Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
yalova haber

Manisa ‘en ucuz su’da ilk sıralarda

Manisa ‘en ucuz su’da ilk sıralarda

Manisa ‘en ucuz su’da ilk sıralarda tüm detaylar haberimizin devamında…

Manisa 'en ucuz su'da ilk sıralarda

Tarım ve Orman Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğünün raporuna göre 2020 seneında MASKİ’nin, ortalama 2,97 TL ile en ucuz su temin eden kurum olduğunu ifade edilirken, 2022 seneında da ortalama 6,92 TL’lik rakamla Manisa’nın en ucuz su kullanan Büyükşehirler arasında ilk sıralarda yer aldığının altı çizildi.

MANİSA (İGFA) – MASKİ Genel Müdürü Burak Aslay, İdarenin 2023 seneı 1’inci Olağan Genel Kurulu ikinci birleşiminde bir sunum yaptı.

Sosyo- ekonomik gelişmişlik seviyesi kapsamında ilçelere göre su fiyatlarını belirlediklerini söyleyen Aslay, 2023 seneında da Manisa’nın en ucuz su kullanan Büyükşehirler arasında ilk sıralarda yer alacağını belirtti.

Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğünün 2023 seneı 1’inci Olağan Genel Kurulu ikinci birleşimi Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün başkanlığında gerçekleştirildi. Olağan Genel Kurulda gündem maddelerine geçilmeden önce MASKİ Genel Müdürü Burak Aslay da bir sunum yaptı. Aslay yaptığı sunumda, il genelindeki ortalama su birim fiyatları baz alındığında İdarenin olduğu noktayı Tarım ve Orman Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğünün hazırladığı verilere göre Meclis üyeleriyle paylaştı.

Tarım ve Orman Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğünün raporu üzerinden açıklama yapan MASKİ Genel Müdürü Burak Aslay, “30 Büyükşehir Belediyesi arasında ortalama su birim fiyatları yani köy, belde ve ilçe merkezlerinde 2020 seneında 2,97 TL ile Manisa en ucuz suyu tüketen ildi. 2022 seneında da 780 tane kırsal mahalleye 3 TL’den 16 milyon metreküp su vermişiz. Eski beldelere 6,44 TL’den 8,5 milyon metreküp su vermişiz. İlçe merkezlerindeki mahallelere de 41,5 milyon metreküp su vermişiz. Camii ve mezarlıklara zaten suyu ücretsiz olarak veriyoruz. 2022 seneında da şebekeye vermiş olduğumuz su 67 milyon metreküp, tahakkuk ettiğimiz bedele göre Manisa’da 1 metreküp suyun ortalama bedeli 6,92 TL. Manisa bu ortalama ile yine en ucuz suyu kullanan büyükşehirler arasındadır. 2023 seneında da inşallah ilk sıralarda yer alacağız. Manisa demografik yapısına baktığınız zaman köy ve beldelerde yaşıyor. Yani suyun 3’te 1’ini köy ve beldelerde yaşayan vatandaşlar tüketiyor. Böylece su fiyatı ortalaması da etkilenmiş oluyor. Aynı zamanda sosyo-ekonomik gelişmişlik seviyesine göre ilçelerimizde 3 farklı kademede yani 3 farklı fiyatta su veriyoruz. Bu sebeple ortalamaya baktığımızda nüfus dağılımına göre Manisa en ucuz suyu tüketen iller arasında yer alıyor” diye konuştu.

Kaynak: IFGA