Loop toplu taşıma sistemi geliyor

Loop toplu taşıma sistemi geliyor

Elon Musk tarafından  teknolojik gelişmelerin ardı arkası kesilmeden geliyor. Şimdi de trafik sorununu çözmeye çalışan Elon Musk yer altı tünelleri kazan The Boring Company isimli şirketinin gelecek planlarını açıkladı.

Bu planında toplu taşıma sistemi ile trafik sorununu çözeceğini açıkladı.  Kazdığı tünellerde gidecek olan Loop sistemi sayesinde vakum tüplerinde 16 yolcu taşıyıp saat 240 km hızla sefer yapabilecek. Ayrıca o kadar ucuz olacak ki herkesin kullanabilmesini sağlayacak.

Ücretin sadece 1 dolar olacağını açıklıyor. Şirket Loop sistemi için bir araçlık park alanı boyutunda yüzlerce küçük durak inşaat etmeyi amaçlıyor. İlk kullanılacak yer ise Los Angeles olacak.  4,5 KM uzunluğundaki ilk Loop tünelini Los Angeles Interstate 405 otobanı paralelinde kullandıracak. Ne zaman kullanıma açılır bu konuda herhangi bir açıklama yok.

Rusya’dan Telegram’a yasak

Rusya’dan Telegram’a yasak

Moskovo’da bir mahkeme Rusya federal bilgi teknolojileri ve kitle iletişim denetleme kurumu Roskomnadzor’un  şikayeti üzerine şifre çözümlerini Rus istihbaratı ile paylaşmayan Telegram’ın yasaklanmasına karar verildi.

Terör örgütlerinin kullanabileceği gerekçe gösterildi ve şifre çözümlerini paylaşması talep edildi ancak 20 Mart’ta 2 haftalık süre alan Telegram gizlilik kararı nedeni ile talebi karşılayamadı yani şifre çözümlerini vermeyince Telegram’a dava açıldı ve Taganskiy Mahkemesi Başkanı Yuliya Smolina, Roskomnadzor’un  başvurusunu yerinde buldu ve Telegram uygulamasının yasaklanmasına erişimin kesilmesine karar verdi.

Telegram kurucusu da kararı eleştirdi ve çıkarlar doğrusunda alınan bir karar olduğunu belirtti. Telegram’ın gizlilik haklarını ihlal etmeyeceğini de dile getirdi.

Youtube hacklendi

Youtube hacklendi

Bazı hacker kişiler tarafından yani bir takım sanal saldırılar yapan kişiler tarafından Youtube üzerinde en popüler olan videoların da aralarında yer aldığı bazı  videoların öne çıkan görsellerini değiştirdiler.

Öne çıkan görseli değiştirilen videolar arasında youtube üzerinde en çok izlenen Despacito adındaki video da bulunmaktadır. La Casa de Papel adındaki dizinin karakterlerinin görselleri videoların öne çıkan görselleri olarak kaydedildi.

Bu olayın hemen ardından youtube üzerinde bulunan videolar kaldırıldı ve birçok ünlüye ait olan birçok popüler videolar hack saldırısına uğradı.

100’den fazla ülke, 2020 yılına kadar dijital vergi mutabakatını aramayı kabul ediyor

Google ( GOOGL.O ), Apple ( AAPL.O ) ve Amazon ( AMZN.O ) gibi büyük dijital şirketler yıllardır yasal olarak bazı ülkelerdeki vergi faturalarını kesmek ve diğer hükümetleri öfkeli bırakarak mevcut kuralları kullanabilirler.

G20 yetkilerinin hazırladığı bir raporda OECD, ülkelerin uluslararası vergi sisteminin on yıllardır devam eden sütunlarını gözden geçirerek, dijital ekonominin gittikçe arttığını belirtti.

Buenos Aires’teki 19-20 Mart toplantısında G20 maliye bakanlarına sunulacak olan rapor, bazı ülkelerin hiçbir şeyin değiştirilmesine gerek kalmadan köprülenmesi gereken bir dizi pozisyon olduğunu kabul etti.

