam ederse, herhangi bir şart ve sınırlama olmaksızın Amerika vizenizi yenileyecektir.

Paylaş