İkisi bir arada kahvelerde 17 madde var

İkisi bir arada kahvelerde 17 madde var

Gıda Dedektifi isimli bir oluşum tarafından sadece 11 gramlık kahvenin içerisinde sadece 2 gram çözünebilir kahve olduğu tespit edildi.  Kahve ile ilgili daha birçok ilginç tespit edildi. Bahsi geçen  kahveler paket şeklinde satılan kahveler olup aslında zararlı oldukları ortaya çıkıyor.

Çözünebilir kahvelerin sade halleri uzun senelerdir marketlerde yer alıyordu ancak günümüzde en yaygın lan ve kolay erişilebilir formları olarak genelde küçük bir paket şeklinde 2’si bir arada veya 3’ü bir arada gibi karışımlar ile satılmaktadır.  Aslında en basitinden 2’si bir arada kahve içerisinde 11 gramlık bir madde var ve bunun 8.9 gramı kahve beyazlatıcısı, 2 gramı çözünebilir kahve.

8,9 gramının çoğunluğunun glikoz şurubu ve tam hidrojenize bitkisel yağ yani margarin içerdiği tespit edildi.  4 farklı çeşit asitlik düzenleyici fosfat, sitrat, polifosfat ve trifosfatlar bulunmaktadır.  Tüm bu maddelere ek olarak da yağ asitlerinin mono ve digliserit asitleri, silikon dioksit, titanyum dioksit gibi katkı maddeleri de var.  Sıcak bir kahve için 17’si bir arada bir kahve diyebiliriz.

Sınıfta parfüm sıkıldı sınıftakiler hastanelik oldu

Sınıfta parfüm sıkıldı sınıftakiler hastanelik oldu

Trabzon Ortahisar ilçesinde Bener Cordan Ortaokulu’nda bir sınıfta meydana gelen olayda sınıfta parfüm sıkıldı ve bu parfümden etkilenen bir öğretmen ve 17 öğrenci mide bulantısı ve kusma şikayetiyle hastaneye kaldırıldı.

Bener Cordan Ortaokulu 6-E sınıfında, saat 12.00 sıralarında yaşanan olayda bir öğrencinin sıktığı parfümün kokusundan dolayı etkilenen E.H. adındaki  öğretmen ile öğrencilerde mide bulantısı ve kusma şikayeti  vardı.

Hemen okul idaresi ve veliler tarafından ambulanslar ile Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi’ne  götürüldüler.  Trabzon Milli Eğitim Müdürlüğü  bu konuda olayı araştırmaya başladı.

Eli koptu

Eli koptu

Bursa İnegöl ilçesinde meydana gelen bu olayda bir işçinin kolu pres makinesinde sıkışması sonrasında koptu. Bileğinden yukarısı kopan işçi İnegöl Organize Sanayi Bölgesinde çalışmaktaydı. 45 yaşında olan Hasan Saraçoğlu kağıt pres makinesinde çalışmaktaydı.

Kolunu makineye kaptırdı

O sırada kolunu makineye kaptıran işçi  bir anda bağırmaya başladı ve orada bulunan işçi arkadaşları tarafından müdahale gerçekleşti. Arkadaşları çabaladı ancak sıkışan kolu oradan kurtarılamadı. İtfaiye ekipleri hemen olay yerine geldi ve kısa bir süre sonra ekip çalışması yapılarak sıkışan kol çıkarıldı. Hemen orada bekleyen ambulansa alınan işçinin kolu kopmuştu.

Başka hastaneye sevk edildi 

İşçinin kopan kolu bir poşete konarak acil servise götürüldü. Durumu ciddi olan işçi hemen ilk müdahalesinden sonra Bursa’ya gönderildi.

Bir cep telefonu patlama olayı daha

Kırşehir’de meydana gelen olayda cep telefonu kullanan bir şahıs birisiyle konuştuğu anda telefon patlayınca yaralandı. Kırşehir Aşıkpaşa Mahallesi’nde yaşanan bu olayda Irak asıllı olan bir şahıs olan Mohammad A. adındaki kişi yolda yürüdüğü esnada cep telefonu ile konuşuyordu. O sırada kulağında patlayan telefon şahsı yaraladı.

1.dereceden yanık oldu 

Çevrede hemen olayı gören kişiler hemen acil ekiplerine bildirildi. Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi görmeye başlayan yaralı adamda 1.dereceden yanık olduğu tespit edildi. Durumunun ise son alınan bilgilere göre iyi olduğu açıklandı.

Kulağında patladı

Kulağında patlayan cihazın neden patladığı, aynı modelde diğer cihazlarda böyle problem yaşandı mı gibi bir takım araştırmalara başlanıyor. Batarya kısmından patlayan cihaz büyük tehlike yarattı ancak neyse ki şimdilik yaralanan şahsın durumunda kötü bir durum yok.