Meselenin merkezinde, bir ülkede hangi ülkede vergilendirileceğinin yeterli bir varlığını ve çok uluslu gruplarda sınırların ötesine nasıl tahsis edildiğini belirleyen kurallar var.

Uluslararası bir çözümün yokluğunda, Hindistan, Avustralya ve çeşitli Avrupa ülkeleri gibi bazı ülkeler, kendi içlerindeki boşlukları kapatmaya başladılar.

Fransa ve Almanya tarafından basılan Avrupa Komisyonu, Reuters tarafından sunulan taslak bir öneriye göre, Avrupa Birliği’nde önemli dijital gelirleri olan büyük şirketlerin cirolarında yüzde 3 oranında bir vergi ile karşı karşıya kalabileceğini önümüzdeki hafta önerecek.

Paris’teki Alman meslektaşıyla tanıştıktan sonra, dijital şirketlerden daha fazla vergi almak için siyasi bir önceliği olan Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, OECD raporunu “olumlu ve önemli bir adım” olarak nitelendirdi.

 

Facebook eleştirmenleri veriyi kötüye kullandıktan sonra düzenleme yapmak istiyor

SAN FRANCISCO (Reuters) – Facebook Inc, ABD Kongresi’nden yeni düzenlemeler ile karşı karşıya kaldı ve bir siyasi danışmanın, 2014 yılında başlayan 50 milyon kullanıcıya ait verilere uygunsuz erişim sağlamasının ardından, Cumartesi günü kişisel veri korumaları hakkında sorular sordu.

Facebook, bir blog gönderisinde Cuma günü yayınlanan bir habere göre, medyadan önce, Donald Trump’ın 2016 başkanlık kampanyasındaki çalışmasıyla tanınan bir veri şirketi olan muhafazakâr eğilimli Cambridge Analytica’nın veriye erişim sağladığını ve silinemediğini bildirdi.

İnceleme, Facebook’un, ABD’nin 2016 seçimlerinden önce ve sonra Amerikan seçmenlerini saldıran Facebook araçlarının kullanımı için kullandığı iddia edilen saldırılara karşı olan saldırısına karşı yeni bir tehdit oluşturdu.

Demokrat ABD Senatörü Amy Klobuchar tweetledi: “Bu platformlar kendilerini polis yapamaz açıktır.”

“Onlar bize güven” diyorlar. Mark Zuckerberg’in Senato Yargılamadan önce ifade vermesi gerekiyor, ”diye ekledi, Facebook CEO’suna ve üzerinde oturduğu bir komiteye atıfta bulundu.

Facebook sorununun kökeninin araştırmacılara ve Cambridge Analytica’ya yalan söylediğini ve politikalarını kötüye kullandığını söyledi, ancak Cumartesi günkü eleştirmenler Facebook’ta da suçladı ve kullanıcılar adına cevaplar talep ederek ve yeni düzenleme çağrısında bulundular.

Facebook, verilerin kötüye kullanıldığını ancak çalınmamasından dolayı ısrar etti, çünkü kullanıcılar izin verdi, müşterilere açıklanması gereken bir kararın ne olduğu hakkında bir tartışma başlattı.

Silikon Vadisi’nin veri kullanımı hakkında yazmış olan Maryland Üniversitesi’nden bir hukuk profesörü olan Frank Pasquale, “Kapak, Facebook’un veri uygulamalarındaki kara kutuda açılıyor ve resim güzel değil” dedi.

Pasquale, Facebook’un verilerinin teknik olarak çalınmamış olduğu yönündeki cevabının, verilerin, kullanıcıların beklentilerinin tersine bir şekilde kullanıldığı, merkezi sorunun altını çizdiğini söyledi.

“Bana bunu isimlendirme hakkında yapmaya çalıştıklarından çok şaşırıyor. Sanırım hepsi bu kadar kaldı ”dedi.

Demokrat ABD Senatörü Mark Warner, bölümün internet reklamcılığıyla ilgili yeni düzenlemelere duyulan ihtiyacı desteklediğini ve endüstrinin “Vahşi Batı” olarak tanımlandığını söyledi.

