Ana Sayfa Arama Yazarlar
Kategoriler
WhatsApp
Sosyal Medya
osmangazi belediyesi

Kızamık vakalarında korkutan artış!

Kızamık vakalarında korkutan artış!

Kızamık vakalarında korkutan artış! tüm detaylar haberimizin devamında…

Kızamık vakalarında korkutan artış!

Kızamık vakaları artış gösteriyor. Salgının en büyük nedenlerinden aşı karşıtlığı. Düşen aşılama oranları nedeniyle yalnızca aşısız çocuklar değil aşı olanlar da risk altında

İstanbul (İGFA) – Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 1980 seneında dünyada yaklaşık 2.5 milyon kişi hayatını kaybetmişti. Aşılama kampanyaları sayesinde kaybedilen insan sayısı 2015 seneında 100 binin altına indirildi. Bu azalmaya rağmen 2017 seneından sonra tüm dünyada bağışıklamadaki azalmalar, aşı karşıtlığı, göç hareketleri gibi nedenlerle Kızamık vakaları artmaya başlanmıştır.

Dünyada Afrika, Uzak Asya ve Batı Pasifik ülkeleri hastalıktan en fazla etkilenen bölgeler olurken, Türkiye’de de yoğun kızamık aşılama kampanyası sayesinde 2008-2010 seneları arasında Kızamık vakasına rastlanmamışken, 2019 seneında 2 bin 905 vakaya tanı konuldu.

Söz konusu vaka artışlarının en önemli sebebinin aşı karşıtlığının artışı, aşılanmamış göçmen ve turist sasenearının artışı olduğu düşünülürken, pandemi sonrası sosyal kapanma sonrası açılmanın da vaka sasenearı üzerine olumsuz etkisi olduğu da etkileri arasında.

 Başlangıç semptomları ateş yüksekliği, burun akıntısı, boğaz ağrısı, gözlerde kızarıklık ve öksürük olarak özetleyen uzmanlar, “Başlangıç semptomlarından birkaç gün sonra önce ağızda beyaz lekeler daha sonra vücutta küçük milimetrik boyutta ancak çok yaygın döküntüler meydana gelir. Döküntüler genellikle baş ve saçlı deriden başlayıp vücuda yaseneır. Komplikasyon olarak kulak enfeksiyonu, akciğer enfeksiyonu ve bağırsak enfeksiyonu gözlemlenebilir” dedi.

Enfeksiyon Hastalıklarından ve Kardiyovasküler rahatsızlıklardan korunmak için Akdeniz diyeti ile beslenin, sigara ve alkolden uzak durun, aktif olun, erişkin yaş aşılamaları için doktorunuza başvurmayı unutmayın.. .

Kaynak: IFGAmobil casino siteleri malatya araç kiralama istanbul erotik shop restbetgiris.co betpastakip.com restbet.com betpas.com restbettakip.com