Ana Sayfa Ekonomi Yerli otomobil TOGG’da Alman motoru kullanılacak

Yerli otomobil TOGG’da Alman motoru kullanılacak

1730
0
Paylaş

Yerli otomobil TOGG’da Alman motoru kullanılacak

TOGG CEO’su Gürcan Karakaş tarafından gelen açıklama sonrasında yerli araç TOGG ile ilgili yeni bilgiler geldi. Bunlardan ilki aracın motorunun Alman yapımı olarak kullanılacağı ve bataryasının yerli olup Türkiye’de üretileceği belirtildi.


Bosch markasından alınacak

Karakaş tarafından gelen açıklamada kısacası bu işin duayeni olan firmanın Bosch olduğunu bu yüzden baştan üretmek yerine Bosch markasından satın almanın daha mantıklı olduğunu ancak zamanla bu durumun da değişebileceğini şu anda bu elektrikle çalışan motorun üretilmesinin mantığının olmadığını şu anda Bosch kadar iyi yapılamayacağı için hazır alınması daha doğru bulunduğu belirtildi.


15 yıllık planlar hazırlandı

C SUV modeli ile planlarla başlanıyor, C sedan dışında hazır olmayan paketler C hatchback, B SUV ve C MPV modelleri daha sonra gelecek. Şu anda C  SUV ile C sedan hazır. Prototip olarak hazır olan bu modeller zaten sunulmuştu.


Tedarik sağlandı

Tedarik olacak ürünlerle ilgili anlaşmaların büyük bir oranda tamamlandığını ve Türkiye’de aracın üretiminde kullanılacak parçaların teminatını sağlayacak olan firmalara bu projenin ilaç gibi geldiğini belirtti. Yani birçok Türkiye’de açılan firma bu proje sayesinde yurt dışına gitmekten vazgeçtiği belirtildi.


102 farklı parça hakkında detaylı bilgilendirmeler tedarikçilere ulaştırıldı ve maliyet analizi yaptırıldı. Ortada gizli bir durum olmadığı için fiyatlandırma konusunda da tedarikçi ile sorun yaşanmadığı ve yaşanmayacağı belirtildi.

 

 

Paylaş