Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
yalova haber

Merkez Bankası Haziran ayı faiz kararını açıkladı

Merkez Bankası beklenen faiz kararını açıkladı. Seçimden sonra ki ilk karar artış olarak kayıtlara geçmiş oldu.

Merkez Bankası Haziran ayı faiz kararını açıkladı

Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 8,5’ten yüzde 15’e yükselterek rekor bir artış yapmıştır. Bu kararın ardından Dolar kurunda yüzde 3,93 artış görülerek 24,28 TL seviyelerine yükselmiştir. Euro ise yüzde 4,06 artışla 26,88 TL düzeyine çıkmıştır. Aynı şekilde gram altın da yüzde 2,5 artışla 1501 TL seviyesine ulaşmıştır.

Kurul, dezenflasyonun sağlanması, enflasyon beklentilerinin kontrol altına alınması ve fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın önlenmesi amacıyla parasal sıkılaştırma sürecini başlatma kararı almıştır. Küresel ekonomide enflasyonun düşmesine rağmen ülkemizde hala yüksek seviyelerde seyretmesi, merkez bankalarının enflasyonla mücadele için tedbirler almaya devam ettiği bir dönemde olduğumuzu göstermektedir.

Kurul, yakın dönem göstergelerinin enflasyonun yükseliş eğiliminde olduğunu gösterdiğini belirtmiştir. Bu durumda yurtiçi talepteki güçlü seyir, maliyet yönlü baskılar ve katı hizmet enflasyonu etkili olmuştur. Kurul, fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın da enflasyon üzerinde olumsuz etkisi olacağını öngörmektedir.

Para Politikası Kurulu, politika faizini enflasyonun ana eğilimini düşürerek orta vadede yüzde 5 hedefine ulaşmasını sağlayacak şekilde belirleyecektir. Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar parasal sıkılaştırma politikası zamanında ve ölçülü olarak güçlendirilecektir. TCMB, fiyat istikrarını sağlamak amacıyla elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanacak ve enflasyonu yakından takip edecektir.

Parasal sıkılaştırma sürecinin başlamasıyla birlikte para politikasının etkinliği artması beklenmektedir. Ancak fiyat istikrarının sürdürülebilirliği hedefiyle birlikte TCMB, cari dengeyi iyileştirecek stratejik yatırımları desteklemeye devam edecektir. Ayrıca, mevcut mikro- ve makroihtiyati çerçeve sadeleştirilecek ve piyasa mekanizmalarının işlevselliği artırılacaktır.

Para Politikası Kurulu, kararlarını öngörülebilirlik, verilere dayalılık ve şeffaflık prensipleri doğrultusunda almaya devam edecektir. Kurul’un toplantı özeti beş iş günü içinde yayımlanacaktır.