Yozgat’ta çöpe atılan bebeğin ailesi

Yozgat Yerköy ilçesinde meydana gelen olay geçtiğimiz gün yaşandı. Bir binanın girişine çöp poşetine sarılarak bırakılan bebeğin bulunduğu zaman henüz yeni doğmuş olduğu  tespit edildi.

Hala aranıyor

Bebeğin annesi ve babası konusunda henüz bir ize rastlanabilmiş değil ancak araştırmalar devam ediyor. Bebeğin annesi ve babasının bulunması için gerekli DNA testleri ve kamera kayıtları da yapılıyor. Bölgeye yakın yerlerde araştırmalar devam ediyor. O halde bulunan bebek hemen hastaneye getirildi. Yerköy Devlet Hastanesine getirilen bebek burada ilk müdahalesi yapılarak  Yozgat Şehir Hastanesine sevk edildi.

Kuvözde

Burada ise kuvöze alınarak kontrol altında tutuluyor. Burada doktorlar ve hemşireler tarafından özenle bakım gören bebek için polis araştırmaya devam ediyor. Durumu iyi bir hale geldiği zaman kuvözde bakım görmeye başlayan bebek için anne ve babasının bulunması için çalışmalar devam ediyor.

Yine doktora saldırı meselesi

Bu olaylar sürekli olarak artış göstermeye başladı ki bu olaylardan yine bir tanesi Samsun ilinde yaşandı. Samsun ilinde devlet hastanesinde görevli olan bir doktora hasta yakını tarafından saldırı yapıldı. Saldırıya uğrayan doktor kadın bir doktor olup Serap  Orhan adındaki doktordur.

Şahıs yakalandı 

Hasta yakını tarafından saldırıya uğrayan doktor  saldırı yapan şahıs hakkında şikayetçi oldu. Polis hemen şahsı yakalayarak göz altına aldı. Samsun ilinde Gazi Devlet Hastanesinde görevli olarak çalışan Serap Orhan adındaki doktor geçtiğimiz gün bir hastasının yakını tarafından darp edildi. İl Sağlık Müdürü Yusuf Güney tarafından bir açıklama geldi.

Saldırı kınandı 

Gelen açıklamada şifa veren ellere yapılan her saldırının takibini yaptıklarını, işin peşini bırakmadıklarını ve adli makamlara da bu konuların çözümü konusunda başvurularda bulunulduğunu belirtip hekimlere ve sağlık çalışanlarına yapılan her saldırıyı şiddetle kınadıklarını açıkladılar.

Narkoz verirken Allahu Ekber deyince tartışma çıktı

Narkoz verirken Allahu Ekber diyerek bağırınca diş hekimine tepki gösteren hastaya üstüne bir de beğenmiyorsan özele git diyerek tepki gösterdi. Olay Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu’na bağlı İstanbul Güngören’deki Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nde yaşandı.

Beğenmiyorsan özele git

Burada görev yapan  Diş hekimi Erdinç Şenyüz bir hastasına narkoz verdiği esnada Allahu Ekber diyerek tekbir getirince hasta bu duruma ” Beyefendi namaz mı kılıyorsunuz yoksa narkoz mu veriyorsunuz ?” diyerek bir tepki gösterdi. Bu tepkiye karşılık ” Beğenmiyorsan özele git.” diyerek tepki gösteren diş hekimi  bir skandala imza attı diyebiliriz. Peş peşe getirilen tekbirler konusunda tepki gösteren hastaya ” Elim kibar değildir ve biraz sertimdir.

Sağlık bakanlığı henüz açıklama yapmadı

Eğer beğenmediysen özele gidebilirsin tabi bu senin tercihin, aslında beğenilen bir diş hekimiyim.” diyerek böyle bir açıklama yaparak  kısacası beğenmediysen özele git diyerek bir açıklamada bulundu. Hasta bu konuda tepki gösterdi. Henüz Sağlık Bakanlığı tarafından bir açıklama gelmedi.

Engelli gence işkence

Burdur Bucak ilçesinde bugün yaşanan olayda %90 oranında zihinsel engelli olan 26 yaşındaki Hasan Yalvaç adındaki genç bir bakım merkezinde kalıyordu ancak orada bakacakları yerde işkence yapılınca engelli gencin son hali içleri sızlattı. Kaldığı bakım merkezinde dövülüp çenesi 6 – 7 yerinden kırılan gencin bir de gözü mosmor olmuştu. Babası ise genci bu halde görünce hemen durumu polise bildirdi. Gözünü açamayacak hale geldi.

Bakanlığa bağlı 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı Özel Burdur Bucak Bakım Merkezi’nde yaşanan bu olayda Ramazan Bayramı olduğu zaman oğlunu görmeye gelen ailesi çocuğunu bu şekilde görünce bir anda şok oldular. Yetkililer ise durumu sadece merdivenden düştü diyerek açıkladılar. Hemen hastaneye götürülen gencin çenesinde tam 6 –  7 tane kırık var. Gözünde kan toplamış olması ile gözünü açamıyor. 55 yaşında olan Seracettin Yalvaç adındaki babası olayı polise bildiren kişi oldu.

