Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
osmangazi belediyesi

Kızılay Başkanı İstifa Etti… Sosyal Medya Çalkalandı! Ne Olmuştu?

Kızılay Başkanı İstifa Etti… Sosyal Medya Çalkalandı! Ne Olmuştu?

 

Kahramanmaraş depreminde adı sık sık ön plana çıkan isimlerden biri de Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık olmuştu. Özellikle AHBAP adlı yardımlaşma kurumuna sattığı çadırlar ile anılan Başkan halk tarafından aşırı şekilde kınanmıştı.

Kızılay Başkanı İstifa Etti… Sosyal Medya Çalkalandı! Ne Olmuştu?
Kızılay Başkanı İstifa Etti… Sosyal Medya Çalkalandı! Ne Olmuştu?

CNN Türk kanalına yaptığı açıklama da AHBAP kurumuna 2050 çadır satıldığını söyledi. Kerem Kınık verdiği röportaj da şöyle konuşmuştu: “Kızılay Çadır ve Tekstil şirketimiz 300 kişilik personelini hali hazırda kapasitesini sürekli açık tutabilmek adına Dünya’ya pazarlama yapıyor. Birleşmiş Milletlere, Uluslararası Sivil Toplum Kuruluşlarına, Belediyelere, Aselsan’a ve farklı farklı kuruluşlara biz bu çadırı üretiyoruz. Hem de kendi depolarımızda ki çadırları yeni tutuyoruz. Çadırların belli bir ekonomik ömrü var, ekonomik ömrü yaklaşınca kullanıma veriyoruz. Bir taraftan da finansal sürdürülebilirliği sağlamak için Dünya’ya ihracat yapıyoruz. Biz Birleşmiş Milletlerin en büyük çadır tedarikçisiyiz. Pazarlama ve satış faaliyetimiz var, AHBAP derneği bizim Kızılay Çadır ve Tekstil de ki satış ekibine ulaşmış ve bizim ekibimizin yurtdışına ihraç için tuttuğu, üstünde logo olmayan uluslararası BM kuruluşu için üretmiş olduğu çadırlar, arkadaşlar demiş ki, “bunu izah ederiz müşteriye bunu içeriye biz sevk edelim, AHBAP da bunu almak istiyor, bir barınma ihtiyacı var, biz bunu maliyetine 19 bin küsür ve nakliye maliyetine AHBAP’a verelim. Bu para ile de hammadde alıp üretime geçelim” diye bir inisiyatifte bulunmuşlar bize sormadan, bana sorsalardı veya CEO’larına sorsalardı kurumsal olarak vereceğimiz cevap şu olurdu:

-Arkadaşlar bakın AHBAP böyle bir yardımda bulunmak istiyor, güzel bağış almış, mesela bizim bunun nakliyesine destek versin yükleyelim çadırları AFAD’ın göstermiş olduğu lokasyonlara sevk etsinler ve kurulumlara yardımcı olsunlar sonra bakarız derdim ben. şeklinde konuşmuştu.

 

KEREM KINIK İSTİFA ETTİ

Türk Kızılay tarafından yapılan açıklama ile, Kızılay Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Kınık tarafından yapılan talep doğrultusunda yönetim olağanüstü şekilde toplandı.

Türkiye Kızılay Derneği Yönetim Kurulu, 12 Mayıs 2023 tarihinde yapılan olağanüstü toplantıda bir karara vararak Olağanüstü Genel Kurul’a gitme kararı aldı. Açıklamaya göre, “Derneğimizin Genel Başkanı olarak 2016 yılından bu yana görev yapmakta olan Dr. Kerem Kınık’ın isteği üzerine alınan bu karar gereği, Olağanüstü Genel Kurul’a kadar tüzüğümüzün gereklilikleri çerçevesinde Birinci Genel Başkan Yardımcımız Prof. Dr. Fatma Meriç Yılmaz Yönetim Kurulu Başkanlığı’na vekalet edecektir.” diye açıklama yapıldı. İşte Kızılay tarafından yapılan açıklama:

 

KEREM KINIK İLK PAYLAŞIMI

İstifanın ardından sosyal medya ve birçok platform üzerinden tartışmalar oluştu. Bir kesim istifanın doğru olduğunu düşünürken bir kesim ise de istifanın gereksiz olduğunu düşünüyor.

Ama özellikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın yaptığı son röportajın etkili olduğu birçok otorite tarafından kabul edilebilir diyebiliriz.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gençlerle buluşmasında Kızılay’ın depremde çadır satmasına ilişkin “Bu konu tabii beni de ciddi manada üzmüştür. Kızılay böyle bir çadır satma fiiline, işine giremez. Süratle de tabii bu yanlışı düzeltmesi gerekir. Çünkü biz Kızılay’ı özellikle çadır üretiminde çok daha aktif hale gelmesi için sürekli teşvik ettik. Kızılay’ın çadır dendiği zaman en ufak bir sıkıntısının, probleminin olmaması gerekir.” ifadesini kullanmıştı.

SOSYAL MEDYA ÇALKALANIYOR

Kerem Kınık istifasından sonra birçok paylaşım yapıldı. İşte bu paylaşımlardan bazıları…

Erkan Baş

Türkiye İşçi Partisi

 

Uğur Dündar

 

Şahan Gökbakar

Haber Eylül sitemizi ziyaret etmeyi unutmayın. Bursa ve Türkiye haberleri…mobil casino siteleri malatya araç kiralama istanbul erotik shop restbetgiris.co betpastakip.com restbet.com betpas.com restbettakip.com