Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

İYİ Parti 26 Ağustosta ne yapacak?

İyi Parti, MHP cephesinden gelen birleşme sözlerine karşı 26 Ağustos tarihini hedef gösterdi. Peki, 26 Ağustos tarihinde neler olacak? İYİ Parti 26 Ağustos’ta ne yapacak? İYİ Parti yeni bir yol haritası hazırlığı içinde olduğunu belirtiyor. Ama bu yol haritası ile ilgili detaylar ne olabilir? Detaylar köşe yazımın devamında…

İYİ Parti 26 Ağustosta ne yapacak?

İYİ Parti Meral Akşener liderliğinde 25 Ekim 2017 tarihinde kurulmuştur. MHP de ki iç çekişmeler sonucu MHP den ayrılan bir grup MHP’nin Meral Akşener liderliğinde kurduğu İYİ Parti  Teşkilatlanmasını tamamlayamaması ve seçimlerin 3 kasım 2019 da yapılması gerekirken 20 nisan 2018 alınması sonucu  İlk Milletvekili seçimlerine katılamayacak iken CHP‘nin 15 milletvekili transferi ile bu sorunu aşmış ve ilk seçimlere girmiştir. İyi Parti ilk seçimlerde yüzde 9,96 oya aldı ve 43 milletvekili çıkardı.

İYİ Parti güneş ve kayı boyu bayrağında ki simgesiyle beklide milliyetçi ve muhafazakar Türk toplumunu kucaklamak istemişti. Fakat gel gör ki kendi parti tabanına ve kuruluş felsefesine uygun olmayan adımlar atarak Millet ittifakı diye adlandırılan oluşum içerisinde yer almış farkına varmadan kendisini bitirmeye başlamıştır. Milletin iktidara alternatif aradığı bir ortamda kurulan ve insanların yeni bir iktidar alternatif olarak gördüğü İyi Parti, hitap etiği seçmen kitlesine taban tabana zıt CHP zihniyetiyle birlikte olmuş, halkın kendine karşı beslemiş olduğu teveccühü kaybetmeye başladı.

Toplumun genelinde hakim olan görüş ”AKP’den başka parti mi var ki oy verelim” olduğunu tespit edememiş ve kendine çok zarara vermiştir. CHP ile birlikte olarak ana muhalefet partisi olabilecek konumu da iktidar alternatifi olma yolunu da kendisine kapatmıştır.

Geçtiğimiz Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimi öncesi Akşener altılı masa denen noter masasından kalktığında o masaya dönmeyip kendisi Cumhurbaşkanı aday olsaydı veya kendi adayını çıkartsaydı Cumhurbaşkanlığını kazanamasa dahi milletvekili sayısı inanıyorum ki şu an ki sayının iki katı olurdu. İYİ Parti yöneticileri milliyetçi ve muhafazakar insanların CHP’ye oy vermesinin mümkün olmadığını bilmiyor ise söyleyecek bir söz yok demektir.

İYİ Parti 26 Ağustosta benim kanaatime göre milliyetçi ve muhafazakar merkez sağ parti olma yolunda hareket edecek ve AKP’nin yerini almaya çalışacak. Asla yerel seçimlerde CHP ile birlikte olmayacak. Eğer milleti kucaklayıp CHP’siz ve ittifaksız yola devam ederse çok yakın gelecekte iktidar alternatifi olacak tek parti olacağını düşünüyorum.

Yine Sayın Bahçelinin deyimiyle “zillet ittifakı” ile hareket edecekse CHP’nin gölgesinde kalmaya ve mecliste otuz kırk milletvekiliyle temsil edilmeye devam edecek milletin derdine derman olamayacak yavaş yavaş tarihin sayfalarında silinecektir.

Sayın Akşener ya yukarıda anlattığımı yapacak ya da bunları bir kenara koyarak millet ittifakını bir daha dönmemek şartıyla terk ederek şimdi ki mevcut iktidara destek verecek. En doğrusu ise;  “memleketimizin etrafı ateş çemberi ile çevriliyken ülkemizin bekası için en azından milli menfaatlerimiz doğrultusunda iktidara koşulsuz destek vermek olmalı. Hükümete destek vererek kendi siyasetini yapmalı iktidarın yanlış yaptığı konularda yol gösterici olmalı ülkemizin maddi ve manevi bütün çıkarlarını gözeterek iktidara destek vermeli.”