Ana Sayfa Dünya Rusya’dan açıklama

Rusya’dan açıklama

1704
0
Paylaş

Bugün Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti  yaptığı bir açıklama ile füzeleri hakkında dalga geçildiği konuyu bir anda sildi attı. Dünyanın her noktasını vurabilecek bir füzeye sahip olduğunu söyleyen KDHC füzesinin 40 dakika boyunca ilerleyip 930 kilometre yol gidebildiğini ve onu engellemeye çalışan mobil atım mekanizmaları tarafından da engellenmesi mümkün değil.

Ayrıca buna ek olarak da orta ve kısa menzilli füzelerinin de başarılı olduklarını açıkladılar. Her ne kadar füze denemesi yapılsa da yani 100 tane yapılsa da 100 tanesinin başarılı olacağını ifade eden KHDC bu konuda oldukça iddialı.

Rusya açıklaması

KHDC kıtalar arası balistik bir füze deneyince Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov devreye girdi ve bir açıklama yaptı. Sergey bu konuda oluşan potansiyel gerginlik bir felaket doğurabilir açıklaması geldi. Ayrıca bu konuda Kuzeydoğu Asya’daki durum konusunda endişe duyduklarını olanları endişe ile izlediklerini dile getirdiler.

Füze hakkında ise füzenin uçuş mesafesi, yüksekliği, süresi ve balistik bir füze olması  orta menzilli olduğunu gösterdiğini bildirdiler. Rusya uyarı sistemlerinde yer alan füze orta menzilli olarak yapılan füzelere denk geliyor.

Paylaş