“Rusların siyasi reklamları satın almasına izin vermesi, ya da kötü niyetli kullanıcı verilerine dayanan geniş kapsamlı mikro hedefleme yapmasına izin verilse de, bu pazarın aldatılmadan bırakılmaya ve şeffaflıktan yoksun olmaya devam edeceği açıktır” dedi.

Senato’nun çoğunluğunu kontrol eden Cumhuriyetçilerle birlikte, Klobuchar ve Warner’ın geçerli olup olmayacağı açık değildi.

New York Times ve Londra’daki Observer Cumartesi günü yaptığı açıklamada, 50 milyondan fazla Facebook kullanıcısı olan özel bilgilerin Cambridge Analytica’nın eline geçmediğini ve Facebook’un 2015’te başlayan taleplerine rağmen bilgilerin silinmediğini bildirdi.

Gazetelerden bazıları, 270.000 kişinin verilerini kullanarak, tüm arkadaşlarının verilerini de not alan bir araştırmacı tarafından, 2015 yılına kadar Facebook tarafından izin verilen bir harekete izin verdi. Araştırmacı, verileri Facebook kurallarına aykırı olan Cambridge’e sattı.

Cambridge Analytica, Trump’ın 2016 kampanyası üzerinde çalıştı. Bir Trump kampanya yetkilisi, seçmen bilgisi için Cambridge Analytica değil, Cumhuriyetçi veri kaynaklarını kullandığını söyledi.

Facebook, Cuma günü geç saatlerde başlayan yazılı bir dizi bildiride, politikalarının Cambridge Analytica ve araştırmacılar tarafından kırıldığını ve bunun yasal eylemleri araştırdığını söyledi.

Cambridge Analytica buna karşılık, tüm verileri sildiğini ve bunu temin eden şirketin bunu elde etmekten sorumlu olduğunu söyledi.

Bir Facebook başkan yardımcısı olan Andrew Bosworth, şirketin değer gizliliğini göstermek için daha fazla değişiklik yapabileceğini ima etti. “Daha iyisini yapmalı ve yapmalıyız,” diye yazdı Twitter’da “işimiz her seviyede ona bağlı” diye ekledi.

Facebook, verilerin 2015 yılında silinmesini istediğini belirtti ve daha sonra, söz konusu kişilerin uydukları yazılı belgelere dayandığını söyledi.

Washington DC’de bir savunuculuk grubu olan Demokrasi ve Teknoloji Merkezi başkanı Nuala O’Connor, Facebook’un kasıtlı olarak kötüye kullanıma hazırlanmaktan ziyade insana yakışır iyi niyetlere bel bağladığını söyledi.

Dahası, Facebook’un kötüye kullanımı bildiğini 2015 yılında şaşırtmıştı ancak Cuma gününe kadar açıklama yapmadı. “Bu uzun bir zaman” dedi.

İngiltere’nin veri koruma yetkilisi ve Cumartesi günü Massachusetts Başsavcısı, Facebook verilerinin kullanımıyla ilgili soruşturma başlattıklarını söyledi.

İngiltere Bilgi Komiseri Elizabeth Denham, bir açıklamada, “Halkın, bilginin modern politik kampanyalarda nasıl kullanıldığının ve paylaşılmasının ve mahremiyetleri üzerindeki potansiyel etkisinin tamamen farkında olması önemlidir” dedi.

Massachusetts Başsavcısı Maura Healey’nin ofisi, verilerin nasıl kullanıldığını, hangi politikaların ihlal edildiğini ve yasal çıkarımların ne olduğunu anlamak istediğini söyledi.

Instagram için 2 yeni özellik

Instagram için 2 yeni özellik

Instagram uygulaması her geçen gün biraz daha gelişmeye devam ederken gelen yeni bir özellikle yine kullanıcılarını sevindirdi.  Bildiğiniz gibi Instagram uygulaması bilgisayar üzerinden yani masaüstü halinde telefonda olduğu gibi kullanılamıyordu ve bu durum için bir güncelleme gönderen Instagram artık kullanıcıların web sitelerinden de hikaye paylaşabilmelerini ve gönderileri kayıt edebilmelerine izin vermektedir.

Hikaye de ekleyebilecek 

İnternet sayfasının Instagram akışının  üst köşesindeki  kamera ikonuna tıklayarak kütüphaneden bir görsel seçerek hikaye olarak da gönderi olarak da paylaşılabilecek.  İstenirse hikaye düzenlenebilecek.

