İş Bankası’nın 9 aylık net karı

İş Bankası aktif büyüklüğü hesaplandığı zaman herkesi şaşkına çevirecek miktarda kar elde ettiği ortaya çıktı. 9 ay içerisinde kar ettiği miktar  3.3 milyar oldu.

İşte haberin detayları :

İş Bankasının aktif büyüklüğü ilk 9 ayda yüzde 6,2 artarak, 292,9 milyar lira oldu. Bu dönemde İş Bankası 3,3 milyar lira net kar elde etti.

İş Bankasından yapılan yazılı açıklamaya göre, bankanın aktif büyüklüğü yılın ilk dokuz ayında yıl sonuna göre yüzde 6,2 artarak, 292,9 milyar lira olurken, şirket Türkiye’nin en büyük özel bankası unvanını korudu. Bu dönemde bankanın net karı 3,3 milyar lira seviyesine ulaşırken, özkaynak büyüklüğü de 35 milyar lirayı aştı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, finansal sonuçlara ilişkin yaptığı değerlendirmede, şunları kaydetti:

“İş Bankası, milli ekonomiye sağlanan desteğin daha da önem kazandığı bu dönemde, hane halkı ihtiyaçlarından, ülkemizin büyük ölçekli yatırımlarının finansmanına kadar geniş bir yelpazede finansman desteği sağlamaya devam etti. Bankanın nakdi kredi hacmi 189,6 milyar liraya, gayrinakdi kredi büyüklüğü ise 55,6 milyar liraya yükselerek, toplam plasman hacmi 245 milyar lirayı aştı.

Geçtiğimiz ağustos ayında 92’inci yaşını kutlayan İş Bankası önümüzdeki dönemde de faaliyetlerini sağlıklı büyüme ve sürdürülebilir karlılık ekseninde yürütürken, yenilikçi finansal ürün ve hizmetleriyle hem yurtiçinde hem de yurtdışında öncü olmaya devam edecek.”

– “İş Bankası Grubu’nun konsolide aktif büyüklüğü 350,1 milyar liraya ulaştı”

Açıklamada yer alan bilgilere göre, İş Bankası Grubu’nun konsolide aktif büyüklüğü 350,1 milyar liraya ulaşırken, nakdi kredileri önceki yıl sonuna göre yüzde 7 artarak 207,5 milyar lira, gayrinakdi kredi hacmi 57,8 milyar lira oldu.

Bankanın Eylül 2016 itibarıyla takipteki kredilerinin toplam kredilere oranı, geçmiş dönemlerde olduğu gibi sektör ortalamasının altında yüzde 2,6 gibi düşük bir seviyede gerçekleşti.

Gelişmiş teknolojik altyapısı ve alternatif kanallarının sunduğu çok yönlü bankacılık hizmetleriyle yılın ilk dokuz ayında mevduat hacmini önceki yıl sonuna göre yüzde 8 oranında arttırarak 166,1 milyar liraya ulaştıran İş Bankası, mevduat dışındaki fon kaynaklarını da etkin bir şekilde kullanmayı sürdürdü.

Eylül ayı içerisinde 16 ülkeden 29 bankanın katılımıyla, 302 milyon dolar ve 661 milyon avro tutarında olmak üzere iki dilimli 1 yıl vadeli sendikasyon kredisi temin eden İş Bankasının uluslararası piyasalardaki saygınlığı bir kez daha kanıtlandı.

The Banker dergisinin hazırladığı dünyanın en büyük 1000 bankası sıralamasında bu yıl da tüm Türk bankaları içerisinde en üst sırada yer alan İş Bankası, yüzde 15,8 oranında gerçekleşen sermaye yeterliliği rasyosu ile güçlü mali yapısını korumaya devam etti.

Kaynak :AA

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.