Ailesi bakamıyor

8 ay önce çocuklarına kendileri bakıyordu ancak  annesi rahatsızlanması üzerine  mecburen bakım evine yatırıldı. Sonrasında ise olanlar bu  şekilde gelişti. En son ise 2 ay önce gelen babası oğlunu iyi görmüştü ancak 27 Haziran 10.30 da geldiğinde olanlar faklıydı.

Ameliyattan önce bıçak parası isteyen doktor

Bugün yaşanan olayda bir anda herkesi şok eden olayda Kartal Koşuyolu Kalp Damar Cerrahisi’nde görev yapan Operatör Doç. Dr. Yücel Özen bir hastasını ameliyat yapması gerekti ancak ameliyat yapmadan önce bıçak parası istediği sebebi ile tutuklandı.

Bıçak parası

Bu sebeple tutuklanan doktorun yaptığı olay aslında 10 Mayıs günü meydana gelmişti. Yeşim K. adındaki kişi bacağında toplardamar genişlemesi rahatsızlığı ile tedavi görmeye başlamıştı. Daha sonrasında randevu aldığı Yücel Özen ile görüşmeye gitti. Doktor küçük bir ameliyat yapılması gerektiğini söyledi. Ancak o sırada  500 TL katater parası istedi iddia edilenlere göre. Hasta ise durumu mecburen kabul etti. Ameliyat hazırlıklarına geçildi ve röntgen film çekimleri yetişmeyince doktorla tekrar görüşmek zorunda kaldı. Ayrıca doktora da parayı nereye yatıracağını soran hasta doktordan ” 2 gün sonra röntgen filmlerin çıkınca onla birlikte parayı da getir bana verirsin. ” diyerek böyle bir istekte bulunmuştu.

Polis kılık değiştirdi

Hasta ise doktora inanamayınca sağlık bakanlığını arayıp durumun gerçeğini öğrendi. Durumun kanıtlanabilmesi için de hastanın abisi kılığında bir polis doktorla görüşürken parayı uzatınca doktor da alınca o sırada suçüstü oldu ve tutuklandı.

731 asker yediği yemekten zehirlendi

731 asker yediği yemekten zehirlendi

Buna benzer olay daha önce Manisa ilinde yaşanmıştı ancak yine Manisa ilinde yaşanması nedeniyle tepkiler çığ gibi büyüdü. Manisa 1. Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığı Albay Arif Seyhun Kışlası’nda  yaşanan bu olayda akşam yemeğini yiyen askerler 731 askerin hastaneye kaldırılması ile tüm ülkede konuşulmaya başlandı. Hemen olaya savcılık el atarak araştırma yapmaya başladı. Savcılık araştırması sonrasında 731 tane askerin zehirlendiği açıklandı. Yemek şirketinin bunu bilerek yaptığı iddia ediliyor ki o yemek şirketinden 21 kişi gözaltına alındı.

Askerler revire kaldırıldı

Yemeği yedikten hemen sonra bulantı ve kusma şikayetleri başlayan askerler revire kaldırıldı ancak revir yetersiz kalınca çevredeki hastanelere sevk edildiler. Hastaneler tüm personelini hastaneye çağırdı ve hemen zehirlenen askerlere müdahale edildi. Serum tedavisi alan askerler ve midesi yıkanan askerler beklemeye alındı.

Hayati tehlike yok

Zehirlenen askerlerin herhangi bir hayati tehlikesi olmamakla beraber durumları şu anda iyi olduğuna dair Bakan Işık tarafından bilgi verildi.

Yemekten de olabilir olmaya da bilir     

Hastaneye zehirlenme nedeniyle kaldırılan askerlerin bazıları yemek yemediği halde rahatsızlanıp hastaneye kaldırılırken bazıları sadece çorba içmesi veya sadece cacık yemesi sonrasında rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı. Sudan dolayı zehirlenme gibi bir durumu olup olmadığı incelendi ancak sudan dolayı bir sorun yok.

5820 asker yemek yiyor

5280 askerin yemeğini karşılayan firma 1 askerin ölmesine neden olmuştur hatırlarsanız 23 Mayıs günü zehirlenme olayında bir asker hayatını kaybetti. Yemekten etkilene asker sayısı 1047 olup hastaneye gönderilen asker 209 ve 209 askere serum verildi.

4 kez zehirlenme yaşandı

23 Mayıs gününde 1049 asker zehirlenmişti ve 1 asker hayatını kaybetmişti. 4 gün sonrasında yine bir zehirlenme olayı olup 70 asker hastaneye kaldırıldı. Bu olaydan bir önceki gün 69 asker zehirlendi bu olayda da 731 asker zehirlendi.