Henüz aktif değiller 

İsteyenler gönderileri kaydederek daha sonra tekrar görebilecek. Bu özellikler şu anda aktif değil ancak gelecek hafta tüm kullanıcılar kullanabilecek.

Tapu işlemleri artık internette

Tapu işlemleri artık internette

Kayseri Tapu ve Kadastro Bölge Müdürü olan Erdoğan Büyükboyacı tarafından tapu sahiplerini ilgilendiren bir açıklama geldi.  Tapu sahipleri taşınmazlarını tapu müdürlüklerine artık gitmesine gerek kalmadan web – tapu sistemi ile yönetebilecekler.

E devlet üzerinden onaylanması gerek

Sistemlerinde yapılan değişiklikler konusunda açıklama yapan Büyükboyacı bu sistemin çalıştırıldığını onayladı. E devlet üzerinden doğrulama yapıldıktan sonra bu sistem kullanılabilecek. Karşı tarafında istenildiği zaman görüntüleme yapmasına imkan tanınıyor.

İsterlerse işlem yapılamaz

Ayrıca isterlerse kendilerine ait olan taşınmazların üzerinde herhangi bir işlem yapılmaması konusunda da istekte bulunabilecekler. Ayrıca her bir işlem için tapu sahiplerine SMS yolu ile bilgilendirme  yapılacak. Devir işlemleri esnasında da herhangi bir işlem yapılmaması konusunda talepte bulunması mümkündür taşınmaz sahibinin.

Android için yeni virüs

Android için yeni virüs

Rus siber güvenlik geliştiricisi olup oldukça popüler olan Kaspersky Lab tarafından yeni bir virüs tespit edildi. Bu virüsün amacı ise kişilerin kredi kartı bilgilerine ulaşmak oluyor. Svpeng adı altında tespit edilen virüs banka kartlarını hedef alıyor ve bilgileri çalarak virüs sahibine ulaşmasını sağlıyor.

Bilgisayardaki virüsün benzeri

Bu virüsün aktif olarak yayılmasını sağlayan kamuflajı ise sahte flash oynatıcısı olarak piyasaya sürülmesi oluyor.  Daha önce bilgisayar üzerinde “keylooger” adı altında üretilen bir virüsle benzer çalışan bu virüs yazılanları kopyalayabiliyor.

Otomatik olarak bilgileri gönderiyor

Tıpkı bilgisayar üzerinde olan o virüs gibi cihazda ekran görüntüsünü otomatik olarak alıp bir mail adresine kopyaladığı yazılar ile gönderebiliyor. Cihaz üzerinde bu virüse izin verilince bir SMS uygulaması olarak gözüküyor. Bu virüsten kurtulmanın yolu ise “factory format” olarak açıklansa da henüz çözümün işe yaradığı konusunda net bir açıklama yok.

Trump tarafından silahlanmaya onay geldi

Trump tarafından Kuzey Kore ile sinirler gerilmeye devam ederken bir yandan da başka ülkeler tarafından KDHC için düşman görünmeleri başladı. ABD ile Kuzey Kore arasındaki gerginlik açık bir şekilde belirli olmasına rağmen Japonya ve Güney Kore tarafından da silahlanma başladı.

Nükleer bombalar kullanılıyor

Nükleer bir deneme gerçekleştiren Kuzey Kore için şu anda Güney Kore ve Japonya silahlanmaya başladı. ABD ise ileri teknolojiye sahip olan silahların alımı konusunda bu ülkelere izin verdi. Bu silahların zaten alımına izin veriliyordu ancak düşük bir izin vardı ancak şimdi yeterince izin verildi. Bu açıklama da sosyal medya üzerinden açıklandı.

Dünyanın ortak kararı 

Bu konuda yine avantajlı çıkan ABD oldu ki ABD ileri teknoloji ürünlerinin satışını yüksek oranda yapacak. Ayrıca Dünya’nın Kuzey Kore’nin elinde olan nükleer silahların yok edilmesi konusunda ortak bir talebi olduğunu açıkladı.